Listy svatohostýnské

červen 2004
číslo 2
ročník VIIi

OBSAH

Svatý Hostýn na poštovní známce
Zahájení poutní sezony a valná hromada MSH
Po stopách historie Svatého Hostýna a Matice svatohostýnské • 30. pokračování
  Popis nástěnných maleb v chrámu v roce 1888
Před sto lety usedl na Medodějův stolec arcibiskup Bauer
Včelaři se sešli na Svatém Hostýně
Opravy na bazilice a na budově fary
Jedenáctá pouť hasičů
Výbor MSH na cestách
XV. ročník memoriálu Rudolfa Plajnera
Duchovní slovo
  Klaním se Ti vroucně, skrytý Bože náš
O pouti těch, kdo mají rádi krásné slovo
Aktuální finanční situace MSH
Stručně z jednání výboru MSH
Kronika
Bude vás zajímat
  Poděkování Matice svatohostýnské a duchovní správy
  Ovčárna opět v provozu
  V letním období jsou slouženy mše svaté na Svatém Hostýně:
  Rok na Svatém Hostýně
Zemřelí členové Matice svatohostýnské

 

 

Svatý Hostýn na poštovní známce

Milovníci filatelie si o posledním květnovém víkendu přišli na své v Bystřici pod Hostýnem. V místním zámku byla veřejnosti slavnostně představena nová poštovní známka s motivem nejznámějšího moravského poutního místa Svatého Hostýna. Město při této příležitosti uspořádalo velkou oslavu, které se zúčastnili osobnosti kulturního, církevního i společenského života.
Byli mezi nimi například Ing. Lumír Brendl, předseda Svazu českých filatelistů Praha, Ing. Pavel Bobek, ředitel České pošty, obvod Prostějov, Miloš Dofek, náměstek pro provoz České pošty, obvod Prostějov, Mons. Milán Kouba, generální vikář olomoucké arcidiecéze, P. Jan Chromeček, duchovní správce Svatého Hostýna, P. Stanislav Jordán, farář v Bystřici pod Hostýnem, Mgr. Aleš Dufek, předseda Matice svatohostýnské, Mgr. Zdeněk Pánek, starosta Bystřice pod Hostýnem,
Ing. Leopold Liška, místopředseda pobočky Klubu filatelistů a člen výkonného výboru Svazu českých filatelistů, Antonín Mužný, předseda Klubu filatelistů v Bystřici pod Hostýnem a hlavní iniciátor vydání známky.
Historický akt představení vůbec první hostýnské známky přišlo shlédnout do bystřického zámku několik stovek lidí, a to nejen místních. Bohatý kulturní program uváděl Mgr. Pavel Malének, vedoucí odboru vnitřní správy Městského úřadu v Bystřici po Hostýnem. 
“Jsem přesvědčen o tom, že Hostýn si to opravdu zaslouží, protože sem putují každoročně tisíce poutníků, kteří jistě vydání známky ocení,” zdůraznil v krátkém proslovu na úvod vernisáže bystřický starosta Zdeněk Pánek. “Hostýnská známka určitě posune i náš region do povědomí celé republiky a možná i do světa…”
Samotnou známku v hodnotě 14 Kč pak představili její autoři – výtvarník Antonín Odehnal z Brna a rytec Václav Fajt z Prahy, který je autorem mnoha československých i českých známek. Autorem návrhů razítka a štočku je bystřický rodák Oldřich Páleníček.
Vydání nové známky je výsledkem mnohaletého úsilí bystřických filatelistů a zvláště jejího předsedy Antonína Mužného, který zastává také funkci jednatele Matice svatohostýnské. Uvedení nové známky provázela filatelistická výstava doprovázená bohatou expozicí dobových pohlednic Svatého Hostýna od konce 19. století až po dnešní dobu a také prodej samostatného nebo přepážkového listu osmi známek a obálky prvního dne vydání včetně denního poštovního razítka s přídavným štočkem s námětem nejnavštěvovanějšího moravského poutního místa.
Josef Pala

 

Zahájení poutní sezona a valná hromada MSH

“Stalo se již tradicí, že zahajujeme oficiálně poutní sezonu na Svatém Hostýně o první květnové neděli. Letošní květen je historicky významný pro celou naši vlast zejména tím, že jsme 1. 5. 2004 vstoupili do společenství evropských národů s nadějemi, ale také s určitými obavami. Proto je dobré, že právě dnes budeme prosit společně s Vámi, otče arcibiskupe, Pannu Marii svatohostýnskou o ochranu našich rodin i celé naší vlasti….” – těmito slovy uvítali zástupci Matice svatohostýnské olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera v neděli 2. května při slavnostní mši svaté při příležitosti oficiálního zahájení poutní sezony, pouti Křesťanských žen a následujícího konání valné hromady Matice svatohostýnské.
Zaplněná bazilika zněla jásavým zpěvem mariánské písně K nebesům dnes zaleť písní za doprovodu dechovky poutníků z Brumova. Otec arcibiskup v homilii, vycházející z textů k Neděli Dobrého pastýře, povzbudil všechny, kdo neustávají v modlitbách za návrat všech ”zbloudilých ovcí” zpět k Bohu.
Také letos se při valné hromadě MSH zaplnil Jurkovičův sál poutního domu č. 2 členy Matice svatohostýnské  – bylo přítomno 227 členů (odpovídá průměrné účasti v posledních letech). Valná hromada má již svůj ustálený řád a program, jejím hlavním smyslem je zhodnotit uplynulý rok, schválit výsledky činnosti a hospodaření a uložit výboru úkoly pro další období.
V hlavní zprávě o činnosti předseda Matice svatohostýnské Mgr. Aleš Dufek zdůraznil zejména:
- úsilí výboru při řešení pronájmu restaurace Ovčárna, kde dochází k další výměně nájemníků
- finanční hospodaření Matice svatohostýnské s ohledem na naše závazky a jejich splácení (půjčky od členů ve výši cca 2,9 mil. Kč a závazek k Olomouckému arcibiskupství ve výši 2,7 mil. Kč)
- situaci v členské základně MSH, její vývoj do budoucna a zaměření na duchovní aktivity členů
Zpráva předsedy revizní komise MSH Ing. Jaroslava Ševčíka potvrdila předsedou MSH přednesené finanční hospodaření se zdůrazněním dobrého provozního výsledku, tj. již několik let trvající pokrytí nákladů provozu MSH příjmy z provozu budov a nájmů, a tak veškeré dary a příspěvky členů mohly být použity na splácení půjček a závazků, což se účetně projevilo převedením vzniklého zisku na účet 421, tj. účet rezervního fondu – tuto operaci doporučil ke schválení valnou hromadou MSH.
Diskuze přinesla několik námětů na zlepšení duchovní činnosti Matice svatohostýnské (výjezdy výboru do farností, služba farností a členů při adoraci Nejsvětější Svátosti, rozšiřování členské základny), což bylo zakotveno do usnesení z valné hromady MSH, které bylo jednomyslně schváleno.
Závěrečné slovo otce arcibiskupa, jeho poděkování a požehnání vyprovodilo účastníky na cestu domů.
Po valné hromadě MSH byla pro zájemce promítnuta kazeta Rok na Svatém Hostýně, která je k dostání v prodejně devocionálií – a jsme rádi, že se úspěšně prodává. Sál byl vyzdoben nejlepšími fotografiemi, které v uplynulém období nafotografoval na našem poutním místě Ing. Ivo Buráň.
Výbor Matice svatohostýnské vyslovuje poděkování paní Jarmile Pavelcové (nájemce restaurace v poutním domě č. 1) za poskytnuté pohoštění pro účastníky valné hromady MSH a ženám ze Zubří za výtečné frgály. Dále děkujeme panu Josefu Kvapilovi z Olomouce za darování videa a televizoru (bude využíváno při návštěvách ve farnostech).
Václav Lednický

Usnesení valné hromady Matice svatohostýnské konané 5. května 2004

Valná hromada schvaluje:
• zprávu o činnosti a hospodaření za rok 2003
• rozdělení zisku vytvořeného v roce 2003 ve výši 2,397.860 Kč na účet 421,
tj. jeho převedení na účet rezervního fondu
Valná hromada bere na vědomí:
• zprávu kontrolní a revizní komise MSH k činnosti a hospodaření za rok 2003
Valná hromada ukládá výboru MSH:
• usilovat o další rozšiřování členské základny
• pokračovat ve výjezdech výboru MSH do farností
• spolupracovat s duchovní správou při zabezpečování výstavu Nejsvětější Svátosti

 

Po stopách historie Svatého Hostýna a Matice svatohostýnské • 30. pokračování

Popis nástěnných maleb v chrámu v roce 1888
Pamětníci zřícenin hostýnského kostela, kteří klekávali na hromádkách suti, věřili, že jednou se Svatý Hostýn opět zlatem zastkví ... Jeden z prvních hostýnských duchovních správců P. Xaver Zimmerhackl sděluje čtenářům radostný dojem z nové obnovy nástěnných maleb a okras, jak je bylo možné vidět v roce 1888, a popisuje a vysvětluje jednotlivé výjevy, postavy světců i všech dobrodinců, kteří se podíleli na znovuobnovení chrámu. Ideový návrh a náměty výmalby interiéru byly dílem P. Jana Cibulky, který k realizaci přizval pražského malíře Jana Zapletala, rodáka z Kroměříže.
Kromě milostné sochy Panny Marie, hlavního oltáře, kazatelny a bočních oltářů je obnoven a vymalován  presbytář a téměř celá chrámová loď. Obrazy na klenbovém pasu znázorňují veškeré posvátné dějiny Hostýna.
Presbytář
1. Na evangelijní straně jsou vyobrazeni svatí věrozvěstové
Cyril a Metoděj, jak našim pohanským praotcům hlásají Kristovu víru, křtí a přibližují úctu k Rodičce Boží. Za sv. Metodějem stojí slovanský strom – lípa, na níž visí obraz Matky Boží, tzv. Svatometodějské. Pod pravou nohou světce leží shozená pohanská modla, které chtěli naši předkové obětovat květiny.
2. Následující obraz představuje Moravany v roce 1241, jak jsou obleženi tatarskými vojsky a trápeni hroznou žízní. Vratislav ukazuje ke kapli na kopci, kde je možná záchrana.
3. Ve vrcholu klenbového pasu se vznáší jako v oblacích Matka Boží Svatohostýnská, která na levé ruce chová Ježíška, metajícího na Tatary blesky.
4. Vpravo vidíme v divokém zmatku prchající Tatary a jejich hořící stany zapálené bleskem.
5. Poslední obraz představuje hostýnskou vizi.V pozadí chrám, roku 1787 rozbořený, a v roce 1845 znovu obnovený a vysvěcený kardinálem Fürstenberkem, který potom sestupuje z hory a žehná poutníkům. Vlevo je vidět kapli sv. Jiljího, kaplanku a část nového kláštera.
6. Na evangelijní straně naproti hlavnímu oltáři je nejstarší známé vyobrazení tzv. Panny Marie Ochranitelky, jak se od roku 1242 uctívalo. Jako starostlivá matka rozprostírá Panna Maria svůj plášť a chrání pod ním zástup krojovaných Moravanů.
7. Na epištolní straně vidíme obraz Matky Boží v novější podobě, na ruce s Ježíškem metajícím blesky. Pod ní chrám vystavěný Františkem Antonínem Rottalem, vpravo stavení duchovních správců, byt kostelníka a varhaníka, vlevo starý kostelíček – kaple, dole hospoda a vodní kaple. Obraz je namalován podle mědiritiny, kterou nechal
zhotovit P. František Albl, jeden z prvních duchovních správců na Hostýně, malířem Janem Antonínem Nevídalem v roce 1748.
8. Nad oběma sakristiemi jsou dva andělé na zlaté půdě, z nichž jeden pozdravuje Pannu Marii a druhý ji prosí – což je zlatými písmeny kolem nich napsáno.
9. Pod římsami je poprsí šesti svatých českomoravských patronů – sv. Hedviky, sv. Cyrila, sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava, sv. Metoděje a sv. Jana Sarkandra.
Podle knihy Sv. Hostýn v obrazích připravila Olga Kozlová, (Dokončení příště)

 

Před sto lety usedl na Medodějův stolec arcibiskup Bauer

Po rezignaci olomouckého arcibiskupa ThDr. Theodora Kohna jmenoval papež Pius X. 13. května 1904 jeho nástupcem tehdejšího brněnského biskupa ThDr. Františka Saleského Bauera. Nový arcibiskup byl intronizován v Olomouci právě před sto lety, 19. července 1904.
Je vhodné alespoň v krátkosti si připomenout některá životní data tohoto arcibiskupa a pozdějšího kardinála, který v olomoucké arcidiecézi konsekroval 32 kostelů, založil 32 far, posvětil 46 řeholních domů a vysvětil 584 nových kněží. Vrcholnou slavností jeho arcibiskupské služby byla korunovace milostné sochy Panny Marie a jejího Syna na Svatém Hostýně 15. srpna 1912. O této významné události v dějinách našeho poutního místa jsme psali v Listech svatohotýnských před dvěma lety
(č. 2/červenec 2002) u příležitosti devadesátého výročí slavnostní korunovace.
Narodil se 26. ledna 1841 ve mlýně v Hrachovci u Valašského Meziříčí. Stejně jako jeho předchůdce i on pocházel z prostého rodu. Nikdy na to nezapomněl. Do svého znaku si umístil i mlýnské kolo, aby tak uctil řemeslo svého otce.
Gymnázium vystudoval v Kroměříži, teologii v Olomouci, kde také přijal kněžské svěcení v roce 1863. Jeho prvním působištěm se stal Vyškov. Záhy však byl povolán zpět do Olomouce na teologickou fakultu, kde přes titul doktora (1869) dosáhl až na profesuru v oboru bohosloví. Od roku 1873 působil jako řádný profesor biblického studia Nového zákona na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 1880 se stal rektorem arcibiskupského kněžského semináře v Praze a v této funkci setrval až do svého jmenování brněnským biskupem 30. dubna 1882. Biskupské svěcení přijal v Olomouci 15. srpna 1882 z rukou kardinála Fürstenberga a téhož roku, na svátek sv. Andělů strážných 3. září, byl v brněnské katedrále slavnostně intronizován. Dne 27. listopadu 1911 byl jako desátý olomoucký arcibiskup v pořadí jmenován papežem Piem X. kardinálem.
Kardinál František Saleský Bauer zemřel 25. listopadu 1915 ve věku 74 let v Olomouci a byl pochován v hrobce v kapli sv. Jana Křtitele při hlavní věži olomouckého dómu sv. Václava.
Josef Pala

 

Včelaři se sešli na Svatém Hostýně

Na šestou neděli velikonoční 16. května měli včelaři z Moravy, Čech a ze Slezska svoji druhou pouť. Probudili jsme se do nepříznivého rána. Celou noc nad Hostýnskými horami pršelo, byla velká mlha a foukal studený vítr. Včelaři rádi jezdí na Svatý Hostýn. Po úvodním vystoupení předsedy ústředního výboru ČSV z Prahy Mgr. Luďka Sojky začala mše svatá za všechny živé i zemřelé včelaře. Prosili jsme za dar zdraví a ochranu včelařům, ale i včeličkám. Mši svatou sloužil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. V přímluvách jsme mimo jiné prosili za doktora Jana Menzu, který vloni při první včelařské pouti náhle zemřel, když putoval pěšky a pod pramenem dolů u vodičky skonal. Právě 16. května letos by oslavil 45 let. Při mši svaté a po celou pouť nám hrála dechová krojovaná hudba Lidečanka. Při mši svaté zpívala krojovaná schola z Lidečka. 
S myšlenkou uspořádat tuto pouť na Svatém Hostýně přišli včelaři z Lidečka a zároveň se stali jejími hlavními organizátory. V prostorách před budovami Matice svatohostýnské byly stánky se včelařskými produkty. Včelaři si mohli nakoupit různé včelařské nářadí, které nutně potřebují pro svoje včelaření. V tělocvičně byla zřízena včelařská expozice s obchody a vystavovateli různých včelařských zařízení. Taky jsme tam měli  pozorovací úl s živými včelami. Aby nám to organizačně všechno fungovalo, bylo zřízeno ”včelařské organizační centrum”. Tady se včelaři dověděli vše potřebné o dalším programu této pouti, ale také si mohli odpočinout ti, kteří byli unaveni. 
Po všech pobožnostech následovala včelařská přednáška na téma Vliv včelí matky na výkon v nástavkovém včelaření. Během přednášky byl sál přeplněn a včelaři živě diskutovali o problémech, se kterými se setkali během včelaření. Děkujeme přednášejícím bratrům Františku a Petrovi Texlovým za velmi hodnotnou a fundovanou přednášku.
Jan Bajza

 

Opravy na bazilice a na budově fary

V minulém čísle Listů svatohostýnských jsem informoval o komplikacích, které se vyskytly při již dlouho připravované výměně dlažby v bazilice. V současnosti probíhají další jednání jak s památkovým úřadem, tak i s architekty o dlažbě z přírodního kamene, která by byla trvanlivější a levnější, než kdybychom museli vyrábět přesnou kopii stávající dlažby.
Protože všechno ještě nějakou dobu potrvá, rozhodli jsme se přistoupit k opravám pískovcového soklu na bazilice a také některých oken, které nahlodal zub času. Největší investicí letošního roku ale bude výměna oken a oprava fasády na celé faře. Tato investice si vyžádá asi tři miliony korun. Jen pro zajímavost uvádím, že farní budova má asi 75 oken. Koncem června byla dokončena výměna oken a od července začne oprava fasády.
Kromě již výše zmíněné opravy oken a soklu na bazilice nebude na další investice v letošním roce dostatek peněz, proto bude muset oprava Vodní kaple a ”staré” křížové cesty počkat do příštího roku. Doufáme také, že se konečně letos podaří dotáhnout do konce technickou přípravu výměny dlažby a podlahového topení v bazilice.
Petr Janek, technický administrátor na Svatém Hostýně

 

Jedenáctá pouť hasičů

Prapor Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska byl v sobotu 1. května slavnostně posvěcen na Svatém Hostýně. Ústředním motivem letošního hasičského procesí byla připomínka 1700 let od umučení sv. Floriána, patrona hasičů.
Před hostýnskou bazilikou pozdravil účastníky poutě první místopředseda vlády a ministr vnitra Stanislav Gross (na snímku vpravo s arcibiskupem Graubnerem), jeho náměstek, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Miroslav Štěpán a hejtman Zlínského kraje František Slavík. O vztahu hasičů ke svému patronu promluvil starosta SH ČMS Ing. Karel Richter. Do baziliky potom hasiče, jejich rodiny a přátele pozval olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který zde pro všechny sloužil slavnou mši svatou. Kromě ústřední zástavy bylo možno v chrámu napočítat ještě asi 55 praporů. Také některé z nich arcibiskup Graubner na přání dobrovolných hasičů požehnal, stejně jako řadu sošek a obrazů sv. Floriána.
Sv. Florián je jedním z nejlidovějších světců. Stal se symbolem ochrany životů a materiálních hodnot. Příkladné ctnosti udělaly z římského vojáka symbol, k němuž se po právu naše sdružení hasičů hlásí.
Nejvyšší řád našeho občanského sdružení  jsme nazvali Řádem svatého Floriána. Spolu s námi oslavují jubileum sv. Floriána také v okolních zemích.
Josef Juráň

 

Výbor MSH na cestách

V neděli 25. dubna se sešli čtyři členové výboru Matice svatohostýnské se ctiteli Panny Marie ve farnosti Štípa u Zlína. Setkání, které zorganizovala důvěrnice paní Alena Panáková, jsme zahájili společnou modlitbou a mariánskou písní. Potom se vyprávělo o všem, co se za uplynulý rok na Svatém Hostýně vybudovalo, opravilo, kolik poutníků přijelo, kolik nových členů rozšířilo členskou základnu MSH.
Na setkání přišel také místní pan děkan P. Josef Nuzík, který svými dotazy a připomínkami přispěl k radostné a pokojné atmosféře, ve které jsme všichni společně prožili pěkné nedělní odpoledne.
Štípští farníci zhodnotili setkání jako velmi užitečné a vyslovili přání setkat se opět po roce, aby naše spolupráce nespočívala jen v zaplacení členských příspěvků, ale abychom se vzájemně lépe poznali a pomáhali si.
Na závěr setkání byla promítnuta videokazeta Rok na Svatém Hostýně. Na cestu domů udělil všem přítomným pan děkan požehnání.
Marie Loučková

 

XV. ročník memoriálu Rudolfa Plajnera

V sobotu 22. května se uskutečnil jubilejní XV. ročník Memoriálu RNDr. Rudolfa Plajnera na trase Tesák – Svatý Hostýn. K uctění památky druhého náčelníka československého Junáka (1939–1987) se letos v důsledku krajně nepříznivého počasí (+ 5°C !) na startu zúčastnilo jen několik desítek nejvěrnějších “vytrvalců” – skautů a jejich příznivců – na rozdíl od minulých let, kdy se na start dostavovalo na sta účastníků)… Je však potěšitelné, že zpozdilí “zmrzlí” neodradili nejmladší generaci a oldskauty-seniory, aby za každého počasí zůstali věrni tradičním setkáním “Tátových” následovníků a připutovali k prezenci již v dopoledních hodinách na Tesák. Odtud se individuálně – po družinách – vydali na pěší osmikilometrovou túru, vedoucí přes Kyčeru, Holý vrch, Klapínov a Skalný na Svatý Hostýn. Pochod po turistických značkách  každoročně vycházívá na necelé dvě hodiny volné chůze.
Zdravotně indisponované letos odvezli z Tesáku na Svatý Hostýn Stanislav Štěpán (organizátor akce, který převzal štafetu pořádání Memoriálu po Ing. Antonínu Vejmolovi z Holešova) a Jiří Zbíral, člen přerovského skautského střediska. V 11.30 hodin byla ve svatohostýnské bazilice sloužena mše svatá za živé i zesnulé skauty a skautky, při níž ministrovali skauti dvou věkových kategorií (vlčata a mladší skauti). Bohoslužebný obřad doprovázely – nejen vytříbeným zpěvem – ale také elektrofonickými varhanami tři sdružené dívčí schóly z “valašských kotárů”.
Odpoledne se sešla “skautská rodina” u památníku “Táty” Plajnera, instalovaného poblíž místního hostýnského hřbitůvku. Na rozloučenou byly k památníku položeny květinové dary, rozžaty svíčky a závěrem  nad Hostýnskými vrchy se dodaleka nesl “rozlúčkový signál” skautského trubače…
František Cigánek

 

Duchovní slovo

Klaním se Ti vroucně, skrytý Bože náš
Zbožná slova naplnili skutkem farníci ze Vnorov. Při své květnové pouti na Svatý Hostýn uskutečnili v kapli sv. Josefa dopolední adoraci, kterou jsme zakončili ve 13 hodin svátostným požehnáním. Kromě těch, kdo zajišťovali nepřetržitou adoraci, byla kaple navštěvovaná též ostatními poutníky. Uvádím tuto milou událost i jako pochvalu vnorovským poutníkům i jako výzvu k těm, kdo organizují poutě jednotlivých farností: Nezapomeňte na adoraci!
Adorace. Latinské slovo, které znamená klanění. Slovníky cizích slov uvádějí také: zbožné uctívání, zbožňování, nadšená úcta atd. Projevovat úctu může někdo třeba i z vypočítavosti, ale pravá úcta pramení z našeho poznání velikosti a hodnoty toho druhého. Úcta má své stupně. Nižší stupeň ohleduplnosti a úcty je spojen s kamarádstvím, jiný je stupeň úcty k rodičům, známým či spolupracovníkům. Úcta nevylučuje opravdovou lidskou lásku, ba naopak. Láska bez úcty zhořkne, rozbují se sobectví, které snadno přeroste i ve vzájemné nepřátelství a nenávist. – Existuje nejvyšší stupeň lásky, a to je láska k Bohu, pro kterého jsme stvoření. Ve spojení s takovou láskou existuje i nejvyšší stupeň úcty, a to je ono pravé zbožňování toho, kdo je Bůh, opravdový Bůh hodný naší adorace, našeho klanění. Nejsme stvořeni ani pro Pannu Marii, ani pro svaté v nebi. Uctíváme je, a velmi rádi, ale neklaníme se jim. Klaníme se Bohu, který je stvořil, a nás uvedl do jejich společenství.
Klaním se ti vroucně, skrytý Bože náš. Jsou to začáteční slova písně, kterou můžete najít v novém zpěvníku pod číslem 712. Je to hymnus, který složil sv.Tomáš Akvinský. Originál je též ve zpěvníku č. 782–783.
Skrytý a přítomný Bůh. Jsou to slova velká a plná tajemství. Slova hodná našeho zamyšlení a rozjímání, když klečíme před Kristem, přítomným ve Svátosti oltářní. Látku k rozjímání a hlubšímu poznávání a prožívání skryté Boží přítomnosti snadno najdete ve zpěvníku a adoračních písních pod č. 712–722 a v některých dalších. Slova těchto písní, někdy snad jen bezmyšlenkovitě zpívaná, je možno pomalu a zbožně se modlit, tu i tam se nad nimi zastavit, prožívat a porozjímat. Jak rychle potom utíká čas, prožitý třeba i na kolenou před Svátostí oltářní, Bohem skrytým a skutečně přítomným: Klaním se ti vroucně s velikou láskou, Ježíši, skrytý Bože náš!
P. Jan Chromeček, SJ, duchovní správce na Svatém Hostýně

 

O pouti těch, kdo mají rádi krásné slovo

Na podnět vsetínského básníka Karla Vysloužila se v pondělí 31. května konala na Svatém Hostýně čtvrtá pouť píšících (a také pozorně čtoucích) křesťanů. Začala mší svatou v bazilice. Sloužil ji hostýnský duchovní správce P. Jan Chromeček, který přečetl úryvek z Lukášova evangelia (1,39-56; Setkání Panny Marie a Alžběty a Mariin chvalozpěv) a v kázání pak připomněl i působení pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna, který žil ve druhé polovině 14. století a roku 1386 zavedl svátek Navštívení Panny Marie, připadající právě na 31. květen.
Pak se poutníci, kterých bylo čtyřiadvacet ze čtyř církví, sešli v poutním domě. Vyslechli nejprve slova pozdravného dopisu olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. Karel Vysloužil přečetl své zamyšlení o významu poutí. Označil je za veřejné projevy víry. Uvedl také: Jsou poutě veliké – hodně viditelné, jsou i poutě malé. Potřebné jsou obojí… Když se nám nedaří a my víme, jak jsou naše síly slabé, není nic přirozenějšího, než se utéci k Bohu s díky za dar povolání a s prosbou o pomoc.
Účastníci uvítali mezi sebou i šéfredaktora Katolického týdeníku Antonína Randu z Prahy a někteří pronesli pozdravy nebo krátké příspěvky.
Přátelské vztahy posílilo i společné stolování, které s velkou péčí připravilo vedení hospodářské správy Matice svatohostýnské.
Pouť byla pěknou příležitostí k rozhovorům o tvorbě, o možnostech publikovat v církevním tisku i o problémech současné nakladatelské práce. – Snad by bylo pro příště dobré stanovit jedno aktuální hlavní téma, k němuž by  někdo připravil úvodní slovo, a pak by mohl následovat rozhovor.
Zdeněk Svoboda

 

Aktuální finanční situace MSH

O hospodaření Matice svatohostýnské za rok 2003 jste byli informováni v posledním čísle Listů svatohostýnských a na valné hromadě MSH. Dnes bych vás jen chtěla seznámit s několika málo údaji roku letošního. Za prvních šest měsíců roku 2004 se nám podařilo vrátit členům celkem 1.136 tisíc korun na půjčkách a 119.301 Kč úroků z těchto půjček.
Tato částka mohla být mnohem vyšší, ale investovali jsme celý milion korun do oprav. Především to byly rekonstrukce kuchyní obou restaurací, které nesplňovaly zpřísněné hygienické požadavky, související se vstupem naší republiky do Evropské unie, investice do Ovčárny a další drobné opravy.
K 1. 6. 2004 nám tedy zůstává splatit ještě 2.270 tisíc Kč půjček. Stále platí, že veškeré dary a příspěvky jsou použity na investice – v současnosti na splácení závazků z opravy poutního domu č. 1.
Číslo účtu MSH, na které můžete poukazovat své dary:
13430691/0100 vedený u Komerční banky v Bystřici pod Hostýnem.
Do variabilního symbolu uvádějte své rodné číslo, případně členské číslo.
Jen tak můžeme určit, že platba přišla právě od vás, protože ústřižek se jménem odesílatele se k nám nedostane.
Specifický symbol pro příspěvky je = 1, dary = 2 a předplatné LSH = 3.
Naděžda Nováková, vedoucí hospodářské správy MSH

 

Stručně z jednání výboru MSH

19. března
– Výbor se zabýval stavem uzavřených smluv o pronájmu.
– Výbor zhodnotil výsledky výběr. Řízení na nového nájemce Ovčárny.
– Projednán materiál k zabezpečení valné hromady MSH.
– Výbor projednal finanční situaci MSH s předností splácení půjček.
– Hospodaření MSH a připomínky členů výboru.
30. dubna
– Výbor byl seznámen s možností podání žádosti na dotaci z EU.
– Výbor se zabýval přípravou valné hromady MSH 2.5.2004.
– Výbor řešil situaci u pronájmu Ovčárny.
– Zabezpečení poutní sezony – služby při výstavě Svátosti oltářní.
– Hospodaření MSH a finanční situace.
21. května
– Provedena kontrola areálu Svatého Hostýna.
– Schváleny projekty na opravy poutního domu č.2 a přízemí poutního domu č.3.
– Hospodaření MSH a finanční situace.
– Zhodnocení průběhu valné hromady MSH s projednáním připomínek od členů.
Mimo uvedených záležitostí je na každé schůzi výboru MSH prováděna kontrola plnění opatření a termínů ze zápisů výboru MSH včetně připomínek členů.
Antonín Mužný, jednatel MSH

 

Kronika

BŘEZEN 2004
1. – 5. 3. • Prázdninový pobyt 40 dětí z Karviné
7. 3. • Poutníci z amerického Texasu z farnosti Sacred Heart Church pod vedením Fr. Howarda Drabka a Fr. Dona Schwar-tinga
12. – 14. 3. • Víkendový pobyt studentů Arcibiskupského gymnázia Kroměříž
20. 3. • Padesát poutníků – fokolarínů
26. – 27. 3. • Rekreační pobyt 43 učitelů z gymnázia Uherské Hradiště • pouť pro odvážné ze Svatého Kopečku u Olomouce na Svatý Hostýn
31. 3. • Známý malíř Miloš Nesvadba z Prahy, účastník akce pro bystřické děti, zanechal na Svatém Hostýně svůj specifický
pozdrav

DUBEN 2004
3. 4. • Autobus poutníků z Lidečka a Valašské Polanky • skupina dětí a rodičů z Otrokovic
17. 4. • Farníci z Tvarožné Lhoty, Kněždubu a Strážnice odvedli mnoho práce spojené s úklidem našeho poutního místa
18. 4. • Poutníci v rámci 23. ročníku Pěší cyrilometodějské pouti z Levého Hradce a Novojičínska na Velehrad • dva autobusy poutníků z Drahotuš
24. – 25. 4. • Soustředění cimbálové muziky Strunečka ze Zlína
25. 4. • Autobus poutníků z Pavlovic
u Přerova

KVĚTEN 2004
1. 5. • Jedenáctá pouť hasičů
2. 5. • Zahájení poutní sezony za účasti arcibiskupa Jana Graubnera
3. 5. • Český rozhlas natáčel v bazilice
varhanní koncert významného varhaníka z amerického kontinentu bez účasti veřejnosti
6. – 8. 5. • Poznávací školní zájezd dětí ze Šumavy (Sušice)
8. 5. • Pěší poutníci z Rajnochovic, z Vlkoše, Staré Vsi a Říkovic • 200 poutníků z Moravské Nové Vsi • autobus poutníků z Prušánek • dva autobusy poutníků z Mutěnic •
P. A. Kupka a prvokomunikanti ze Soběchleb • čtyři autobusy poutníků z Velkého Ořechova
9. – 11. 5. • Setkání děkanů olomoucké arcidiecéze s arcibiskupem Graubnerem
11. 5. • Poutníci z Velkých Karlovic
12. 5. • Poutníci ze Slušovic
14. 5. • Čtyři autobusy poutníků ze Žeranovic, Kurovic a Ludslavic
14. – 16. 5. • Setkání seniorů organizované Centrem pro rodinný život Olomouc
15. 5. • Dva autobusy poutníků z Mniší
16. 5. • Druhá pouť včelařů • tři autobusy poutníků z Prakšic a Hradčovic
18. 5. • Dva autobusy poutníků z Hovězí • autobus poutníků z Brušperku
18. – 19. 5. • Zájezd důchodců z Hostinného u Turnova
19. 5. • Autobus poutníků z Charity Nový Hrozenkov • autobus poutníků z Prusinovic
20. 5. • Autobus poutníků z Partutovic
21. – 22. 5. • Setkání schol z Valašska – z Lidečka, Valašských Klobouk a Štítné nad Vláří
22. 5. • Poutníci z Francovy Lhoty, Valašské  Senice, Grygova, Krčmáně, Majetína u Olomouce a Kralic na Hané
22. – 23. 5. • Pěší pouť 47 poutníků z Nedašova ve věku od 9 do 56 let • dva autobusy poutníků z Fryštáku
23. 5. • Devátá pouť Rádia Proglas s Mons. Josefem Veselým z Opavy
25. 5. • Čtyři autobusy poutníků z Bánova • šest autobusů poutníků z Charity Zlín
26. 5. • Autobus poutníků z Kunovic • dva autobusy poutníků z Ostravy-Poruby
28. 5. • Dva autobusy poutníků z Napajedel a Spytihněvi • biřmovanci z Valašského  Meziříčí • na Svatém Hostýně zasedala redakční rada Listů svatohostýnských
29. 5. • Prezentace poštovní známky s motivem Svatého Hostýna v Bystřici pod Hostýnem
30. 5. • Dva autobusy poutníků z farnosti Hluk
31. 5. • Čtvrtá pouť píšících křesťanů • čtyři autobusy poutníků z farností Hustopeče nad Bečvou, Bělotín, Špičky, Černotín

ČERVEN 2004
1. 6. • Tři autobusy poutníků z charity Vsetín  • tři autobusy poutníků z farnosti Veselí nad Moravou • dva autobusy poutníků z farností Kostelec u Holešova, Němčice u Holešova, Rymice a Karlovice
2. 6. • Čtyři autobusy poutníků z farností Kozojídky, Žeraviny, Tasov, Hroznová Lhota • autobus poutníků z charity Uherský Brod
3. 6. • Autobus poutníků z farnosti Ostrožská Lhota
5. 6. • Společná pouť Sdružení žáků a žákyň Dona Boska • dva autobusy poutníků z farností Rokytnice u Přerova, Brodku u Přerova, Citova, Císařova a Majetína • autobus poutníků z Uherského Hradiště a z Medlovic • autobus poutníků ze Šumperku
5. – 6. 6. • Malá pěší pouť ze Slušovic a z Veselé
6. 6. • Dva autobusy poutníků z Dubňan
7. – 8. 6. • Školní zájezd dětí ze ZŠ v Uherském Brodě
8. 6. • Autobus dětí z farnosti Mutěnice • autobus poutníků z farnosti Vyškov • autobus dětí z farnosti Lidečko
8. – 9. 6. • Pracovní a duchovní setkání ředitelů, prezidentů a pracovníků charit z České republiky
9. 6. • Dva autobusy poutníků z farností Hranice, Ústí a ze Skaličky • 55 dětí z Velkých Bílovic a Moravského Žižkova
10. 6. • Dva autobusy poutníků z charity Otrokovice
11. 6. • Poutníci z Liptovských Sliašov
11. – 13. 6. • Duchovní obnova pro rodiny s dětmi
12. 6. • Eucharistický průvod na Svatý Hostýn  • 100 poutníků z farností Dobromilice, Hruška, Klenovice na Hané a Pivín
s P. Markem Výletou
13. 6. • Druhá pouť podnikatelů
15. 6. • Pouť kněží olomoucké arcidiecéze za vlastní posvěcení – sešlo se zde 145 kněží  s arcibiskupem Janem Graubnerem

Sestaveno podle internetových stránek www.hostyn.cz

 

Bude vás zajímat

Poděkování Matice svatohostýnské a duchovní správy
Děkujeme panu ministrovi Liboru Ambrozkovi za jeho velkou pomoc při odkanalizování Svatého Hostýna. Podařilo se za pomoci dotace z fondu životního prostředí vybudovat ekologickou stavbu, která pomůže výrazným způsobem zlepšit životní prostředí v okolí Svatého Hostýna. Původní čistírna odpadních vod, již přestávala kapacitně stačit na statisíce poutníků i ostatních  návštěvníků, kteří se na Svatém Hostýně každoročně vystřídají. Rádi bychom v této spolupráci pokračovali i při přípravě dalších projektů, které na našem poutním místě chystáme v blízké budoucnosti.

Ovčárna opět v provozu
Dne 15. května obnovila provoz restaurace Ovčárna na Svatém Hostýně. Návštěvníky vítá usměvavý personál v pěkném a čistém prostředí. V době prázdnin je zde otevřeno denně od 8 do 17 hodin a déle podle potřeby. Uvnitř restaurace je 120 míst pro hosty. Možnost využití k rodinným oslavám: svatby, křty, promoce, přátelská posezení. Pro oslavy menšího počtu účastníků je možnost využít uzavřeného salonku. Před restaurací čeká na zákazníky zahrádka s kapacitou 140 míst, ve které si můžete na čistém svatohostýnském vzduchu posedět a ochutnat speciality kuchyně.
Věříme, že se na Ovčárnu nebudete dívat jen shora od autobusů, ale přijdete se tam i občerstvit.
Marie Loučková

V letním období jsou slouženy mše svaté na Svatém Hostýně:
ve všední dny 7.00 9.15 11.00
v neděle 7.00 9.00 10.15 11.30 15.00
Každou neděli ve 13.00 hod. je svátostné požehnání
V sobotu dopoledne jsou mše svaté jako v neděli

Rok na Svatém Hostýně
Videokazeta Rok na Svatém Hostýně zachycující barvitým způsobem dění na Hostýně, která je společným dílem Matice svatohostýnské, Duchovní správy na Svatém Hostýně a Studia Telepace v Ostravě, jde dobře na odbyt a prodalo se jí už několik stovek za cenu 350 Kč za kus. V současné době se za tuto cenu prodává i verze s anglickým textem určená pro Evropu. Máte-li nějaké známé a příbuzné na americkém kontinentě, kde se využívá jiná televizní norma, a chcete-li jim tuto kazetu zakoupit a zaslat, objednejte si tuto kazetu u Matice svatohostýnské. Výrobu této kazetu zajišťujeme na speciálním zařízení, a proto je nutno počítat s vyšší cenou. Rovněž zájemci o tento film uložený na CD nebo DVD disku si tento disk mohou objednat za cenu 350 Kč. Úvodní historická část filmu je k dispozici na internetových stránkách www.hostyn.cz/hostyn_old/nahled_hostyn.wmv  nebo na  www.telepace.cz (Novinky).

 

Zemřelí členové Matice svatohostýnské

Anežka Čuříková, Hrobice, 80 let
Alois Buchta, Žákovice, 76 let
Jan Němčanský, Šardice, 78 let
Ludmila Pumprlová, Líšná, 77 let
Miloslav Gjondlová, Slopné, 76 let
Jarmila Škrabalová, Babice, 91 let
Marie Sehnálková, Žákovice, 75 let
Marie Mikulíková, Blazice, 85 let
Bohuslav Zatloukal, Císařov, 90 let
Anna Mahdalová, Nivnice, 92 let
Alžběta Cváčková, Veřovice, 91 let
Anděla Hložková, Pašovice, 94 let
Antonie Králová, Bohuňovice, 73 let
František Liška, Štítná nad Vláří, 78 let
Štěpánka Dudková, Rožnov pod Radhoštěm, 84 let
Bedřiška Kunorová, Želechovice, 77 let
František Netopil, bývalý člen výboru MSH, Žalkovice, 74 let
Božena Rychlá, Císařov, 91 let
Marie Pohlová, Rožnov pod Radhoštěm, 83 let
Milada Hrušková, Kunovice, 72 let