Jedinečný architektonický unikát Libušín je otevřen

Na Pustevnách v Beskydech se otevřel zrekonstruovaný Libušín. Unikátní chata, postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, je od roku 1995 národní kulturní památkou.

 

 

Chata, postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, v březnu 2014 vyhořela, Valašské muzeum v přírodě poté rozhodlo o její obnově formou vědecké rekonstrukce, kdy se používají tradiční metody a postupy.

Libušín se po rekonstrukci vrátil do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části.

Jeho barevnost i některé části jsou tak jiné než před požárem. Podoba kamen v jídelně se odvíjela od nalezeného střepu.

V pravé části Libušína, nejvíce ceněné jídelně, která byla vyzdobena kolorovanými sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše, je například nový lustr.

„Je to uděláno podle návrhu Dušana Jurkoviče, který ale předtím nikdy nebyl zrealizován. Našli jsme návrh ve Slovenském národním archivu a podle něj jsme ho osadili na plánované místo,“ uvedla Olga Holišová z Národního muzea v přírodě, které je správcem památky.

„Když procházíme Libušínem, v každé místnosti je nějaká věc, kterou jsme navrátili nebo obnovili,“ uvedla Holišová.

V jídelně jsou navrácená okna ve fasádě, příborník udělaný podle černobílé dobové fotografie, navrácen byl i zdobený skleněný strop.

„V Parmově přístavbě jsou kachlová kamna, u nichž jsme zjistili, že jsou originální, vytáhli jsme je z depozitáře a vrátili zpět na původní místo,“ uvedla Holišová.

Zajímavostí jsou původní trámy, které jsou odhalené při vstupu do Libušína. Pocházejí z roku 1891 z první útulny, která na Pustevnách stála. „Dochovaly se jen díky tomu, že byly zakryty sádrokartonovým stropem,“ uvedla Holišová.

Budova, která patří spolu se sousední Maměnkou k dominantám Pusteven, má nyní zvenčí temně rudé roubení se světlejším barveným nárožím se žlutým článkováním a zelenými okny a dveřmi.

Pro vnější i vnitřní nátěry se použily olejové barvy vyráběné podle původní receptury a v barevnosti zjištěné průzkumem.

Chata Libušín, která sloužila jako jídelna, shořela v noci 3. března 2014. Muzeum se poté rozhodlo pro rekonstrukci objektu.

Celkové náklady na obnovu Libušína byly 117,5 milionu korun. Stavba nového Libušína začala v létě 2017, nyní i přes komplikace spojené s pandemií koronavriu byla úspěšně dokončena.

Obnova objektu byla specifická využitím tradičního způsobu opracování dřeva, převážně ručního opracování, ručního tesání trámů nebo ručního hoblování.

Podle Jana Všetečky, jednatele společnosti Archatt, která byla generálním dodavatelem stavby, byla obnova Libušína velkou výzvou. „Vytvoření vědecké rekonstrukce objektu je v našich končinách nová věc, začínali jsme na spáleništi, kdy tady stálo ohořelé torzo,“ uvedl Všetečka.

 

Lidem se objekt otevřel, jako restaurace by měl začít sloužit nejpozději na začátku října.

Lenka Glisníková, červenec 2020

Foto: Zdeněk Němec / Mafra, Profimedia.cz