LISTY SVATOHOSTÝNSKÉ

Březen 2000 číslo 1 ročník IV čtvrtletník Matice svatohostýnské 

 

KRÁLOVNĚ MORAVY

Rudolf Stupavský

K Hostýnu dnes spějte, Moravané,
s láskou v srdci, plní radosti,
jako dítky k matce milované,
ať se štěstí v srdci rozhostí!
Marii dnes zdravte písní svou,
ona Moravy je Královnou!

Koruna jí zdobí hlavu svatou,
z drahokamů skvoucích, ze zlata,
Královnou je všech přebohatou,
kdo k ní s prosbou přichvátá.
Královně své pokloňte se dnes,
v radostný se rozepějte ples!

Spějte k trůnu za ní zázračnému,
sbory malých dítek nevinných,
k Dítku pohlédněte nebeskému,
na loktech jež chová mateřských,
by vás všechny zlého ochránila,
Královna něžná, přemilá!

Švarné dívky – Moravěnky květy,
– junáci i ostatní – vlasti stráž –
srdcí svých jí obětujte vzněty,
její silou otužte svou páž,
vítězství by skytla nad zlobou,
učiňte ji srdcí Královnou!

Mužů celých řady nekonečné,
pod praporem jejím jděte v boj,
hajte vlasti práva, statky věčné,
každý z vás se na obranu stroj –
pod záštitou této Královny
vzejdou církvi, vlasti šťastné dny!

A vy, zbožné matky českých chatek,
prosby lejte k Matce nebeské,
aby víru, nejdražší náš statek,
chránila nám v zemi moravské,
aby nových Tatar lítý sbor
ze měst prchl, vesnic, niv a hor!

Rozjasněte tváře, starci šedí,
zhlaďte vrásky, dobré stařenky,
Maria i na vás s láskou hledí
zpod své zlatoskvoucí čelenky,
žehná ráda vašim šedinám,
byste za ní vešli v nebes chrám!

Kněží, Královny té služebníci,
od ní vyproste si nadšení,
ona chmury zaplaší vám z lící,
ostré trny v růže promění,
byste Krista nésti mohli kříž
a své Královně vždy byli blíž!

(Převzato z knihy OZVĚNY ze Svatého Hostýna vydané v Matici cyrilometodějské v Olomouci 1997)

 

 

slovo ÚVODEM

Milí čtenáři, ctitelé Panny Marie,

poprvé v novém jubilejním roce 2000 přicházíme za vámi s naším společným hostýnským časopisem. V dnešním čísle přinášíme obsáhlý článek – vzpomínky kněží, kteří prožili osudovou dubnovou noc před padesáti lety, kdy nový komunistický režim se snažil násilně zlikvidovat kláštěry. Je to jakési memento, které nás chce upozornit, abychom nezapomínali.

O modlitbu vás prosí za všechny, kdo vytvářejí svatohostýnský časopis, jeho šéfredaktor.

Josef Pala

 

 

VSTUPUJEME DO ČTVRTÉHO ROČNÍKU LISTŮ SVATOHOSTÝNSKÝCH

Náš časopis má po třech ročnících už své pevné místo v naší rodině ctitelů Matky Boží Svatohostýnské, jeho pravidelné čtvrtletní vydávání je běžnou součástí práce výboru Matice svatohostýnské a především redakční rady Listů svatohostýnských, ale i součástí života jeho čtenářů. Svědčí o tom kladné ohlasy, které se k nám dostanou, ale také počet distribuovaných výtisků. Doufáme, že tak tomu bude i v tomto významném roce velkého jubilea, kterého jsme se díky Bohu dožili. Změna tisíciletí je velká událost v dějinách lidstva – kéž by nastala změna také v myšlení a chování v duchu Kristova evangelia i u milionů obyvatel této planety! A k tomu chce přispět alespoň malým podílem i náš časopis.

Možná jste postřehli, že jsme dvě loňská čísla obohatili barevnými přílohami (č. 2 s reportážními snímky z návštěvy sochy Panny Marie z Nazaretu na Svatém Hostýně a č. 4 s jubilejním kalendářem pro rok 2000). Tím a také větším počtem některých čísel se nám zvýšily i pořizovací náklady v minulém roce – činily 221.040 Kč (což je téměř o 100 tisíc korun více než v letech předcházejících). Na jejich vydávání jste nám přispěli částkou 192.657,20 Kč. Když se to ale vezme kumulativně s předcházejícími ročníky, tak jejich vydávání není zatím ztrátové (není ale započteno poštovné na zaslání), a proto budeme v této činnosti pokračovat.

Opět vás vyzýváme k větší spolupráci! Sdělte nám, jak bychom mohli náplň našeho časopisu vylepšit, kterých informací o dění na Svatém Hostýně se vám nedostává a jakým způsobem ještě vylepšit distribuci.

Václav Lednický, předseda Matice svatohostýnské

 

 

JEDNÁNÍ MATICE SVATOHOSTÝNSKÉ S OLOMOUCKÝM ARCIBISKUPEM

Jednání Matice svatohostýnské s olomouckým arcibiskupem

V úterý 7. března přijal Mons. Jan Graubner zástupce výboru Matice svatohostýnské a vedoucí hospodářské správy v sídle arcibiskupství v Olomouci. Zástupci MSH informovali otce arcibiskupa o činnosti na Svatém Hostýně, o výsledku hospodaření MSH za rok 1999, o přípravě valné hromady a o návrhu změny stanov MSH. Společně projednali další postup prací na úpravách poutních domů a jejich financování. Otec arcibiskup vyjádřil spokojenost s provedenými úpravami v poutním domě č. 3 a poděkoval všem členům Matice svatohostýnské za práci na Svatém Hostýně.

Václav Lednický

 

 

Nový rok na Svatém Hostýně

Tradiční silvestrovská mše svatá na Svatém Hostýně patřila i v dobách komunistické totality k silným duchovním zážitkům. Na této tradici nic nezměnily ani nové poměry v naší vlasti po listopadu 1989.

Po silvestrovské adoraci posledního dne roku 1999 následovala ve zcela zaplněné bazilice slavná mše svatá na začátku nového Jubilejního roku 2000, které předcházel krátký proslov a novoroční požehnání papeže Jana Pavla II., které slyšeli z Vatikánu v přímém přenosu prostřednictvím Radia Proglas nejen poutníci v hostýnské bazilice, ale také všichni posluchači Radia Proglas. Půlnoční mši svatou sloužil olomoucký arcibiskup Jan Graubner (na snímku) spolu s dalšími třinácti kněžími.

Josef Pala

 

 

Arcibiskup Jan Graubner v čele České biskupské konference

Ve dnech 25. a 26. ledna zasedalo v Praze 35. plenární zasedání České biskupské konference, které zvolilo na pět let svým novým předsedou olomouckého arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, jenž je také protektorem Matice svatohostýnské.

(jpa)

 

 

DUCHOVNÍ SLOVO

JUBILEUM

V roce 2000 se častěji setkáváme s tímto slovem. V latinském slovníku se dočteme: “jubileum” – oslava, jubileum, milostivé léto...jubilatio – křičení, jásání... Řecké slovo Iobelaios má stejný význam a ve slovníku se uvádí, že toto slovo pochází z hebrejštiny.

V třetí knize Mojžíšově čteme v 25. kapitole: Takto mluvil Jahve k Mojžíšovi na hoře Sinaj: “Odpočítáš sedmkrát sedm let – to bude doba sedmi ročních týdnů, čtyřicet devět let. Desátého dne sedmého měsíce dáš troubit na rohy. Na tento den smíření zadujte do rohů v celé zemi. Padesátý rok zasvětíte a provoláte v zemi svobodu všem jejím obyvatelům. Je to pro vás rok jobel.” Následují příkazy o navrácení polností původním držitelům a příslib požehnání, které přinese v jednom roce úrodu na tři léta. Je to jobel – milostivé léto. Dáš troubit na rohy: jobel je název pro pronikavě znějící trubku zhotovenou obvykle z beraního rohu.

Milostivé léto. Bůh chce očistit a posvětit vyvolený národ. Má být obnoven vztah k Bohu, vztah k bližnímu, vztah k majetku. Izrael si má uvědomit, že Bůh je všechny vysvobodil z egyptského otroctví a je Pánem země, do které je uvedl. To mají mít na zřeteli také ve vztahu k půdě, k úrodě a celému majetku.

Je to víc než tři tisíciletí, co Pán Bůh ustanovil “yobel” – milostivé léto. I když nejsme vázáni starozákonními předpisy, nutnost mravní obnovy stále trvá. Zamysli se nad svým vztahem k Bohu, k bližnímu, k majetku.

Pán Bůh připravoval příchod Vykupitele tím, že pěstoval a vychovával vyvolený národ. Dnes je tu Církev, která má v Bohem posvěceném času připravovat lidstvo pro druhý příchod Spasitele, pro věčnost. Liturgické svátky, poutě, slavnosti konané v pravidelných časových obdobích jsou výzvou k obnově naší víry a tak i našich vztahů k Bohu, k bližnímu a k vlastnímu životu.

Jubilejní rok 2000. – Svatý otec již před pěti lety vydal apoštolský list o přípravě na jubilejní rok 2000 Tertio millennio adveniente. Vyhlašuje zde a zdůvodňuje slavení Roku Boha Otce, Roku Syna a Roku Ducha svatého. Pojednává též o posvěcení času a jubileu. Uvádíme věty, které mohou zvlášť zaujmout: V křesťanské víře má čas rozhodující význam. Svatý Pavel píše, že prožíváme plnost časů: skrze vtělení Bůh vstoupil do času, do dějin lidstva. Věčnost vstoupila do času! Jaké větší naplnění času může ještě být? Věčný Bůh je přítomen v času skrze vtělené Slovo, Syna Božího. Ježíš je Pán času. Připomíná nám to i symbolika písmen a znaků na každé velikonoční svíci.

V našem rozjímání se zahledíme též na Pannu Marii. K jubileu narození Pána Ježíše patří i jubileum Vtělení. Nejsvětější Trojice vstoupila do našeho lidského času právě skrze Pannu Marii. Panna Maria je bezprostřední přípravou na příchod Vykupitele. To platí i dnes. Maria přichází, aby uvedla Krista do lidských srdcí i v našem času. My přicházíme k Marii, aby byla naší vstupní branou do Srdce Ježíšova. V Něm je plnost času a plnost milosti pro každého z nás.

Jan Chromeček SJ, duchovní správce na Svatém Hostýně

 

 

PO STOPÁCH HISTORIE SVATÉHO HOSTÝNA A MATICE SVATOHOSTÝNSKÉ • 14. pokračování
MOZAIKOVÝ OBRAZ PANNY MARIE HOSTÝNSKÉ, Několik informací ze života a díla mistra Foerstra
(Články jsou na jiném místě internetového vydání LSH)

Pěší výstup na Svatý Hostýn
(Článek je na jiném místě internetového vydání LSH)

Před padesáti lety komunistický režim likvidoval kláštery
(Článek je na jiném místě internetového vydání LSH

Tři sta let vodní kaple na Svatém Hostýně
(Článek je na jiném místě internetového vydání LSH)

Budoucnost Svatého Hostýna III.
(Článek je na jiném místě internetového vydání LSH)

 

 

Z  vašich dopisů

UČITELÉ NA SVATÉM HOSTÝNĚ

Na základě iniciativy ředitele Základní školy Salvátor ve Valašském Meziříčí Mgr. Jiřího Pánka se 3. prosince 1999 na Svatém Hostýně uskutečnilo setkání učitelů naší a zlínské církevní školy s olomouckým světícím biskupem Josefem Hrdličkou.
Po vzájemné výměně zkušeností jsme se zaposlouchali do adventního povzbuzení otce biskupa. Seznámil nás s bulou papeže Jana Pavla II. Incarnationis mysterium, kterou papež vyhlašuje Velké jubileum roku 2000. Otec biskup se pozastavil nad tím, že Svatý otec jako jediný z významných osobností celého světa má k tomuto významnému mezníku lidských dějin co říci.
Pouť byla vždy významnou chvílí v životě věřících. Připomíná osobní putování po stopách Spasitelových, je vnitřní přípravou na obnovu srdcí. Dalším velkým tématem Jubilea jsou odpustky. Tento rok bude rokem velkých milostí a možností proměny člověka k Božímu obrazu. Papež sleduje celé lidstvo a chce, aby národy očistily svou paměť. Chce to úkon velké odvahy a pokory k uznání chyb těch, kdo nosili a nosí jméno křesťan. Svatý rok je velkou výzvou k tomuto obrácení. Papež nechce, abychom přes práh tohoto roku přenášeli těžká břemena.
Dále papež apeluje na lásku k bližnímu. Nové formy otroctví jsou v dnešní době záludnější, než byly ty v minulosti. Svoboda zůstává pro mnoho lidí prázdným slovem. Bohaté národy by měly odpustit těm zadluženým.
Otec biskup nám připomněl další závažnou myšlenku: Oslavit památku mučedníků (i z tohoto století), abychom nezapomněli na jejich svědectví.
Na závěr buly papež říká: Radost z Jubilea by nebyla úplná, kdyby náš pohled nezaletěl k té, která pro nás v naprosté poslušnosti k Otci dala život vtělenému Božímu Synu. Ona je brána, skrze kterou Bůh vchází do lidstva.
Na závěr nás otec biskup Josef Hrdlička vyzval, abychom si uvědomili a předávali dál to, že rok 2000 není jen hříčkou čísel, ale že je to obrovská šance pro každého člověka. Křesťané by měli vhodným způsobem burcovat svědomí lidí, neměli by však moralizovat. Burcování s pokorou, neboť jsme jedni z lidí této Země. Měli bychom být pro ostatní spíš inspirací a výzvou.

Mgr. A. Smyčková, třídní učitelka 2. ročníku, ZŠ Salvátor z Val. Meziříčí

 

V Olomouci byl ukončen diecézní proces Antonína Šuránka

Ad Listy svatohostýnské č. 4/prosinec 1999

Byla jsem velmi mile překvapena zprávou, která se týká ThDr. Antonína Šuránka... V roce 1948 jsem byla se zájezdem na jižní Moravě, kde jsme také navštívili Blatnici a kostelíček sv. Antonína. Právě v tu dobu tam ThDr. Šuránek působil. S jakou láskou on uměl vyprávět o tomto kostelíku a s jakou zbožností s námi zpíval píseň k sv. Antoníčkovi! Pak nás zavedl k níže položené studánce. Sám si k ní poklekl a každému z nás nabral a podal hrníček se zázračnou vodou, která léči oči. Bylo vidět, že to dělá z lásky k lidem...

Marie Neumanová, Dubany

 

NADÍLKA NA HŘBITůVKU

Při každé pouti na Svatý Hostýn neopomenu navštívit hostýnský hřbitůvek. Vždy se zastavím a pomodlím u hrobu arcibiskupa Vaňáka. Při poslední pouti jsem se zastavil také u hrobu P. Františka Podivínského. Tento kněz sloužil desítky roků v hulínské farnosti. V závěru svého života – před 55 lety – mne ve škole vyučoval náboženství. Byl to kněz velmi horlivý, činovník Orla, hybná síla kulturního spolku Jednoty sv. Josefa a také velký ctitel Panny Marie Svatohostýnské. Když v roce 1945 v Hulíně zemřel, byl na své přání pohřben na Svatém Hostýně.

Zapálili jsme svíčku a pomodlili se. Po modlitbě jsme se rozhlédli – a ejhle – po levé straně hrobu v trávě hřiby! A nad hrobem další! V celém oblouku až za hřbitovní kříž řádeček hřibů. Bylo jich půl tašky...

Ing. František Rýznar, Vsetín

 

 

Vyšla publikace o Olomoucké arcidiecézi

Olomoucké nakladatelství Mgr. Jiří Burget vydalo v minulých dnech knížku Olomoucká arcidiecéze na prahu třetího tisíciletí. Pozoruhodná stostránková dárková publikace, tištěná na křídovém papíru, podává základní informace o největší moravské diecézi. Je rozdělena do devatenácti kapitol, ve kterých se čtenář dozví nejen základní informace o olomoucké arcidiecézi, ale seznámí se také s její současnou organizační strukturou a celkovým pastoračním životem. Pozoruhodná je kapitola o dvaatřiceti nově postavených kostelích a kaplích v olomoucké arcidiecézi včetně jejich fotografií, závěrečná kapitola s názvem Římskokatolická církev v České republice a ve světě, slovníček pojmů, podrobná mapa olomoucké arcidiecéze a schéma jejího řízení.

Ojedinělá publikace, která je první svého druhu v polistopadové historii českých a moravských diecézí, není vyčerpávajícím dílem o olomoucké arcidiecézi, ale jejím úkolem je prezentace diecéze u nás i ve světě (je doplněna čtyřjazyčným resumé). Je určena pro všechny, kdo se jakýmkoli způsobem podílejí na životě farností (katecheti, pastorační asistenti, varhaníci, kostelníci aj.).

Knihu OLOMOUCKÁ ARCIDIECÉZE na prahu třetího tisíciletí je možno objednat na adrese nakladatele: Mgr. Jiří Burget, Dolní nám. 33, 772 00 Olomouc (tel. 068/523 37 88)

Josef Pala

 

 

Kronika

• Pouť salesiánských kněží – 18. listopadu

• Padesát dětí s P. Josefem Gazdou z Ostravy–Poruby – 19. a 20. listopadu

• P. Andrzej Bystrzycki ze Štítné nad Vláří – 20. listopadu

• Šedesát biřmovanců s P. Jerzym Walczakem z Troubek – 20. listopadu

• U zápisu ze 7. 12. 1999 čteme v poutní knize návštěv jména kněží, kteří v tento den navštívili Svatý Hostýn: P. Josef Zelinka, kaplan z Valašského Meziříčí, P. Piotr Wardecki, kaplan z Bánova, P. Jiří Sýkora, SJ, kaplan z Českého Těšína, P. Jiří Změlík, kaplan z Bílovic, P. Josef Josefík, kaplan z Luhačovic, P. Peter Jurčík, kaplan z Holešova, P. Rudolf Chmelař, kaplan z Vyškova, P. Jan Mach, vojenský kaplan, P. Bedřich Horák, kaplan z Hranic, a P. Petr Bulvas, kaplan z Rajnochovic.

• Na Štědrý den sloužil mši svatou ve 22 hodin rektor baziliky P. Jan Chromeček.

• Před koncem roku – 28. prosince – navštívili Svatý Hostýn P. Bedřich Horák s poutníky z Hranic a P. Josef Jelínek s poutníky ze Všechovic.

• Olomoucký arcibiskup Jan Graubner byl hlavním celebrantem půlnoční mše svaté na počátku Jubilejního roku 2000.

• 16. ledna navštívila naše poutní místo skupina patnácti Čechoameričanů z Texasu v USA se svými dvěma kněžími.

• Na jedenáctém zasedání redakční rady Listů svatohostýnských, které se konalo 28. ledna v Bystřici pod Hostýnem, byl přijat do redakční rady Ing. Ivo Buráň z Ostravy, člen kontrolní komise Matice svatohostýnské, který sestavuje internetovou stránku našeho poutního místa.

• Exercicie osmi romských asistentů – 8. až 10. února – P. Pavel Procházka z Děčína

• 12. února navštívilo Svatý Hostýn 45 mladých poutníků ze Šternberku s P. Josefem Červenkou, kteří se přišli modlit za nemocné ze své farnosti.

• Kroměřížská schola s P. Martinem Sedloněm – 22. února

• Za účasti provinciála českých jezuitů P. Vojtěcha Suchého se konal 6. března na Svatém Hostýně pohřeb jezuitského kněze P. Karla Vlčka, který zemřel na Moravci 26. února ve věku 83 let.

• K pracovnímu jednání s arcibiskupem Janem Graubnerem se sešla v Olomouci 7. března delegace Matice svatohostýnské v čele s jejím předsedou Václavem Lednickým.

(jpa)

 

 

Bude vás zajímat

POZVÁNKA

V neděli 7. května se bude konat na Svatém Hostýně valná hromada Matice svatohostýnské.

Zahájíme ji v 9 hodin mší svatou, kterou bude sloužit Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a protektor Matice svatohostýnské.
Po ukončení bohoslužby začne jednání v tělocvičně poutního domu č. 2.
Prezentace účastníků bude probíhat od 7 hodin.
Program: • zpráva o činnosti a hospodaření MSH v roce 1999
• zpráva kontrolní komise
• plán činnosti v roce 2000
• změny ve stanovách MSH
• diskuze
Všechny členy zve výbor Matice svatohostýnské.
Nespoléhejte, že přijdou ti druzí! Přijďte i vy!

 

V minulých dnech oslavil významné životní jubileum šéfredaktor našeho časopisu Josef Pala. Jménem celé rodiny Matice svatohostýnské mu k tomuto jubileu blahopřejeme a vyprošujeme hodně síly, darů Ducha svatého a ochranu Matky Boží Svatohostýnské do jeho další nezištné práce pro náš časopis i v osobním životě.

Výbor Matice svatohostýnské