(Panna Maria Svatohostýnská)

Významné mariánské poutní místo na střední Moravě,
v Olomoucké arcidiecézi, ve Zlínském kraji

Svatý Hostýn - národní kulturní památka

Oficiální, denně aktualizované stránky Matice svatohostýnské a Duchovní správy na Svatém Hostýně,
které pro Vás připravujeme s vírou, nadějí a láskou. Jsou zaměřeny do duchovní i světské sféry.

Pořad bohoslužeb v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie

 

Týdenní rozpis bohoslužeb (ohlášky), předcházející týden

 

Zimní pořad od pondělí 18. října 2021 do neděle 24. dubna 2022

všední dny - mše svatá  7:15  9:30      
soboty - mše svatá  7:15  9:30  11:15    
neděle - mše sv.  7:15  9:30  11:15    14:45
neděle - sv. požehnání       13:00  
denně - modlitba sv. růžence          18:45

Podle výzvy našich biskupů se modlíme růženec nejen v obvyklých 18:45, ale i druhý růženec ve 20:00. Prosíme, abyste respektovali nařízení 3R. Děkujeme.
Všechny mše i růžence jsou přenášeny kamerami a můžete se tak modlit společně s námi.

Pondělní úklid baziliky, která je v tuto dobu uzavřena, probíhá od 11:00 do 14:00. Pokud na pondělí připadne nějaký významný svátek, tak se úklid přesunuje na následující všední den.
V zimním období (od 1. listopadu do 31. března) je bazilika odpoledne uzavřena - od pondělí do pátku od 15:30 do 18:40 a o sobotách a nedělích od 16:00 do 18:40.

 

Letní pořad od pondělí 25. dubna 2022 do neděle 16. října 2022

všední dny - mše svatá  7:15  9:30  11:15      
soboty - mše svatá  7:15  9:00  10:15  11:30    
neděle - mše svatá  7:15  9:00  10:15  11:30   14:45
sobota, neděle - sv. požehnání          13:00  
denně - modlitba sv. růžence            18:45

Pondělní úklid baziliky, která je v tuto dobu uzavřena, probíhá od 13:00 do 16:00. Pokud na pondělí připadne nějaký významný svátek, tak se úklid přesunuje na následující všední den.

Další mše svaté pro poutní zájezdy po dohodě s duchovní správou. Mše sv. se zapisují v severní sakristii.

 

 

Co se děje v kostele a jak se tam chovat

 

 

Poslechněte a podívejte se na mši sv. ze Svatého Hostýna

Dění v bazilice je možno sledovat na internetu ve dne i v noci přímo z úvodního menu domovské stránky. Pravidelné mše svaté se konají podle tabulky nad tímto textem. Každá trvá minimálně 3/4 hodiny ve všední den a déle o nedělích a svátcích. V průběhu dne se mohou konat i další akce jako jsou mimořádné mše svaté, svátostné požehnání, modlitby růžence, koncerty a pod.
Konektivita je neomezena. Vnitřní kamera.
Přenosy mají charakter internetové televize navíc s možností samostatného poslechu zvuku pro pomalejší připojení. Zvuk je k dispozici jen jsou-li zapnuty mikrofony v bazilice.

O tom, že Vaše připojení k internetu je pomalé anebo nespolehlivé (a tudíž nevhodné pro obraz a současně zvuk z baziliky) se můžete přesvědčit proměřením rychlosti Vašeho poskytovatele - např. na Speedmetru serveru Lupa. Na základě několikanásobného měření pak jednejte s poskytovatelem internetu. U pomalých linků obraz se zvukem nebude, nebo je přerušovaný, zastavuje se. Přejděte k jinému poskytovateli. Z informací, které dostáváme od těch, kteří se dívají na naše mše sv. prostřednictvím kamery vyplývá, že s přenosem stabilního a kvalitního signálu mají problémy zejména různí lokální poloamatérští poskytovatelé bezdrátového internetu.
To, že obraz není může být i důsledkem toho, že poskytovatel internetu přímo zakázal formát, který dává kamera. Zde se hlavně jedná o firemní sféru. Dalším problémem může být i nevhodné nastavení prohlížeče, kde například může být zakázáno video nebo zvuky.
V některých případech se osvědčilo na vlastním PC odinstalovat a po restartu znovu opětně nainstalovat po připojení ke kamerám drivery pro kamery Axis.
Na vašem počítači by měl být nainstalován Windows Media Player. Platí to i v případě, že jako prohlížeč používáte Firefox. K dispozici jsou dva streamy - 256 a 512 kB, přehrávač si sám vybere. Je možnost celoobrazovkového zobrazení (u WMP s ukončením klávesou Esc). Stream mohou přehrát i jiné přehrávače jako BSplayer, VLCplayer, ale aby byly schopny stream dekódovat, musí být nahrané MS kodeky z WMP.

Pro opakovaný poslech je k dispozici videoarchiv. Nahrávají se automaticky všechny pravidelné mše sv. a každodenní modlitba sv. růžence a nahrávky jsou k dispozici zhruba po 3/4 roku.
Vedle okna s obrazem je klikací box ve kterém si vybereme rok, měsíc a den a pod ním mši sv., kterou si chceme opakovaně poslechnout.
Doporučení - před přechodem z živého vysílání do archivu a naopak použijte druhé tlačítko "Zastavit" na spodní liště přehrávače. Stejně tak přecházíme-li na samostatný poslech zvuku nebo na obraz přes Windows Media Player.

Někdy se na nás obracejí o radu lidé, kterým přenosy fungovaly a najednou zejména vnitřní kamera nefunguje. Nastává to při změně počítače a i když je novější, je nutno zapátrat, co se změnilo oproti minulosti. Problémem může být i jiný prohlížeč nebo jeho vyšší verze. Vnitřní kamera funguje bez problémů s prohlížečem MS Internet Explorer. Je ho nutno pro tento účel zprovoznit a používat. S některými jinými prohlížeči se vyskytují problémy. Firma NWT, která provozuje kamery na Svatém Hostýně, přislíbila řešení, ale zatím k tomu nedošlo. Řešení bude náročné a ztratí se vše, co je v archivu záznamů. Ideálem by bylo, kdyby se daly sledovat mše sv. na všech typech zařízení připojovaných dnes k internetu od telefónů přes tablety, notebooky k počítačům a to bez ohledu na jejich operační systémy ...

Další rady ke kamerám

Internetový teploměr vedle obrazu z kamer umožňuje i zobrazení grafů venkovních teplot. Kliknutím na něj získáte přehled o průběhu teploty za posledních 24 hod., za poslední týden a za poslední měsíc na Svatém Hostýně.

Další text je určeno těm, kteří chtějí stáhnout a uložit na disk a následně třeba vypálit tu nebo onu mši sv. (homilií) a dát ji třeba někomu darem. Je možno taky stáhnout obraz se zvukem z on-line streamu.
Máte-li na svém počítači asociovaný RealPlayer tak ten je i v bezplatné verzi schopen nahrávat.
Různý další SW pro zachycení streamu je zde: http://www.videohelp.com/tools/sections/video-streaming-recording Je možno použít např. SW z http://sdp.ppona.com
Nahrávání samozřejmě trvá tak dlouho jako trvá mše sv. Je potřeba vědět co chcete nahrávat. Dá se to zjistit tak, že pustíte záznam normálně na stránce, pak kliknete pravým tlačítkem v obraze a z menu vyberete vlastnosti a tam je na první záložce jako poslední informace o umístění. Vypadá asi takto: mms://bazilika.nwt.cz/zaznamy/2008-11-09__ranni_mse.asf a to je to co dáváte do URL nebo streamu v programech pro záznam.

Přivítáme vaše náměty a připomínky: webmaster@hostyn.cz