Listy svatohostýnské 

Prosinec 2000 číslo 4 ročník IV  čtvrtletník Matice svatohostýnské

 

Svatý Hostýne, srdce Moravy

Svatý Hostýne, srdce Moravy,
putuje k tobě svatý Jan s procesím,
cherubín a perla Moravy
jde v čele se svatou monstrancí.

Vedle něho svatý Cyril s Metodějem,
Proglasem zasívají žatvu naděje.
Za nimi všichni svému Pánu zpíváme jen,
tím mu dáváme třikrát více a lépe jdem.

Martin Středa, jak jen může, pomáhá.
Andělský pozdrav Matce Marii,
na Moravu Boží požehnání zvonem svolává.
Proto své životy a srdce dají jenom Jí.

Tatíček Stojan s hanáckým koláčem
posiluje poutníky na duši i na těle.
Anička Zelíková usměvavá s bodlákem
zahřívá a povzbuzuje ty, které chmura poleje.

Šuránek na zapomnětlivé svatého Antonína svolává.
Vašica s Dvorníkem “Gospod pomiluj” předzpěvují
a Olejník ruce rozepíná a zpěvem nás napomíná,
mějte rádi Ježíše a Marii, andělé aby vás chránili!

Zahradníček s Renčem nestačí psát hymny k Marii,
Hrdlička se Sušilem pomáhají, jak jen mohou,
bratři jezuité odhalují Božím slovem rajské krajiny,
z Matice s nočním bojem rádi Světlem pomohou.

Ctihodný Vaňák neváhá, kde může, pomáhá,
chce muže, kteří dál monstranci ponesou,
rodiny úplné, ve kterých Boží láska domov má,
a nevěsty, co světlo pro Ženicha donesou.

My všichni putujem na svatou horu,
k Matičce za Synem, zde čisté vody se napijem.
Srdce ať láskou zaplanou jak stany Tatarů,
záblesky milosti z Boží blízkosti na druhé rozlijem.

(Převzato z knihy Ozvěny ze Svatého Hostýna vydané v MCM v Olomouci 1997)

 

EDITORIAL

Milí čtenáři, ctitelé Panny Marie!

Při sestavování tohoto vánočního čísla Listů svatohostýnských jsem si uvědomil, jak čas neúprosně utíká. Vždyť už končíme čtvrtý ročník našeho hostýnského časopisu, který si získal Vaši přízeň, o čemž svědčí zvýšený zájem o něj, a samozřejmě také Vaše dopisy. Za vše srdečné díky!
V novém roce 2001 připravujeme vydání čtyř čísel Listů svatohostýnských (v březnu, červenci, říjnu a v prosinci).
Z dopisů, které jsme od Vás v minulých dnech dostali, bych rád upozornil na osobní svědectví pana Josefa Kolaříka, který nám autenticky popisuje historii hostýnského kříže, k němuž připojil také jeho vlastnoruční nákres. V našem časopisu nemáme tolik místa, abychom jej zde uveřejnili. Přesto panu Kolaříkovi děkujeme, že pomohl objasnit jedno z četných míst nedávné historie, která jsou už pro mnohého z nás vzdálená.
Druhý dopis, o němž bych se rád zmínil, je od místopředsedkyně Konfederace politických vězňů České republiky Dr. Naděždy Kavalírové, která nám velmi ochotně poskytla svůj velmi pozoruhodný proslov z letošní muklovské pouti na Svatém Hostýně. Nemohli jsme z něj však vůbec nic uveřejnit. Důvod je prostý. Dopis jsme dostali už po uzávěrce. Přesto si jej čtenáři mohou přečíst na internetové stránce našeho poutního místa.
Milí čtenáři, přeji Vám jménem redakční rady Listů svatohostýnských i hostýnské duchovní správy požehnané poslední Vánoce tohoto století a s Boží pomocí a na přímluvu Panny Marie úspěšný vstup do nového tisíciletí. Přikládáme pro Vás malý vánoční dárek – nástěnný kalendář pro rok 2001.

O modlitby prosí
Josef Pala, šéfredaktor

 

po uzávěrce

jsme dostali zprávu, že na slavnost Ježíše Krista Krále 26. listopadu zemřel ve věku 83 let na Svatém Hostýně P. Jan Formánek. Pocházel z Prahy, kde také přijal kněžské svěcení v roce 1945. Do Tovaryšstva Ježíšova vstoupil 7. září 1936.

 

DUCHOvní slovo

Štědrý rok

Všichni známe logo, znak Jubilejního roku. Modrý kruh s křížem a holubičkami uprostřed. Nápis: Kristus včera i dnes i na věky – hlásá Kristovo věčné, nadčasové království a vede nás k zamyšlení nad obojím příchodem Kristovým. Nad příchodem před dvěma tisíci lety a nad příchodem na konci časů. Další nápis –IUBILAEUM A. D. 2000 – výrazně mluví o Narození Pána Ježíše. Celý rok je jubilejním rokem narození, rokem vánočním, rokem štědrým. Doprostřed jubilejního znaku bychom také mohli místo kříže a holubiček dát jesličky a kolem nápis: Sláva na výsostech Bohu – a Nám, nám narodil se!
Vánoce, Štědrý den – den dárků pod stromečkem, den radosti nebo zklamání, jestliže dárek nenaplnil náročné očekávání. Skutečným štědrým dnem a příčinou pravé radosti je pro nás den narození Páně. Tehdy, před dvěma tisíci lety, se projevila Boží štědrost v míře, která neztenčena trvá a je nevyčerpatelná. Jejím pramenem je Boží láska k nám.
Porovnejme štědrost naší lásky s láskou Boží. Nezpíváme snad často jen ono “a co my ti chudí dáme, darovati co nemáme”? Ať se nestane, aby hmotná chudoba pastýřů se stala podobenstvím naší chudoby duchovní, chudoby v níž je člověk chudý na lásku k Bohu.
Bůh je láska – čteme v evangeliu sv. Jana. Tyto pojmy svým rozumem zde na zemi zcela neobsáhneme a stěží je vytušíme svým srdcem. Porozjímejme naší štědrost a lásku ve vztahu k lásce Boží! Svými dárky chceme způsobit radost. Bůh nedává jen pro chvilkovou radost. Božím darem je dar naší existence, dar lidského života a všeho toho dobrého, co s ním souvisí. Boží úmysl známe, nevyčítejme Bohu bolest a smrt. To On nechtěl, to “naplánoval” člověk, který dodnes zbrojí, pustoší a zabíjí. Člověk dokázal zabít samotného Syna Božího a zabíjí ho dodnes v milionech srdcí propagováním hříchu. Přesto všechno nekonečná, štědrá Boží láska vůči nám nehodným a chudým trvá a nabízí nám nejen své velké dary, ale dává nám sama sebe. Bůh se nám dává v tomto čase v Kristu a v jeho církvi. Na věčnosti chce být sám naší odměnou v blaženosti bez konce. Boží štědrost nezůstává u daru prchavé radosti, ale dává věčné štěstí.
A co my, chudí a nuzní? Nejsme zas tak chudí, že bychom neměli co dát. Zádrhel je v tom, že nedáváme štědře, nedáváme rádi. Naše štědrost je omezena sobeckostí, která by se ráda spokojila jen tu i tam s nějakým tím dárkem. Dobrý Bůh se dává celý, a proto je hoden toho, abychom se mu odevzdali, abychom mu odevzdali svá srdce, celou svou lásku. K tomu není nutně zapotřebí měnit místo, nebo jít do kláštera. Je třeba změnit srdce a přijmout Boží vůli, Boží úradek. Světci jsou dokladem toho, že je to možné a že to jde. Sv. Monika, sv. Alžběta, sv. Brigita, matky početných rodin, jsou důkazem toho, že i ve starostech a strastech rodinného života je možno milovat Pána Boha nade všechno. Nedostižným vzorem je samozřejmě Matka Boží, Panna Maria a tu chceme prosit, aby nám pomáhala jít cestou Boží lásky.

P. Jan Chromeček SJ, duchovní správce na Svatém Hostýně

 

INTERNET NA SVATÉM HOSTÝNĚ

V dnešní době už lidé mají představu, co je internet a že v budoucnu jeho role, jako nového sdělovacího prostředku i pro nás křesťany, poroste. Kladný postoj k využívání internetu pro pastoraci zaujal také Vatikán.
Členové Matice svatohostýnské mají možnost využívat informací na internetových stránkách Svatého Hostýna po dobu téměř jednoho a půl roku na internetové adrese www.hostyn.cz
Současná podoba úvodní internetové stránky Svatého Hostýna záměrně naznačuje, že se jedná o internetové vydání Listů svatohostýnských (LSH). Internetové vydání je aktuálnější, než je tištěná podoba čtvrtletníku LSH a je jeho vhodným doplňkem. V některých případech se aktuality objevují ještě týž den, co se na Svatém Hostýně udály. Stránky se zabývají také historií, průběhem oprav a rekonstrukcí objektů, jednotlivými poutěmi a dalšími akcemi. Je zde kalendář poutí a mnoho obrázků dokumentujících minulost a současnost našeho poutního místa. Obrázky jsou pravidelně obměňovány podle roční sezony a podle dění na Svatém Hostýně. Najdete zde i dokumenty o činnosti Matice svatohostýnské, informace o možnostech ubytování s ceníky, podrobný přehled bohoslužeb, kroniku jednotlivých událostí a výhled do budoucnosti.
Své místo zde má i křesťanský humor, koutek pro básníky a malíře. Některé příspěvky jsou vysloveně sekulární (turistika v létě i v zimě, jízdní řády, příroda, okolní obce atd.). Je zde i aktuální informace o stavu počasí na Svatém Hostýně a jeho předpověď včetně stavu sněhu. Stránky mají i množství odkazů na internetové stránky s podobnou tématikou.
Informací je mnoho, jsou přehledně uspořádány. Nově zařazené nebo aktualizované příspěvky jsou umísťovány na úvod a jsou zvýrazněny.
Autoři článků jsou často členy redakční rady LSH. Jsou zde i převzaté materiály z jiných pramenů (knih, časopisů a novin) s uvedením autora a zdroje. Sledujeme dění na jiných křesťanských internetových stránkách a některé informace přebíráme. Všechny informace mají nějaký vztah k Svatému Hostýnu. Prohlížení stránek je spojeno s hudbou pro ty, kteří mají počítač vybaven zvukovou kartou.
Z počítadla přístupu na stránky je zřejmé, že denně si tyto stránky prohlíží desítky lidí z celého světa, což nás velmi těší a také zavazuje. Návštěvnost (počet přístupů na stránky) stoupá, což svědčí o tom, že stránky žijí, a že informace jsou aktuální. Elektronickou poštou dostáváme kladná a děkovná vyjádření k jejich kvalitě a aktuálnosti.
Nainstalovali a zprovoznili jsme webovou kameru s přenosem obrazu z baziliky a připravujeme i přenosy zvuku (mše sv. a kázání) z baziliky na internet.
Doporučte a sdělte adresu našich stránek www.hostyn.cz  i vašim známým, vnukům a dětem, aby se i oni dověděli, co se na Svatém Hostýně děje a požádejte je, aby vám umožnili si tyto stránky prohlédnout.
Staňte se rovněž spoluautory zasláním vhodných příspěvků, kvalitních fotografií, kreseb, popisu zážitků z poutí, a to vše ke cti a slávě Panny Marie a našeho poutního místa. Vaše příspěvky přijmeme nejraději v elektronické podobě
e-mail: hostyn@pvtnet.cz

Ivo Buráň

 

STručně z  jednání matice svatohostýnské

27. září 2000

Výstavba kaple ve třetím podlaží poutního domu č.3
– financování kaple z půjčky od Arcibiskupství olomouckého 1,000.000 Kč
z prostředků Matice svatohostýnské 1,040.000 Kč
z darů ze zahraničí 460.000 Kč

Rekonstrukce objektu veřejného WC vedle stánků
– uhrazeno z příspěvků a darů poukázaných MSH 627. 000 Kč
– schváleny poplatky za užívání občany (2 Kč muži, 3 Kč ženy)
– výbor řešil otázku dozoru odměnou z tržby nebo pronájem objektu

Nájemní smlouvy
– výbor řešil opět smluvní nájemné za užívání stánků na Svatém Hostýně
– polatek za užívání pozemků Arcibiskupství olomouckého zapůjčených MSH

Silniční závora (nad autobusovou točnou)
– otázku úpravy dopravního značení po instalaci silniční závory
– omezení povolenek (zavedení čipových karet) k výjezdu za závoru
– kódovaný výjezd zdravotníkům, hasičům, zásobování, DS a MSH

Hodnocení hospodaření MSH za obdodí od 1. 1. 2000 do 30. 8. 2000
– výbor se zabýval efektivností větrné elektrárny
– přehodnocení nájemních smluv o náklady za likvidaci odpadů
– výbor kladně hodnotil nárůst tržeb za ubytování a z rozhledny

27. října 2000

Kaple v poutním domě č. 3 – nedostatky v osvětlení
– řešení úpravy osvětlení, vitráže oken a úprava klekátek u lavic

Veřejné WC (ukradeny vypínače, poškozena splachovadla)
– výbor se opět zabýval zajištěním dozoru nebo pronájem objektu
– instalovány kasičky na placení poplatků za používání WC

Silniční závora – umístění nových dopravních značek v souladu s novým dopravním řádem, osazení nových dopravních značek do 15. 11. 2000

Hospodaření MSH za měsíc září a od 1. 1. 2000 do 30. 9. 2000
– opravy objektů s předností opravy poutního domu č. 1 pro rodiny s dětmi
– úpravy cen ubytování
– projednání zprávy revizní komise (kontroly pokladen a účtů)
– inventury (ustavení inventurní komise a vyhotovení investičních soupisů)

Mimo uvedených záležitostí je na každé schůzi výboru MSH prováděna kontrola plnění opatření a termínů ze zápisů schůzí výboru včetně připomínek členů

Antonín Mužný, jednatel Matice svatohostýnské

 

svatý hostýn v zimě 1910

Byli jste v zimě na Hostýně, když je celý bílý, zasněžený? Tu přednost ovšem smím-li to tak nazvati, má, že dostane vždycky silnější sněhový povlak než údolí a rovina a kromě toho dostane ho dříve a podrží déle. Když dole prší, nahoře sněží.
Ale mile dojímá, státi na př. v papučích· před portálem svatyně Hostýnské a za modrojasného nebe přehlížeti daleké kraje Moravské vzdálí 6-10 mil: Všecko pod sněhem, všecko bílé; jenom různobarevné domky a kouř označují lidská bydliště a život. I Bystřice pod Hostýnem jako by byla do sněhu zapadla; najednou se však k ní něco blíží jako černý had; je to vlak, jenž vjíždí do nádraží , aby za chvíli dále ujížděl po bělostném koberci. Je-li minus osm nebo více stupňů (pod nulou) a máte-li dobré boty nebo papuče, dobrý zimní kabát nebo kožich a beranici, můžete se po temeni Svatého Hostýna kolem křížové cesty procházet. Sníh je zmrzlý, snese vás; všude posvátné ticho, jen pod nohama to chrupe; ojíněné a zasněžené smrky jako by vám chtěly říci, že vrstvy sněhu, jež nesou, jsou příliš těžké, tak že se větve polámou; jste oslněni leskem, jímž zlatí zářící slunce bělostný sníh a zazní-li zdola z Bystřice zvony, slavnostní vaše nálada vzroste nemálo.
Než tato nálada se úplně změní, přižene-li se severovýchodní vítr, ačkoli i z jiných stran přicházívají tací nemilí hosté. Ale zvláště severák umí si zasyčet, zaskučet, zahřmít a zahučet a přijde-li spolu sníh, pak ním zmítá jako prachem na zaprášené silnici, do každé skuliny ho vžene, tůně jím zasype, cesty zavěje: Hostýnské závěje není radno podceňovati; kůň stěží se z nich prodere. Při vichru, vánici je to v lese jako v boji. Jeden strom bije do druhého, i nejsilnější chvějí se jako slabé struny, vichr si s nimi vskutku pohrává. Chvílemi zaslechnete silný praskot; zase strom zlomen nebo vyvrácen. V kostele okna řinčí, dvéře se otřásají a hřmotí, jakoby se tam chtěl hrozivý host vedrat vší silou. V takové nepohodě, pravém dopuštění Božím, není nikterak radno putovati na Svatý Hostýn. Tehdy i strážci Svatohostýnští (řeholníci T. J.) stěží opouštějí svoje klášterní kobky, ač jim vichr nemilosrdně do oken duje a v kamnech to hučí více než v kovářské výhni.
Než všecko na světě má svůj čas a svůj konec. Tak se také stane; že večer jdete spát za hrozné vichřice a ráno vstáváte za hrobového ticha. Vichřice přestala, ale za to Hostýn zahalil se mlhou tak hustou a neprůhlednou, že nevidíte ničeho než mlhu. Na člověka působí to tísnivě, když celý den nebo i déle nic nevidí venku než mlhu a nic nezaslechne, než hladovou vránu.
Ale byť to sebe smutněji a jednotvárněji na Hostýně v zimě vypadalo a byť bylo sebe více sněhu, třeba několik decimetrů podle meteorologické pozorovací stanice Hostýnské, lidé na Hostýn přece přijdou. Jsou jich dva druhy: Jedni, a těch není mnoho, jsou milovníci sportu a pohybu; rádi by napodobili obyvatele Norska nebo Skandinávie, a proto nedbajíce velké námahy a hojného potu, vystoupí nahoru a posilnivše se v Hostýnské restauraci, sjíždějí dolů po lyžích. Druzí jsou horliví poutníci, jichž bývá o nedělích a svátcích přes sto; tito nejdou nahoru k vůli sportu, nýbrž proto, že vidí v obtížném výstupu k milostné svatyni Panny Marie prostředek pokání nebo příznivou okolnost pro vyslyšeni proseb svých a kojí se nadějí – že čím – více oběti bude jim při pouti přenésti, tím více nakloní si Tu, k niž putuji. A tak při sebe větší spoustě sněhu jest cestička na Svatý Hostýn záhy prošlapána a nezmizí tak snadno pod závějemi. Ostatně i pro Hostýnské saně z kláštera nebo z restaurace hledí se učiniti cesta jízdnou co nejdříve, takže spojení Hostýna s ostatním civilisovaným světem bývá přerušeno nejvýše na dva dny.

Kdybyste však přece chtěli s básníkem naříkati na Svatý Hostýn:

Hostýnku, Hostýnku, proč jsi tak vysoko,
sněhy tě zalehnou, vichřice odnesou,
odvětil by vám sebevědomě:
Sněhu se nebojím, slunce je rozhřeje;
vichry se utiší, skřivánek zapěje;
ba poukázal by na přednost svou:
Nebeská Matička zvolila témě mé,
abych byl poutníkům stupínkem do nebe.

Hlasy svatohostýnské, č.1 a 2 z roku 1910, Josef Rybák T.J.

 

PO STOPÁCH HISTORIE SVATÉHO HOSTÝNA A MATICE SVATOHOSTÝNSKÉ • 17. pokračování
Stavba nové silnice

(Článek je na jiném místě internetových stránek) 

 

co připravujeme v  investicích na rok 2001

Matice svatohostýnská

Každoročně se výbor Matice svatohostýnské zamýšlí před koncem roku nad tím, co budeme schopni realizovat v roce příštím. Je to z toho důvodu, abychom připravili v zimním období potřebnou dokumentaci k realizaci zejména větších investičních akcí. Nápadů a plánů je vždycky dost, ale jejich realizace je závislá hlavně na finančních možnostech.
V posledním čísle Listů svatohostýnských jsme se obrátili na všechny příznivce Svatého Hostýna s výzvou, aby se přihlásily ty farnosti či děkanáty (případně jednotlivci), které jsou schopny dát dohromady částku kolem 150 tisíc korun, abychom mohli – v případě, že se najde minimálně dvanáct takových sponzorů – pustit se již v příštím roce do rekonstrukce prvního poschodí poutního domu č. 1, které by mělo sloužit pro ubytování rodin s dětmi. Tato akce by měla být naší hlavní investicí v příštím roce, a proto chceme, aby potřebná projektová dokumentace byla připravena v průběhu zimních měsíců tak, aby v případě dostatku financí mohla být hned na jaře zahájena, aby zařízení mohlo už v pouťovou sezonu sloužit a být využíváno i pro možnost strávení dovolené v době prázdnin.
Druhou rozpracovanou akcí, kterou chceme realizovat v příštím roce, je automatická závora pro výjezd na cestu mezi autobusovou točnou a bazilikou (od schodů). Její realizace navazuje na zpracovaný dopravní řád a dává pracovníkům MSH možnost usměrňování a řízení dopravy v tomto exponovaném místě. Vjezd bude povolen na MSH evidované čipové karty, nebo na základě ohlášení ubytovaných poutníků přímo z kanceláře MSH – prostor bude kontrolován kamerou. Celý prostor vrcholu Svatého Hostýna je vlastně soukromý pozemek (ve vlastnictví Arcibiskupství olomouckého a MSH je užíván na základě smlouvy o výpůjčce) a povolení k výjezdu, které vydává referát dopravy Okresního úřadu Kroměříž se vlastně týká jen státní silnice, tedy po točnu – s možností zaparkovat na novém parkovišti pod točnou.
Kromě běžné údržby a oprav bychom rádi dokončili rekonstrukci záchodů pod restaurací v poutním domě č. 3, které jsou ve špatném stavu. Jejich oprava byla zahájena už před třemi lety, ale stále není ještě dokončena – je nutno navázat na již zpracovanou dokumentaci rekonstrukce poutního domu č. 3, která byla z důvodu nedostatku financí přerušena po rekonstrukci druhého podlaží (provedena v roce 1999) a vestavbě nové kaple ve třetím podlaží (provedena letos).
Stále nás značně finančně zatěžují opravy nekvalitně provedených prací v restauraci Ovčárna u autobusové točny. Ještě v závěru letošního roku jsme přistoupili k výměně oken, která byla netěsná, způsobovala značné tepelné ztráty. A další opravy na tomto objektu se stále neodbytně hlásí.
Nutno si také uvědomit, že jsme se zadlužili v minulých dvou letech – náš dluh je nyní čtyři miliony korun a máme závazek splácet každý rok jeden milion korun. Za této situace je náš prostor pro další investice omezený, a to na nás stále tíživěji doléhá potřeba řešit odkanalizování Svatého Hostýna. Tuto akci však bez účasti státu nejsme schopni realizovat.
A tak nám nezbývá než doufat, že příznivců Svatého Hostýna bude přibývat, že pod mocnou ochranou Matky Boží se dobré dílo nakonec zdaří.

Václav Lednický, předseda MSH

 

Duchovní správa

Největší investiční akcí Římskokatolické duchovní správy na Svatém Hostýně bude v příštím roce generální oprava varhan, která si vyžádá investici ve výši čtyř milionů korun. V letošním roce jsme zaplatili 950 tisíc korun na zálohách a zatím je vyroben hrací stůl.
Tato investice si zřejmě vyžádá zpomalení stavebních prací oproti letošnímu roku.
Přesto počítáme s rekonstrukcí veřejných záchodů pod budovou fary, tak jak tomu bylo v letošním roce u veřejných záchodů nad prodejními stánky. Dále jednáme s panem Slaninou z odboru pro místní rozvoj OÚ Kroměříž o podpoře na opravu vodní kaple a mozaiky Panny Marie nad vchodem do baziliky. Dále bude nutné v blízké době opravit „starou“ křížovou cestu a fasádu na farní budově směrem do dvora včetně výměny oken. To ale nebude možné finančně zvládnout v příštím roce.

Petr Janek, technický administrátor

 

z  vašich dopisů

Hostýnské prodejní stánky

Přečkaly celé dvacáté století. Pamatují ještě Rakousko-Uhersko. Patří k nejstarším stavbám na Svatém Hostýně. Jsou vidět již na fotografiích z doby korunovace Panny Marie v roce 1912. Patří, ať se nám to líbí, či nelíbí, k hostýnskému koloritu. Zejména pro děti a mládež jsou stále velkou atrakcí. I dospělí je neminou bez povšimnutí.
Ovšem jejich čas, jak se zdá, se naplnil. Nevyhovují požadavkům současného obchodu, jsou závadné hygienicky, zastaraly funkčně.
Něco však do dnešních dnů je na nich pozoruhodné: jsou postaveny z materiálu, který do tohoto lesního prostoru patří. Jsou totiž dřevěné s kamennými základy. Do hostýnského přírodního prostředí se začleňují lépe, než ostatní zděné budovy.
Proč tuto skutečnost zdůrazňuji? Podle novodobého projektu rozvoje Svatého Hostýna přijdou boudy zbourat a jejich funkci mají nahradit nově vybudované obchodní stánky někde v prostoru parkoviště motorových vozidel (Budoucnost Svatého Hostýna, Listy svatohostýnské č. 1/2000).
Za celou členskou základnu Matice svatohostýnské chci požádat členy výboru Matice svatohostýnské, aby velmi bedlivě sledovali architektonické záměry stavitelů veškerých nových budov a staveb, a tedy i příštích obchodních stánků, aby architektonicky zapadly do zdejší krajiny a tvořily s ní harmonický celek. Jedinečný vzor v tomto směru máme ve stavbách křížové cesty Dušana Jurkoviče!

Ing. František Rýznar, Vsetín

Květinová výzdoba v bazilice

Odedávna bylo snahou vděčných ctitelů Panny Marie vytvářet kolem její svatyně co nejkrásnější prostředí. A nemusí to být pouze díla velkých umělců – stavitelů, architektů, sochařů a malířů, ale i díla rukou obyčejných bezejmenných ctitelů, kteří se svými skromnými možnostmi snaží přispívat k zvelebení posvátného prostředí.
Při návštěvě naší baziliky jistě nikomu neunikne zajímavá květinová výzdoba. Především o hlavním poutích vytváří už asi patnáct let tyto vkusné květinové aranžmá paní Miroslava Tobolíková z Prusinovic. A netýká se to pouze úprav oltářů v bazilice, ale i výzdoby Sarkandrovky, ambitů, kaple Panny Marie Plačící, jezuitské kaple, jídelny v klášteře aj. Na tyto slavnosti vytváří až čtyřicet kytic. Jsou to překrásné barevné kombinace karafiátů, mečíků, jiřin, aster, lilií, chryzantén a růží přizpůsobených zvlášť každému interiéru. Mnoho svých výpěstků věnují každoročně i manželé Proškovi ze Křtomile, paní Školoudová z Prusinovic, paní Malinkovičová z Bystřice pod Hostýnem a ještě další poutníci, kteří přijdou poděkovat Panně Marii s kytičkou.
I přes tyto velké květinové dary se ročně zaplatí za květiny do hostýnské baziliky 35 tisíc korun. Kromě poděkování všem jmenovaným dárcům patří velký dík sestrám Gertrudě a Ancile z Kongregace milosrdných sester sv. Kříže, které po celý rok vzorně udržují v čistotě celý kostel, zdobí oltáře a pečují o pořádek.
Kdo jiný by si tuto nádheru zasloužil víc než Panna Maria!

Olga Kozlová

Františkánská pouť na Svatém Hostýně

O svátku Panny Marie Růžencové se konala na Svatém Hostýně jubilejní pouť členů a příznivců Sekulárního františkánského řádu v ČR za účasti našich slovenských bratří a sester.
Hlavním celebrantem slavnostní bohoslužby byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Uvítací a děkovný projev měl Petr Lexa, ministr Národní rady SFŘ, ze zahraničních hostů připutoval na Svatý Hostýn reprezentant celosvětového františkánského společenství Dessandé Jean de Dieu z Bangui ze Středoafrické republiky.
V homilii, kterou pronesl otec arcibiskup, byla potvrzena souvztažnost celoživotního díla sv. Františka z Assisi a jeho úcta k Matce Boží.

František Cigánek, Přerov

Světelný kříž na Svatém Hostýně

Ad Listy svatohostýnské č. 4/1998 a Listy svatohostýnské č. 1/1999

Stavba kříže se prováděla během roku 1939. Náklady hradila společnost VME Přerov a poutníci. Bydleli jsme pod Hostýnem a při práci na poli jsme každý den sledovali, jak práce na kříži pokračují. Stavba byla náročná. Pro zhotovení ramen bylo nutno postavit lešení skoro 15 až 20 metrů vysoké. Kříž i s osvětlením byl dokončen na podzim roku 1939. Tehdy byla již válka, a proto byl na zkoušku zapnut před večerem. Večer nesměl svítit, jelikož bylo nařízeno zatemnění. Dobře si pamatuji, jak jsme se na tento rozsvícený kříž s úžasem dívali. Byl vidět až z Vyškova i z Olomouce. Po celou dobu druhé světové války však kříž nesvítil. Dne 2. července 1945 se slavilo 100. výročí opětovného posvěcení chrámu na Svatém Hostýně a při této příležitosti se kříž znovu rozzářil.
Kříž byl celý dřevěný z trámů 10 až 12 cm a 12 až 12 cm. Jenom vyztužení (pantování) bylo provedeno uhlovou ocelí 35 až 40 mm. Tato konstrukce byla pobita deskami a opatřena bílým nátěrem, trnová koruna měla nátěr červený. Vrch kříže a ramena byly zakryty asfaltovou lepenkou. Kříž byl vysoký 28 m a byl postaven po levé straně trafostanice pod břehem. Dodnes jsou na tom místě zabetonována železa a trubka pro přívod osvětlení.
Byl jsem zaměstnancem VME Přerov jako elektromontér a během roku 1946 a 1947 jsem jako dvacetiletý několikrát opravoval na tomto kříži osvětlení. Bylo tam kolem 900 patnáctiwattových žárovek. Zapojení bylo rozloženo do tří fází, celkový výkon 13,5 kW. Porcelánové objímky byly namontované na povrchu kříže a vedení bylo taky venku. Žádné krytí ze skla zde nebylo. Nevím, odkud má pan Rýznar ze Vsetína informace, že kříž byl postaven z trubek a že světla byla zakryta skleněnými deskami. To není pravda.
Mezi vánočními svátky a Novým rokem byl v noci silný severozápadní vítr (od Přerova) a ten kříž vyvrátil na břeh, přes který se zlomil. Na likvidaci kříže jsem pracoval dle pracovního výkazu 15. ledna 1948, proto se nemohu mýlit. Pracovalo nás tam více a při rozdělávání jsme zjistili, že kde bylo dřevo spojované, zrovna tam zatékala dešťová voda a bylo již částečně nahnilé. Tehdy jsme odhadovali, že kříž by mohl vydržet asi pět let a musel by se z bezpečnostních důvodů odstranit. Taková je historie hostýnského kříže.

Josef Kolařík, Bystřice pod Hostýnem

 

kronika

Poutní zájezdy v měsíci září

• Kojetín, Křenovice, Pálkovice, Měrovice na Hané s P. Pavlem Ryšavým
• Medlov a Uničov
• Valašské Klobouky s jáhnem Alešem Vrzalou
• Vlčnov, Nová Lhota, Počenice, Tetětice, Dřínov, Věžky, Rohatec
• Důchodci z Holešova
• Vnorovy
• Slušovice
• Církevní škola sv. Anežky z Oder s P. Petrem Knapkem
• Pouť Charity z Rožnova pod Radhoštěm s P. Janem Bobčíkem
• Vřesovice, Určice, Myslejovice, Krumsín s P. Blažejem Müllerem a P. Josefem Vysloužilem
• Luhačovice, Pozlovice s P. Hubertem Wójcikem
• Ivanovice na Hané, Chvalkovice na Hané s P. Miroslavem Hřibem
• Blansko s P. Pavlem Kafkou
• Brno-Líšeň s P. Evženem Rakovským
• Tvarožná Lhota
• Vlkoš u Přerova
• Cyrilometodějské gymnázium Prostějov
• Cholina, Vilémov, Luká, Chudobín, Želetava, Čáslavice, Předín s P. Rudolfem Zbožínkem
• Olomouc s P. Františkem Hanáčkem a jáhnem Jiřím Kočendou
• Nezamyslice s P. Františkem Foltýnem
• Jevíčko, Velké Opatovice, Jaroměřice, Úsobrno, Chornice, Roubanina, Deštná, Borotín, Biskupice, Křenov
• Město Albrechtice, Holčovice, Janov, Hynčice
• Mládež ze Zlína s P. Vojtěchem Glogarem
• Hlavním celebrantem poutě Matice svatohostýnské 10. září byl arcibiskup Jan Graubner

Poutní zájezdy v měsíci říjnu

• Starší a nemocní z farností Valašské Meziříčí a Lešná s P. Pavlem Stefanem
• Poutníci ze Strání s P. Janem Turkem
• Augustiniáni ze Starého Brna s P. Josefem Budilem a P. Milanem Matějičkem
• Poutníci z Dolné Macikové ze Slovenska
• Poutníci ze Stinavy a ze Smržic
• P. Jan Turko s farníky z Březové u Uh. Brodu
• Poutníci Hustopečí nad Bečvou s P. Vladimírem Jahnem
• Františkánské pouti 7. října se zúčastnil arcibiskup Jan Graubner
• Dušičkovou i mysliveckou pouť vedl biskup Josef Hrdlička
• Čtrnácté zasedání redakční rady Listů svatohostýnských se konalo 13. října v Bystřici p. H.
• Z listopadových poutníků uvádíme zájezdy z Nitry a z Brna od sv. Jakuba

(jpa)

 

bude vás zajímat 

Dopravně provozní řád

Dne 17. srpna schválil Dopravní inspektorát Policie České republiky nový dopravní řád, který bude platit od 1. ledna 2001. Vzhledem k tomu, že se neustále zvyšuje provoz motorových vozidel na Svatém Hostýně, museli jsme přistoupit k vymezení podmínek provozu těchto vozidel na Svatém Hostýně.
I nadále platí zákaz výjezdu všech motorových vozidel na Svatý Hostýn!

Vjezd je povolen pouze:
– pro zdravotně postižené držitelům průkazu ZTP, ZTP-P a invalidy
– pro držitele povolení Okresního úřadu Kroměříž
– pro ubytované na Svatém Hostýně (informace: 0635/381 693)
– pro autobusy ČSAD Kroměříž
– pro zásobování na Svatém Hostýně v době od 12 do 19 hod.
Tato vozidla by měla parkovat na novém parkovišti pod autobusovou točnou..

Od 1. ledna 2001 bude u schodiště u autobusové točny umístěna automatická závora, která bude zamezovat vjezd všech motorových vozidel do areálu Svatého Hostýna.

Vjezd bude povolen:
– ubytovaným na Svatém Hostýně
– vozidlům Římskokatolické duchovní správy, Arcibiskupství olomouckého a MSH
– držitelům průkazu ZTP, ZTP-P a invalidům
– držitelům zvláštního povolení MSH

Přes tuto závoru bude možný volný průjezd cyklistů a kočárků.

Jsme si vědomi toho, že toto opatření nebude pro všechny příjemné, ale je nutné, abychom Svatý Hostýn udrželi a zachovali i pro další generace takový, jaký je, jako krásné a klidné mariánské poutní místo, uprostřed lesů, které svým pokojem a klidem láká nejen věřící…

 

Duchovní cvičení na SvatéM Hostýně v roce 2001

(Přehled je na jiném místě internetových stránek)