(Panna Maria Svatohostýnská)

Významné mariánské poutní místo na střední Moravě,
v Olomoucké arcidiecézi, ve Zlínském kraji

Svatý Hostýn

Oficiální, denně aktualizované stránky Matice svatohostýnské a Duchovní správy na Svatém Hostýně,
které pro Vás připravujeme s vírou, nadějí a láskou. Jsou zaměřeny do duchovní i světské sféry.

Střípky ze života církve v roce 2014

 

Betlémské světlo 2014

Židovský hudební styl Klezmer přispívá k porozumění mezi lidmi různých náboženství a národností

Ukrajina - svědectví z první linie, sobota 15. listopadu 2014, Kongresové centrum Zlín

Nejím, aby mohli jíst, den pro Blízký východ

Cyklus akcí připomínající 95. výročí narození Tomáše kardinála Špidlíka a 5 let od jeho skonu

Srdce sv. Jana Marie Vianneye v olomoucké katedrále v neděli 21. září

Olomoucký arcibiskup vyzývá k modlitbě za pronásledované křesťany

Článek o konfrontaci generací zaujal (převzato ze Salesiánského magazínu č.3/2014)

 

Rytíř nebes, který miloval rodné Valašsko

Před deseti lety zemřel Josef Balejka, rodák z Valašských Klobouk a vynikající letec, který bojoval za druhé světové války.
Když v roce 1939 odcházel z již okupované země, maminka mu pro štěstí na krk pověsila medailonek Panny Marie Svatohostýnské. Josefu Balejkovi její podobizna třikrát zachránila život, ať už jeho či jeho blízkých.
Poprvé, když si jej v Polsku v září 1939, jen dva týdny po vypuknutí války, spletli s německým špionem a chtěli ho oběsit. Balejka, tehdy už pilot polského vojenského letectva, požádal o poslední pomazání a knězi ukázal medailonek s českým nápisem "Panno Maria, oroduj za nás".
Podruhé, když se v květnu 1941 ocitl v obklíčení devíti německých stíhaček a z výšky 7 000 metrů se vydal do strmého střemhlavého letu. Když byl asi tisíc metrů nad zemí a jen vteřiny jej dělily od ztráty vědomí, uvolnil plynovou i řídicí páku, do rukou vzal medailonek Panny Marie, políbil jej a řekl: "Prosím, pomoz mi." Přežil.
A potřetí, když na jaře 1946 jeho manželka Irene vážně onemocněla tyfem a strávila osm týdnů v nemocnici v Kladně. Lékaři už jí nedávali šanci na uzdravení a Balejka celý den prochodil po městě a modlil se. Druhý den našel manželčinu postel prázdnou - pustili ji domů živou a zdravou.

"Náš člověk" v Anglii
Životní pouť Josefa Balejky, hrdého patriota z Valašských Klobouk, začala v roce 1917 a skončila přesně před deseti lety, 7. července 2004. Byla barvitá, pestrá a plná nepředvídatelných událostí. "Kdyby nebylo druhé světové války, byl by z něj třeba automechanik. Ale doba mu otevřela možnosti, dostal se k tomu, o čem snil - k letadlům," řekl Jakub Kratochvíl, který s bratrem Milanem napsal knížku Josef Balejka -valašský rytíř nebes.
Balejka sloužil v československém letectvu, odkud po okupaci přešel do polských vzdušných sil. Po pádu Polska se dostal do Francie a v boji proti nacistům pokračoval v Anglii, kde kromě vzdušných soubojů také cvičil další letce. Dostal patnáct válečných vyznamenání a našel si tady první ženu. Po válce se vrátil na rodné Valašsko, kvůli zdraví manželky a z obavy před rostoucí mocí komunistů však zamířil opět do Velké Británie.
"Byl katolíkem a věrným masarykovcem, který uměl předvídat, co se tady bude dít. Z Československa se dostal pryč těsně předtím, než se situace vyostřila," podotkl Kratochvíl. Pak řídil doubledeckery v Londýně, létal v Jižní Americe a v Manchesteru založil strojírenskou firmu Severka. Stal se z něj úspěšný vynálezce, na své konto si připsal zhruba 70 patentů. Třeba na turbínu do výfuku auta, která pomáhala šetřit palivo. "V Anglii za normalizace hostil spoustu lidí z Valašska, kteří měli štěstí a dostali se tam jako turisté. Během pobytu jim rád dělal průvodce. Naštěstí se o těchto kontaktech nedozvěděla StB," naznačil Kratochvíl.
Po roce 1989 se Balejka konečně mohl usadit ve Valašských Kloboukách, kam už od 70. let mohl jezdit třikrát ročně. "Pro pamětníky byl legendou, mnozí si ho velmi vážili. Za komunismu to pro ně byl náš člověk, který přijel z demokratické země," podotkl Kratochvíl.
Po smrti Balejkovi odhalili pamětní desku a pochovali jej na místním hřbitově. Odpočívá ve stejném hrobě jako jeho milovaná maminka, pro niž byl jediným dítětem. Právě jí vděčil za onen medailonek, který jej provázel po celý život.
Mladá fronta Dnes, 7.7.2014, Petr Skácel

 

Zajímavý pořad o psychických chorobách v nejvyšších patrech politiky a nejen tam

Oslavy 20 let od založení studia Telepace, které stálo u zrodu televize Noe

 

Putovní výstava „Být nablízku“ o službě nemocničních kaplanů

Ve dnech 10. - 30. června 2014 je možné shlédnout denně kromě pondělí v Jurkovičově sále na Svatém Hostýnu výstavu s názvem „Být nablízku“, věnovanou službě nemocničních kaplanů.
Kromě pondělí otevřeno denně:
úterý - pátek: 9:00- 15:00,
sobota - neděle: 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00.
Jejími pořadateli jsou Arcibiskupství olomoucké a Fakultní nemocnice Olomouc ve spolupráci s Maticí svatohostýnskou pod záštitou Katolické asociace nemocničních kaplanů v ČR.

Nemocniční kaplanKdo je to nemocniční kaplan?
Nemocniční kaplan
• je mezinárodní označení osoby, která vykonává pastorační péči ve zdravotnických a sociálních službách
• kněz, jáhen, řeholník či řeholnice, jiná zasvěcená osoba, laik, muž i žena, s vysokoškolským teologickým vzděláním a následným postgraduálním vzděláním
• působí na základě pověření daného svou církví a smlouvy s nemocnicí
• nabízí svou službu průvodce v úzkosti, v hledání naděje a odpovědí na otázky po smyslu života, v prožívání víry v době nemoci, umírání a smrti všem pacientům, kteří o tuto službu projeví zájem.
Více informací o nemocničních kaplanech: www.ado.cz/kaplan ; www.kaplan-nemocnice.cz

Výstava představuje kolekci 25 černobílých snímků, které přibližují práci nemocničních kaplanů: Zachycují jejich empatické naslouchání a snahu porozumět pacientům, ohleduplnost a takt, úctu a respekt k prožívání nemocných. Přibližují je jako průvodce nemocných v úzkostech, v hledání naděje a odpovědí na otázky po smyslu života, v prožívání víry v době nemoci, umírání a smrti.
Autorem fotografií je Filip Fojtík, dvojnásobný laureát prestižní soutěže Czech Press Photo Canon Junior Awards za snímek „Loučení Poláků s oběťmi leteckého neštěstí“ (2010) a za soubor „Stáří“ (2011), držitel 1. místa ve Fotografické soutěži Velehrad 2010 v kategorii Portrét za soubor „Boží služebníci“.
Od července do září 2013 fotografoval nemocniční kaplany při jejich službě nemocným, seniorům a umírajícím v nemocnicích, hospicích a pobytových sociálních službách v Rajhradě, Brně, Olomouci, Holešově, Kroměříži, Praze a Ostravě.
Slavnostní zahájení výstavy proběhlo v neděli 20. října 2013 ve Fakultní nemocnici Olomouc. Do konce roku 2013 ji bylo možné shlédnout ještě na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, v kryptě katedrály sv. Václava, na Vyšší odborné škole sociální Caritas a v chrámu sv. Michaela v Olomouci. Během roku 2014 putuje po zařízeních zdravotnických a sociálních služeb, poutních místech a kulturních centrech na území České republiky. Jejím cílem je přispět k propagaci služby nemocničních kaplanů.
Podíl na realizaci výstavy má:

• Agrova a.s. Prusinovice
• Firma ELSPET s.r.o.
• Farma Zdeňka, Zdeňka a Antonín Horníkovi
• Petr Hošťálek
• MUDr. Jitka Chalánková
• Ing. Marián Jurečka
• KDU-ČSL
• Firma Kvapil elektro
• Prof. Miloš Táborský,
• Ing. Zdeněk Tvrdoň, Ph.D.
• Ing. Zdeněk Váhala
• Firma Váhala a spol. s r.o.

Chcete-li podpořit službu nemocničních kaplanů (např. nákup tematických brožur a obrazového materiálu pro pacienty, pořádání výcviků pro dobrovolníky v pastorační péči, realizace aktivit pro pacienty - koncerty, mikulášská nadílka aj.), můžete zaslat finanční obnos na účet č. 377 688 503/0300, var. symbol: 9113001099. Děkujeme za Vaše dary!

Katolická asociace nemocničních kaplanů v ČR získala statut právnické osoby a spustila webové stránky

 

Poslechněte si pro radost Ódu na radost, je to taky hymna EU

 

Vdovy a vdovci v Pastoračním domě Velehrad (1310 m.n.m.) v italských Dolomitech

V době od 17. do 24. května 2014 se uskutečnil duchovně-rekreační pobyt pro vdovy a vdovce ve Svatém Martinu v Jižním Tyrolsku (nebo taky v Horní Adiži, jak říkají tomuto nádhernému kraji hor Italové). Pobytů v tomto domě se v průběhu let účastní většinou farnosti, které obsadí celou kapacitu. Bývá zde stále obsazeno.
Pořadatelem naší akce bylo Centrum pro rodinu Vizovice, Štípa (ve spolupráci s CPR Olomouc). Paní Dubské, která pobyt z velké části připravovala, se podařilo naplnit celý autobus účastníky ve věku od 46 let, přičemž horní věkovou hranici zde záměrně neuvádíme. Bylo ns sedm mužů a 38 žen. Všichni jsme věděli, že součástí pobytu budou kromě duchovna i delší vycházky a výšlapy do okolních hor.
V sobotu ráno jsme postupně zaplňovali autobus, který měl první zastávku ve Zlíně, pak zastávku v Otrokovicích a poslední účastnice nastoupily v Ostrožské Nové Vsi. Ředitel PD Velehrad v době našeho pobytu pobýval v lázních ve Slatinicích, ochotně jej zastoupil jako duchovní doprovod P. Václav Altrichter, SDB z Kroměříže. Vedoucí zájezdu byl Vít Pořízek, který pro nás sestavoval každodenní program s přihlédnutím k našim fyzickým možnostem. Alenka Panáková zajišťovala doplňující program. Dále jsme si přivezli paní kuchařku a na místě nás čekali Anna Čechmanová a Miroslav Šrámek, zaměstnanci PD. Po příjezdu na místo v sobotním podvečeru jsme vyložili zavazadla a suroviny pro přípravu stravy na celý týden. Bohužel, hodinu po příjezdu na místo se stal paní Dubské nepříjemný úraz, který musel být bez komplikací vyřešen operací v blízké městské nemocnici.

Od neděle začal náš každodenní program. Budíček, mše sv. v 7:30 v kapli v přízemí, snídaně, rozdání balíčků s obědem, naplánovaný výlet a výšlap. Návrat v pozdních odpoledních hodinách, teplá večeře, po večeři trochu zábavy a hodnocení dne a pak už noční klid. Denní režim byl jako na skautském táboře, k nástupům na jednotlivé činnosti nás svolával zvonek. Služby v kuchyni a při obsluze u stolů neminuly ani nás, muže. Výlety a turistika po okolních horách byly poněkud omezeny velikým množstvím sněhu, který zde napadal ponejvíce ke konci zimy (na rozdíl od naší republiky). Přibližně ve výšce 1900 m.n.m. už byla vždy souvislá sněhová pokrývka mokrého sněhu, po které se nedalo dále pokračovat. Z míst, která jsme navštívili jmenujeme (pro ty kteří už zde byli), alespoň jezero Pragser Wildsee, Bruckele Ponticello, Tre Croci, nedokončená túra k jezeru Sorapis, sedlo Folzarego, Cortina d'Ampezzo, vojenský hřbitov Monte Piana (kde je pohřbeno 1259 vojáků z 1.sv. války), výstup po Františkánské cestě spojený s Chvalozpěvem na stvoření, město Bruneck, koupání v aquaparku, Passo Gardena, Passo Sella (odsud jsme pozorovali nejvyšší horu Dolomit Marmolatu 3343 m.n.m.), Havlíčkův Brixen a údolí nad Sextenem, město Innichen s krásným starobylým kostelem. Poslední zastávkou byla návštěva výrobny sýrů s možností nákupů místních specialit. Den před odjezdem měl volný program. Někteří balili, jiní se vypravili do sousedních malebných vesniček a někteří z nás vystoupili na blízkou horu s výškovým převýšením 850m. Z dálky viditelný kříž na vrcholku byl cílem a odtud se naskytl překrásný výhled po okolí, včetně St. Martina s pastoračním domem.

Mimo ranní mše svaté, přispěly k duchovnímu naplnění i společné modlitby v kostelech nebo i při jízdě v autobusu. Milým přínosem byla ranní slova zástupce CPR z Olomouce, paní Marcely Řezníčkové, která zájemce seznámila se životem a poselstvím některým našich ovdovělých světců a světic.

Počasí bylo vstřícné, krajina a probouzející se příroda (zahlédli jsme i hořce, dřípatky, dokonce sviště) byla všude úchvatná. Střídala se údolí a skalnaté hory, z horských sedel jsme mohli pozorovat krásná panoramata. Divili jsme se, že v tak pěkné a nepřístupné krajině probíhaly tak těžké boje v první světové válce.
Náš pobyt vlastně zahajoval letošní jarní a letní sezónu v PD Velehrad a pozorovali jsme, že i v ostatních hotelích se tato sezona teprve připravuje po té zimní lyžařské. Bylo to pro nás vlastně takové otevírání studánek. Ti z nás, kteří se vypravili na polodenní pěší tury se chovali statečně a zdatnější pomáhali těm, kterým už docházely síly. Žádný další incident už nás v průběhu pobytu nepotkal, do svých domovů jsme se vrátili po týdnu odpočinutí, radostní a vděční Bohu za prožité dny.

Poděkování patří všem zúčastněným, kteří viditelně nebo jen ve skrytu vložili do celého týdne to nejlepší, co měli ve svých srdcích. Díky jim a hlavně s pomocí Boží se mezi námi vytvořila radostná a přátelská atmosféra, kde jsme mohli vnímat odraz Boha, který je Láska sama.

Více o PD Velehrad - http://www.pdvelehrad.cz/

Ivo Buráň, Alenka Panáková

 

13. května je každoročně svátek Panny Marie Fatimské

Poklady naší rodiny - projekty budou vystaveny na Sv. Hostýně v rámci Arcidiecézní pouti rodin 30. 8. 2014

Mešita v Ostravě. Provokace nebo skutečnost?

 

Film Poslední vrchol taky v Bystřici pod Hostýnem

Pozvánka
Více o filmu

Španělský dokumentární film vypráví životní příběh španělského kněze, děkana teologické fakulty, filosofa a horolezce Pabla Domíngueze, který tušil, že zemře mladý a přál si, aby to bylo v horách...
Kněz Pablo Domínguez v čase mezi studiem a působením na teologické fakultě pokořil mnohé horské vrcholy v Andách, Himalájích a Alpách. Filosof, který se nebál života ani smrti, zemřel ve svých 42 letech při horském neštěstí po zdolání poslední španělské hory nad 2000 metrů. Pro nespočet lidí je paradoxně tato událost okamžikem, ve kterém pro ně Pablo začal žít. Dokument "Poslední vrchol" je plný naděje a radosti, smíchu i slz jeho rodiny, přátel, kolegů a studentů, ve kterých zanechal hlubokou stopu a otázku: "Mohl bych tak žít i já?"

 

Kostely se také letos otevřou lidem

Prohlídku kostelů, které jsou jinak mimo mše a jiné náboženské obřady uzavřeny, nabídne lidem v regionu projekt nazvaný Otevřené brány. V pořadí už šestý ročník se koná od května do září a návštěvníci si při něm budou moci užít prohlídek s vyškolenými průvodci: a navíc zdarma.
Lidé podle pořadatelů společně s průvodci poodkryjí příběhy, o kterých vyprávějí umělecká díla, nebo si mohou třeba jen přiblížit tradice a křesťanské kořeny naší kultury. Také letos dojde jak na vyhledávané, tak i méně známé kostely a baziliky. Do projektu jsou z Kroměřížska zapojeny mimo jiné poutní místo Svatý Hostýn, Kroměříž, Holešov, Chropyně, ale i menší města a obce, jako jsou třeba Rajnochovice a Střílky.
Díky projektu navštívily v minulosti církevní památky ve Zlínském kraji už stovky tisíc turistů.
"Spoustě lidí je tímto způsobem umožněno vstoupit do kostelů, potěšit se jejich krásou a získat zajímavé informace o většinou nejhodnotnější památce v dané obci," poznamenal krajský radní Ladislav Kryštof, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a spolupráci s církvemi.
Pro letošní rok bude podle něj do Otevřených bran zapojeno pětadvacet církevních objektů.
"Těší nás, že se jejich počet neustále zvyšuje. Loni se jich zapojilo dvaadvacet a celkem přivítaly rekordních sto dvacet tisíc lidí," upřesnil radní.
Na Svatém Hostýně se každým rokem vystřídá kolem šesti průvodců, kteří návštěvníky seznámí s historií baziliky a celého slavného poutního místa. Výklad o historii je pro zájemce na Hostýně možné objednat i v cizím jazyce, konkrétně v angličtině a němčině.

Provádět budou proškolení průvodci

"K projektu vychází i doprovodná literatura, kterou může každý návštěvník u nás bezplatně obdržet. Zázemí pro průvodce je u nás v muzeu v Jurkovičově sále," potvrdila také Dagmar Fojtů z Matice svatohostýnské.
Zlínský kraj zajišťuje v rámci projektu, na kterém se podílí Cyrilometodějská teologická fakulta v Olomouci, proškolení průvodců.
"Ti návštěvníkům prozradí veškeré zajímavé informace třeba o památkách a uměleckých dílech," vysvětlil například Jaroslav Štancl z farnosti ve Střílkách. Hlavně kvůli tomuto projektu připravují na tamní faře opravu zázemí. "Je to ale dlouhodobější plán a předpokládané dokončení bude zhruba za půl roku, takže na letošní ročník se to bohužel ještě nestihne," dodal Jaroslav Štancl.
Proškolení průvodci, kteří už na projektu pracovali i v předchozích letech, budou připraveni i v chrámu svatého Jiljí v Chropyni.
"Vzhledem k tomu, že náš kostel není v regionu zas až tak známý, budeme mít otevírací dobu pouze o víkendech a svátcích, nechystáme ani žádný doprovodný program," dodal tamní farář Jiří Putala.
Kromě toho, že otevření kostelů přispívá k rozvoji turistického ruchu, se podle organizátorů díky projektu také daří sakrální stavby oživit: bývají totiž dějištěm řady koncertů a výstav.
Kroměřížský deník, Nikol Diviaková

 

Duchovně rekreační pobyt pro ovdovělé v Dolomitech v květnu

 

Velikonoce a postní doba 2014
Vzkříšení Vzkříšení

 

Bílá sobota Bílá sobota

 

Velký pátek Velký pátek

 

Zelený čtvrtek Zelený čtvrtek

 

Květná neděle Květná neděle

 

 

Brněnský malý průvodce postní dobou

 

V neděli 16. února 2014 byla Valná hromada Matice velehradské

Věcné, dělné, konstruktivní. Tak lze ve stručnosti charakterizovat jednání VIII. valné hromady Matice velehradské, občanského sdružení.
Ve Slovanském sále Stojanova gymnázia na Velehradě se sněmu zúčastnilo čtyřiadevadesát jejích členů, kteří jsou rozeseti po různých místech Česka, ale i v zahraničí. Pozvání na něj přijali také zástupci sesterské Matice svatohostýnské a Matice svatokopecké.
V dopoledních hodinách předcházela valné hromadě zimní pouť, která se konala u příležitosti 1145. výročí úmrtí svatého Konstantina. Hlavní mši svatou celebroval Josef Hrdlička, olomoucký biskup a jeden z členů Matice velehradské.
Při bohoslužbě sdělil své poselství členům matice a při jejich valné hromadě je pozdravil jménem arcibiskupa olomouckého a protektora Matice velehradské Jana Graubnera, který je teď ve Vatikánu. "Raduji se z toho, čeho se v poutním Velehradě dosáhlo díky velikému úsilí, cílevědomé práci a obětem, jak členů matice, tak věřících i všech lidí dobré vůle, kteří přejí duchovní dobro tomuto posvátnému místu i národu," kázal biskup Hrdlička.
Při valné hromadě se členové matice dozvěděli, co se jí v uplynulém roce podařilo uskutečnit, co v její činnosti chybělo a kam napře své síly v tomto roce. "Péčí matice a štědrosti dárců byl zbudován a požehnán na velehradském hřbitově nový náhrobek cisterciáků, mimořádně úspěšný byl na podzim Víkend gregoriánského chorálu nebo mezinárodní výstava mešních a košer vín," informoval Petr Hudec.
Povzdechl si ale nad malou účastí posluchačů hudebního festivalu Šroubek. Jen stovka posluchačů, což je velmi málo, si dopřála v listopadu galakoncertu polského, slovenského a českého sboru.
Slovácké noviny

 

Svatý Valentin, Valentinus, m. Romæ - 14. února

Panna Maria Lurdská, Maria Virgo, de Lourdes - 11. února

 

Duchovní obnova Hnutí fokoláre na Hostýně

Ve dnech 14. – 16. února 2014 pořádá Hnutí fokoláre na Hostýně, významném mariánském poutním místě, duchovní obnovu.

Pozvánka - chcete-li se přihlásit okopírujte odkaz do schránky a vložte do prohlížeče

Každý rok se členové Hnutí fokoláre ve svém duchovním životě soustředí na jeden z pilířů spirituality jednoty, letos to je Ježíšovo nové přikázání vzájemné lásky. Tomuto tématu je vyhrazena první část programu třídenního setkání.
Druhým tématem setkání je život ve farnosti. Farnost je jednou z nejstarších struktur církve. Jak ji můžeme prožívat v dnešní době v naší společnosti? Odpověď na tuto otázku budou účastníci setkání společně hledat na základě svých zkušeností a v duchu spirituality společenství.
Významnou složkou programu budou i setkání ve skupinách, která umožní hlubší sdílení a také shromažďování zkušeností a námětů týkajících se života ve farnosti.
Vyvrcholením každého dne bude slavení mše svaté v bazilice.
Třídenní setkání účastníci v neděli ukončí křížovou cestou v malebné přírodní scenérii Hostýna.
Kontakt:
Ludmila Plátová
Mobil: 736 433 717, mail: ffbrno@focolare.cz

Hnutí fokoláre (nazývané také Dílo Mariino) je církevní hnutí, jehož posláním je duchovní a společenská obnova. Mezi jeho stoupence patří lidé různé rasy, kultury i společenského postavení. Je rozšířeno ve 194 zemích s duchovními centry v 81 státech světa. Jeho charismatem je jednota a cílem je přispět k uspořádání lidské rodiny v bratrských vztazích. Spiritualita jednoty se opírá o 12 pilířů: Bůh-láska, Boží vůle, Slovo, láska k bratru, vzájemná láska, eucharistie, jednota, Ježíš Opuštěný, Panna Marie, církev, Duch Svatý, Ježíš mezi námi. V loňském roce si Hnutí připomínalo 70 let svého trvání. Za jeho počátek je považován 7. prosinec 1943, den zasvěcení Chiary Lubichové, jeho zakladatelky, Bohu.
Farní hnutí je součástí Hnutí fokoláre a jeho smysl vystihují slova papeže Jana Pavla II., uvedená v dokumentu Novo millennio Inneunte: vytvořit z farnosti „domov a školu společenství“. Jeho historie však sahá do šedesátých let minulého století. 13. června 1966 se řada kněží z Hnutí fokoláre zúčastnila audience u papeže Pavla VI., který je povzbudil, aby ducha jednoty přinášeli do svých farností a diecézí. Jako odpověď na tuto důvěru ze strany papeže vyzvala Chiara Lubichová, zakladatelka Hnutí fokoláre, všechny stoupence hnutí, kteří působili ve službách farností, aby přinášeli do této „buňky církve“ ducha jednoty, a zahájila tak činnost Farního hnutí.

 

Ostravské Kino Art promítá 9. ledna dokument „Poslední vrchol“ o knězi-horolezci

 

Oslavy výročí Mezinárodního roku rodiny

V roce 2014 budeme slavit již 20. výročí Mezinárodního roku rodiny, který v roce 1994 výhlásila OSN. Členské státy byly vyzvány k tomu, aby se připojily ke slavení tohoto výročí.

Hlavní myšlenky oslav

 

 

 

 

 

Pokračování