LISTY SVATOHOSTÝNSKÉ

Červenec 2000 číslo 2 ročník IV čtvrtletník Matice svatohostýnské 

 

PROSEBNÁ

Jan Král

Přicházím k Tobě
lásky zdroji
prameni vod
jež strasti hojí
na svazích
všedních dní

Otvíráš náruč
se svým Synem
vládnoucím mírem
nad Hostýnem
příchozím
trpícím

Mateřsky žehnáš
ve svatyni
těm
kteří zraky
prosebnými
prosí Tě
zraněni

Maria Vyslyš
naše přání
ať Ježíš naše
duše chrání
a vládne
na zemi

NA HOSTÝNĚ

Jan Král

S důvěrou vcházím
do svatyně
klanět se Té
jež se svým Synem
objímá
duší dav

Každý Jí klade
do náručí
těžkosti
které srdce mučí
Matka chce
pomáhat

Křížové cesty
oboustranně
vzbuzují účast
s cestou Páně
a taví
v srdci chlad

Vracím se
s Božím požehnáním
do dalších zítřků
s vnitřním přáním
neklesat
milovat

 

HOSTÝNEK

Hana Vaňková

Náš Svatý Hostýnku
v zářivém kostýmku,
v bělostném vábení,
léčíš nám trápení,
když nám kanou slzy,
jen ty víš, že brzy
svojí svatou krásou
budeš naší spásou.

 

 

slovo ÚVODEM

Milí čtenáři, ctitelé Panny Marie,

v době hlavní poutní sezony přicházíme za vámi s nejnovějším číslem našeho hostýnského časopisu. Přečtete si v něm kromě jiného dopis olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera – jsou to vlastně myšlenky, které vám nestačil sdělit při květnové valné hromadě Matice svatohostýnské, dále vás seznámíme s pracemi na rekonstrukci chrámového schodiště a dozvíte se také zajímavé informace o Románské kapli na Svatém Hostýně, která zanikla právě před sedmdesáti lety.

Jsme velmi potěšeni vaším zájmem o náš společný časopis, o čemž svědčí zvýšený počet dopisů, které jsme v poslední době dostali. Součástí tohoto čísla je návrh nových stanov MSH a také přihláška pro další zájemce o členství v MSH.

O modlitbu vás prosí za všechny, kdo vytvářejí svatohostýnský časopis, jeho šéfredaktor

Josef Pala

 

 

Na Svatém Hostýně byla zahájena poutní sezona

Letošní poutní sezonu u Vítězné ochránkyně Moravy zahájil v neděli 7. května slavnou mší svatou olomoucký arcibiskup a moravský metropolita Jan Graubner. Připomněl poutníkům význam letošního Jubilejního roku, ve kterém bychom neměli zapomínat zvláště na nemocné, staré a opuštěné, kteří žijí v našich farnostech. Ctitelé Panny Marie by si měli vzít za svůj letošní apoštolát zajištění péče Církve o staré a nemocné lidi, a to zvláště ve městech ve velkých sídlištích, kde se lidé fakticky neznají.

Po bohoslužbě se konala výroční valná hromada Matice svatohostýnské, která zabezpečuje služby pro poutníky a stará se o opravy a udržování památek našeho poutního místa. Protektor Matice svatohostýnské arcibiskup Jan Graubner oznámil, že pod autobusovou točnou na Svatém Hostýně bude v nejbližší době vybudováno nové parkoviště v hodnotě dvou a půl milionu korun, které hradí Olomoucké arcibiskupství.

Josef Pala

 

 

DOPIS OLOMOUCKÉHO ARCIBISKUPA

Drazí přátelé, členky a členové Matice svatohostýnské!

Mám radost, že se naše rodina stále rozrůstá. Panna Maria uctívaná na Svatém Hostýně nás spojuje jako matka. Ona vždycky přitahovala zástupy poutníků, dávala jim zakusit svou mateřskou přízeň, pomoc a ochranu, ale taky sbližovala své ctitele, budovala mezi nimi přátelství, tvořila z nich rodinu.
Členů Matice svatohostýnské je dnes přes sedm tisíc. To je pěkně velká rodina. Z praktických důvodů se pro organizování v naší rodině vytvořily skupiny kolem důvěrníků. Ve skupinách je řada lidí, kteří už dnes pro svůj věk nemohou často nebo i vůbec na Svatý Hostýn přijíždět. Ale všichni posílají své členské příspěvky, díky Listům svatohostýnským vědí o tom, co se na Hostýně děje, jsou ve spojení modlitby.
Moc bych si přál, kdyby jednotlivé skupiny členů a členek vytvářely místní rodiny Matice svatohostýnské. Především by měly vědět o sobě navzájem, zvláště tehdy, když někdo onemocní. Od některých kněží slýchávám, jak rádi by navštěvovali nemocné a staré lidi se svátostmi církve, ale nevědí o nich. Lidé z Matice svatohostýnské by měli o svých nemocných přátelích místnímu knězi povědět, navštěvovat je a někdy se možná obrátit i na místní Charitu a dojednat pomoc.
Tam, kde ve farnostech nefungují jiná mariánská společenství, by se mohla Matice svatohostýnská nabídnout knězi, že pomůže s májovými pobožnostmi. V některých vesnicích, kde není kostel, nebo tam kněz jen dojíždí, si v květnu lidé dělávají májové pobožnosti sami, ať už v kostele, kapli, nebo jen venku u sochy nebo kříže. Pomodlí se růženec a litanie, zazpívají, a pokud se jim podaří připravit nějaké čtení pro děti, dát jim na každý den nějakou básničku k přednášení, jejich společenství modlitby roste. Někde se pak přidají i mladí s kytarou, jinde se přijdou rodiče podívat aspoň tehdy, když recituje jejich dítě.
Myslím, že skrze takový počet našich členů by šlo na mnoha místech vybudovat mariánská společenství modlitby. Matice svatohostýnská nemá nějaké zvláštní pobožnosti a předepsané modlitby. Ale bylo by moc dobře, kdyby se i mimo máj v místním společenství setkávali třeba podobně, jak to dělá společenství matek modlících se společně za své děti. Nebo se společně modlit k Vítězné ochraně Moravy za nová povolání ke kněžství a zasvěcenému životu, za šíření víry, za ochranu rodin...
V naší zemi je spousta mariánských kapliček a obrázků, na rozcestích, v obcích i v polích. Zdaleka ne o všechny se někdo stará. Jednotlivci nemají většinou možnost se postarat o opravy, ale společenství Matice svatohostýnské v tom daném místě by už něco mohlo dokázat ve spolupráci s farností či obcí. I jednotlivci by mohli stačit taková místa aspoň očistit a ozdobit k různým svátkům. Obyčejná kytička polních kvítek už bývá milým svědectvím víry a osobní lásky k Panně Marii.
Po Velikonocích jsem projížděl Polskem. Jak působivé bylo, že každý kříž v obci či v poli byl k neděli Božího milosrdenství ozdoben dlouhými stuhami. Takové znamení nešlo přehlédnout.
Od členů Matice svatohostýnské očekávám především, že se budou snažit žít jako Maria a říkat Bohu ANO, že budou podporovat Svatý Hostýn jako poutní místo. Nemyslíte však, že by z nás měla Panna Maria radost, kdyby nás viděla jako rodinu, kdybychom přispěli k její úctě všude, kde jsme? Pokud se vám něco takového podaří, nebo když budete potřebovat poradu, nebo třeba mariánské básničky a čtení pro děti na májové, napište o tom Matici svatohostýnské.

S vděčností každému z vás žehná

Mons. Jan Graubner

 

 

Zástupci MSH u arcibiskupa

V úterý 30. května přijal olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner šest členů výboru Matice svatohostýnské a vedoucí hospodářské správy na jejich žádost ve svém sídle v Olomouci.
Schůzka byla vyvolána tíživou finanční situací Matice svatohostýnské před nastávající stavbou kaple pro účastníky exercicií v poutním domě č. 3. Stavební náklady akce dle smlouvy s dodavatelem, firmou RAPOS Holešov, činí jeden a půl milionu korun bez vnitřního vybavení, tj. bez lavic, obětního stolu, osvětlení a vitráže oken. Náklady na uvedené vnitřní vybavení kaple činí dle nabídek téměř další jeden milion korun.
Kromě těchto nákladů je velmi nutné provést rekonstrukci hygienicky nevyhovujících WC u prodejních stánků. Toto sociální zařízení je přibližně 80 let staré a technicky již zcela nevyhovující, včetně odpadní kanalizace. Podle odhadu odborníků si rekonstrukce vyžádá náklady okolo 400 až 500 tisíc korun.
Po projednání potvrdil otec arcibiskup naléhavost obou akcí a přislíbil pomoc při zajištění půjčky pro jejich financování.

Václav Lednický

 

 

PO STOPÁCH HISTORIE SVATÉHO HOSTÝNA A MATICE SVATOHOSTÝNSKÉ • 15. pokračování
SOCHY SV. CYRILA A METODĚJE
(Článek je na jiném místě internetového vydání LSH)

 

Valná hromada MSH

První květnovou neděli již tradičně zahajuje olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner poutní sezonu a při této příležitosti se koná rovněž valná hromada Matice svatohostýnské. Letos tato událost připadla na 7. květen. A jelikož se současně konala pouť křesťanských žen, sešlo se na Svatém Hostýně neobvyklé množství poutníků za krásného, téměř již letního počasí, a proto se hlavní poutní mše sv. v 9 hod. konala na tuto dobu netradičně venku. Otec arcibiskup v promluvě zdůraznil význam neděle pro katolické křesťany a varoval před nebezpečím pohanského uctívání hmotných statků, které nám vnucují v poslední době nedělním prodejem supermarkety.
Valná hromada se konala hned po slavnostní bohoslužbě ve zcela zaplněném Jurkovičově sále – dle prezence bylo přítomno 257 členů Matice. Jejím řízením byl výborem pověřen PhDr. Josef Juráň. Po zahájení a modlitbě za zemřelé členy Matice byl požádán otec arcibiskup o úvodní slovo. Po něm se ujal slova duchovní správce a rektor baziliky P. Jan Chromeček, který informoval přítomné o činnosti duchovní správy na Svatém Hostýně, o rekonstrukci ambitu (kaple vpravo od baziliky) za více než tři miliony korun a již zahájené rekonstrukci schodiště před bazilikou. Zdůraznil nutnost dobré spolupráce duchovní správy a hospodářského vedení Matice, vyslovil poděkování za brigádnickou pomoc některých farností. Vysvětlil, jakým způsobem jsou využívány a rozdělovány finanční prostředky získané jako dary nebo na mše svaté.
Jednání valné hromady pokračovalo schválením programu a nutnými procedurálními záležitostmi. Výsledek kontroly usnesení z minulé valné hromady přednesla paní Marie Loučková. Bylo konstatováno, že všechny body usnesení byly splněny.
Hlavní zprávu o činnosti Matice svatohostýnské a jejím hospodaření za uplynulý rok přednesl předseda výboru Ing. Václav Lednický. Informoval o práci výboru, nově zvoleného na minulé valné hromadě – konstatoval jeho dobrou úroveň. Velkou pozornost věnoval informaci o dokončené rekonstrukci druhého podlaží poutního domu č. 3. Vysvětlil důsledky převodu objektů ze správy Okresního ústavu sociálních služeb Kroměříž formou darovací smlouvy. Tímto aktem byl dokončen převod veškerého majetku na Svatém Hostýně (mimo lesy). Dále informoval o nově sjednaném pojištění budov, nájemních smlouvách, problému v minulosti nekvalitně provedené rekonstrukci restaurace Ovčárna, problému odkanalizování Svatého Hostýna. Přednesl návrh na vybudování kaple pro účastníky exercicií v poutním domě č. 3 a problém financování této akce. Krátce se zmínil i o vyšších nákladech na vydávání Listů svatohostýnských a procesu návrhu úpravy stanov MSH. Poté se věnoval hospodaření MSH v roce 1999. Bylo uvedeno určité porovnání s předchozími roky – bylo konstatováno, že díky vyšším příspěvkům a darům, ale i snížením některých nákladů, bylo možno investovat do rekonstrukcí více než dva miliony korun. V závěru zprávy poděkoval předseda všem za přízeň, modlitby, práci a finanční pomoc.
Zprávu kontrolní komise přednesl její předseda Ing. Jaroslav Ševčík. Informoval o tom, na co se soustředila pozornost členů komise v uplynulém období (pokladní knihy, účetní doklady, hotovost v pokladnách, nájemní smlouvy). Bylo konstatováno, že v hospodaření nebylo shledáno vážných závad. Je třeba dořešit některé účty, na kterých nebyl zaznamenán za poslední roky žádný pohyb. Současný stav členské základny je 7 114 členů.
Po této zprávě předložil výbor valné hromadě návrh na změnu stanov, který přednesl Mgr. Aleš Dufek. Vysvětlil hlavní rozdíly a důvody, proč byly tyto změny do stanov zapracovány. Dosavadní stanovy nebyly zcela v souladu se stávající legislativou a posláním Matice, bylo nutno zapracovat do stanov charitativní a vzdělávací poslání Matice a bylo nutno stanovit výši členských příspěvků (požadavek finančního úřadu) – v této souvislosti je třeba zdůraznit, že v dosavadní praxi placení příspěvků se nic nemění, členové mohou i nadále platit příspěvky tak, jak byli zvyklí, hospodářská správa však musí finančnímu úřadu prokázat stanovenou výši příspěvků.
K předneseným zprávám a návrhům byla otevřena diskuze, ve které byly všechny dotazy vysvětleny. Podnětné návrhy byly registrovány a budou výborem projednány. Celá diskuze probíhala v přátelské atmosféře, bez jakýchkoliv incidentů.
Návrh usnesení přednesl za návrhovou komisi pan František Ulrich. Zvlášť bylo hlasováno o návrhu změny stanov a zvlášť o celém usnesení. Obě hlasování byla jednomyslná.
Závěr jednání provedl otec arcibiskup, který poděkoval všem za dobře odvedenou práci a udělil přítomným apoštolské požehnání na cestu domů i do další práce.

Václav Lednický

 

70. výročí zániku románské kaple na Hostýně
(Článek je na jiném místě internetového vydání LSH)

 

Budoucnost Svatého Hostýna IV.
(Článek je jiném místě internetového vydání LSH

 

Rekonstrukce chrámového schodiště

Na přelomu měsíců května a června byla v plném proudu generální oprava chrámového schodiště na Svatém Hostýně. Původní rozpočet 1.350.000 Kč se nám navýšil o zhotovení základů pod pískovcové palustrády podél schodiště. Při jejich demontáži jsme zjistili, že byly postaveny zcela bez základů, s čímž projektant nepočítal. Přistoupili jsme proto k jejich vybudování do hloubky 1,2 metru, což je nezámrzná hloubka na Svatém Hostýně.
Tato investice si vyžádala navýšení nákladů o 220 tisíc korun. Dále jsme se rozhodli při nutných výkopových pracech pro elektroinstalaci osvětlení schodiště vyměnit naprosto nevhodná svítidla okolo baziliky. Tím vzroste cena elektroinstalačních prací asi o 120 tis. Kč. K tomuto kroku nás kromě výše zmíněné nevhodnosti stávajících svítidel vedlo také to, že nebudeme muset v krátké době dvakrát kopat výkop pro elektrické kabely, protože stávající vedení je v havarijním stavu.
Nepříjemné je také to, že původně přislíbená dotace půl milionu korun ze státních peněz se ztenčila na téměř zanedbatelných 100 tisíc korun. Jen pro zajímavost uvádím, že ze státního rozpočtu dostal náš okres na opravu církevních a kulturních památek pouhé dva miliony korun, což je částka opravdu směšná, když si uvědomíme skutečnost, že stát v době komunistického režimu ukradl Církvi majetek a slíbil, že se o kulturní památky bude starat. Je smutné zjištění, že stát, který se honosí přívlastkem “demokratický”, nejen že není ochoten majetek vrátit, ale není ani schopen se o kulturní památky starat. A proto si musíme pomoci hlavně sami.
Do konání valné hromady se přihlásilo asi třicet zájemců, kteří byli ochotni poslat příspěvek na opravu schodů a následné vytesání dárce do žulového stupně. Po valné hromadě však došlo k obrovskému obratu. Během tří týdnů se přihlásilo třikrát tolik dárců, než za uplynulé tři měsíce dohromady, což nám trochu způsobilo komplikace. Za prvé v tom, že kameník, pan Kozel, přestože pracuje šest dní v týdnu od rána do večera, nestačí nápisy tesat, a to již nyní se osazují kamenné stupně zpět, takže část bude muset tesat vleže na místě. Za druhé v tom, že jsme se rozhodli netesat na místa, kde byli vytesáni původní dárci, takže máme trochu problémy s nedostatkem místa. Proto jsem již některé dárce upozorňoval na možnost umístění dvou dárců na jeden kamenný blok.
Řešil jsem tento problém i s otcem arcibiskupem Graubnerem, který se snaží Svatému Hostýnu všemožně pomoci, a ten mi řekl, že žádné dárce nemáme odmítat. Jsou farnosti, které již zaplatily několik schodů, takže u těchto upozorňuji na nemožnost dalších nápisů z toho důvodu, aby se dostalo na všechny. Jako vzor uvádím farnost Vnorovy, která darovala více než 40 tisíc korun s tím, že jim stačí nápis na jednom schodu.
Tak toto jsou trochu mé starosti, které mám s touto stavbou. Prosím o shovívavost, pokud by něco nebylo podle vašich představ, a pokud budou nějaké připomínky, budu se je snažit řešit.
Na závěr děkuji všem dárcům – i těm bezejmenným, kteří nápis nežádají – za všechny dary a modlitby, které toto dílo provázejí. Ať vám na přímluvu Panny Marie Svatohostýnské, sv. Josefa a sv. Antonína, které také prosíme o pomoc, žehná Ten, který vidí i to, co je lidským očím skryté.

Petr Janek

 

 

z  vašich dopisů

Děkuji za zaslané výtisky Listů svatohostýnských. S chutí jsem se do nich začetl a nepřestal jsem při jejich čtení – až na konci. Dlouho jsem neměl v rukou časopis, který je jednak bez reklamy a jednak zajímavý od prvního do posledního listu. Měl bych na vás malou prosbu – co bych měl udělat, abych se stal pravidelným odběratelem Listů svatohostýnských, neboť jsem tu nalezl spoustu poučných informací.

Mgr. Miroslav Karásek, Kroměříž

Listy svatohostýnské lze objednat na adrese: Matice svatohostýnská, Svatý Hostýn 115, 768 61 Bystřice pod Hostýnem, tel.: 0635 / 381 693.

 

V roce 1999 jsem utrpěla těžký úraz… Strávila jsem čtyři měsíce na lůžku v nemocnici… Spolu se mnou byly na pokoji dvě věřící pacientky. Byla jsem ráda, že jsme se mohly společně modlit… Všichni lidé by měli zavítat do nemocnice, kde leží těžce nemocní. Nebylo by závistivých, ani škodolibých lidí, protože v nemocnici si každý uvědomí skutečný smysl života...

Blanka Trunkátová, Fryšták

 

Vážení přátelé v Matici svatohostýnské,

přijměte ode mě srdečný pozdrav. Posílám vám báseň, kterou jsem vlastnoručně složil…

Ladislav Zapletal, Olšany u Prostějova

 

V jubilejním roce díkůvzdání a putování na posvátná místa vám posílám několik básní – myšlenek – rozhovorů s Pannou Marií… Jsem již stará, mám potíže s páteří, už nezvládnu ani cestu na žádné poutní místo… Tímto zdravím Pannu Marii i Svatý Hostýn. Díky Bohu za krásné poutě – vzpomínky z mládí…

Anna Vaňharová, Holešov

V poslední době jsme dostali několik desítek básní od mariánských ctitelů. Za všechny děkujeme. Jistě pochopíte, že i kdybychom chtěli, tak je nemůžeme v Listech svatohostýnských všechny otisknout. Hlavním cílem našeho časopisu je aktuální informovanost o dění na Svatém Hostýně.
Abychom uspokojili všechny naše přispěvatele, rozhodli jsme se, že příspěvky, které nebudou uveřejněny v Listech svatohostýnských, budeme publikovat na internetu, kde máme svoji stránku  www.hostyn.cz . Zde naleznete nejen nejnovější číslo Listů svatohostýnských, ale i veškeré informace o celkovém dění na našem poutním místě.
Děkujeme panu Fojtíkovi za pozoruhodný článek “Rajhrad a Svatý Hostýn” z Hlasů svatohostýnských z roku 1922. V některém z příštích čísel Listů svatohostýnských uveřejníme alespoň část z tohoto velmi zajímavého článku.

Josef Pala, šéfredaktor

 

Stručně z jednání MSH

14. ledna

 • pokračování v projednávání změn a připomínek k novým stanovám MSH
 • vyhodnocení členské základny k 31. 12. 1999 (zavedení nového číslování)
 • vodní zdroj (dezinfekce, rozbor vody odborníkem)
 • výsledky hospodaření (vymáhání pohledávek za neplatiči)
 • schválení ročních odměn pracovníkům MSH v trvalém poměru

18. února

 • stanovy MSH (projednávání zpracovaného konceptu nových stanov)
 • schůzka důvěrníků Matice svatohostýnské (neděle 9. dubna 2000)
 • příprava valné hromady Matice svatohostýnské (neděle 7. května 2000)
 • kanalizace Svatého Hostýna (řešení financování, jednání s OÚ Kroměříž a obcí Chvalčov)
 • řešení inventarizačních rozdílů, odprodej inventáře Ovčárny, nájem

24. března

 • stanovy Matice svatohostýnské (projednávání připomínek)
 • nájemní smlouvy (smluvní vztahy - žádosti o vysílače; přehodnocení nájemného - Pavelcovi, Sanitrák; řešení Ovčárny - nekvalitně provedená oprava)
 • zpráva revizní komise (projednání opatření - chybějící inventář)
 • různé (parkoviště, kanalizace, úprava vody, instalace silniční závory)

28. dubna

 • stanovy MSH (projednání konečné úpravy před valnou hromadou)
 • příprava valné hromady MSH (7. 5. 2000 - organizační záležitosti)
 • projednání žádostí o umístění vysílačů (NWT Computer, PVT, SONET, vyhlášení výběrového řízení obálkovou metodou v termínu do 15. 5. 2000)
 • výstavba exerciční kaple v poutním domě č. 3 (výběr dodavatele, rozpočet)
 • řešení pronájmu stánků dle žádostí a finančních nabídek

26. května

 • zhodnocení valné hromady MSH (projednání zápisu a návrhu Stanov MSH)
 • roční účetní závěrka (termín do 30. 6. 2000, daň por. ing. Müller)
 • vyhodnocení výběrového řízení na vysílače (NWT Computer) spolu s vyhodnocením pronájmu stánků č. 3, 13 a 28; u č. 6 zapsány RaJ – převod)
 • nový organizační řád a Dopravní řád (řešení výjezdu na Hostýn)
 • hospodaření MSH od 1. 1. 2000 do 30. 4. 2000 (opravy větrné elektrárny)
 • kanalizace (dosud nevyjasněno financování - výše dotace)
 • kaple v poutním domě č. 3 (schválení rozpočtu pro firmu RAPOS Holešov)

Kromě uvedených záležitostí je na každé výborové schůzi projednávána kontrola plnění opatření a termínů úkolů z vyhotovených zápisů a připomínek jednotlivých členů výboru a vedoucí hospodářské správy.

Antonín Mužný, jednatel MSH

 

 

Kronika

• 11. března – pouť dětí a mládeže z farnosti Těšetice (P. Antonín Ptáček a P. Pavel Mikeš)

• 13. – 15. března – setkání moravských kněží a jáhnů s biskupy

• 8. dubna – “železní” poutníci (skupina asi padesáti poutníků) s P. Mariánem Huskem připutovali pěšky (celou noc) ze Svatého Kopečku u Olomouce •  pětadvacet Čechoameričanů z Texasu v USA s Fr. Pakostou, které doprovázeli Dr. Šafaříková a Dr. Reichel z Prahy • dva autobusy poutníků z Kroměříže s P. Josefem Říhou • autobus poutníků ze Vsetína, z Lidečka a okolí

• 12. dubna – smírná kající pouť ve Velkém jubileu 2000 – tři autobusy poutníků ze Starého Jičína a z Bernartic s P. Petrem Dokládalem

• 29. dubna – sedmá pouť hasičů – s arcibiskupem Janem Graubnerem

• 1. května poutníci z farností Hodonín • Polná, Věžnice, Litomyšl, Přibyslav • Sady-Vésky

• 2. května – osmdesát dětí s pěti učitelkami z Ludgeřovic

• 7. května zahájení poutní sezony, valná hromada Matice svatohostýnské • pouť Klubů křesťanských žen

• 8. května – pouť farností Velký Ořechov
s P. Vojtěchem Ondráčkem • Moravská Nová Ves s P. Stanislavem Kovářem • Hulín, Záhlinice a Pravčice s P. Karlem Janíčkem • Břest, Chropyně, Kyselovice s P. Františkem Beníčkem • pouť novokřtěnců z Holešova s P. Jiřím Rekem

• 8. – 11. května – duchovní cvičení zaměstnanců Radia Proglas z Brna, Prahy, Ostravy a Olomouce (biskup Josef Hrdlička a ředitel Radia Proglas P. Martin Holík)

• 13. května – pouť dětí a mládeže z Vyškova s P. Antonínem Štefkem a P. Rudolfem Chmelařem

• 14. května – poutníci z Hradčovic a z Prakšic • poutníci ze Zubří

• 15. května – farnost Říkovice s P. Slawomirem Sulowskim

• 17. května – autobus poutníků z Bylnice

• 18. května – dva autobusy poutníků z farnosti Hovězí s P. Emilem Pluhařem • stovka poutníků z Nového Hrozenkova a Velkých Karlovic s P. Waldemarem Griegerem • poutní zájezd Charity Zlín (šest autobusů) s P. Vojtěchem Glogarem

• 20. května – šest autobusů poutníků z Mutěnic s P. Jiřím Čekalem • autobus poutníků ze Staré Vsi nad Ondřejnicí s P. Vítem Zatloukalem • tři autobusy poutníků z Fryštáku s P. Josefem Honkou

• 23. května – poutníci ze Slušovic • poutníci z Vnorov

• 24. května – šedesát dětí z Velkých Bílovic s P. Liborem Salčákem

• 25. května – dva autobusy poutníků z Boršic u Buchlovic s P. Milanem Ryšánkem • autobus poutníků z Veřovic

• 27. května – poutníci z Pohořelic u Brna • z Lučice u Havlíčkova Brodu, z Bílovce a Strmilova v jižních Čechách

• 28. května – Svatý Hostýn navštívil jezuitský kněz P. J. Lang z Londýna • sedmdesát pěších poutníků z Nedašova, mezi nimiž byl nejmladší čtyřletý chlapec

• 29. května – pět autobusů poutníků z farnosti Hustopeče nad Bečvou s P. V. Jahnem

• 31. května – padesát poutníků z Francovy Lhoty s P. Josefem Koštuříkem • dvacet německých poutníků z Falzu s jejich knězem P. Gerhardem Burgardem

• 1. června – P. Antonín Dominik oslavil na Svatém Hostýně 60 let kněžství slavnou mší svatou, které se zúčastnila asi stovka věřících z jeho rodné farnosti z Ostrožské Lhoty
• osmdesát dětí z Kroměříže s P. Josefem Říhou • pouť “zahrádkářů” a farností Veselíčko, Skalička a Ústí

• 2. června – v Bystřici pod Hostýnem se uskutečnilo dvanácté zasedání redakční rady Listů svatohostýnských

• 3. června – pouť farností Vrbno pod Pradědem s P. Jackem Domaňskim • pouť dětí (první sv. přijímání) a jejich rodičů z farností Rokytnice u Přerova, Brodek u Přerova s P. Mariuszem Radaczynskim • poutníci z Bratislavy-Vajnor s P. Tiborem Slobodou • rodiny s dětmi s P. Pavlem Cahou ze Zlína

• 5. června – pouť starších a nemocných farníků z Bánova, komně a Starého Hrozenkova (šest autobusů – 275 osob) s P. Václavem Vrbou a P. Piotrem Wardeckim

(jpa)

 

Blahopřejeme

Hostýnský superior P. František Brázdil oslavil 16. května své šedesátiny, P. Jan Formánek oslavil 29. června pětapadesát let kněžství.

 

Poděkování

Výbor Matice svatohostýnské děkuje všem, kteří se podíleli na konání valné hromady Matice svatohostýnské. Především bychom chtěli poděkovat našim členkám ze Zubří, které připravily výborné koláče, a manželům Pavelcovým za částečnou úhradu občerstvení pro účastníky valné hromady.

 

 

USNESENÍ VALNÉ HROMADY MATICE SVATOHOSTÝNSKÉ KONANÉ 7. KVĚTNA 2000

1. Valná hromada schvaluje:
- zprávu o činnosti MSH od poslední valné hromady konané 2. května 1999
- zprávu o hospodaření MSH za hospodářský rok 1999
- nové STANOVY MSH
2. Valná hromada bere na vědomí:
- zprávu o činnosti kontrolní komise
3. Valná hromada ukládá výboru MSH:
- nadále vytvářet podmínky pro rozšiřování členské základny
- sledovat postup stavebních prací při dokončení rekonstrukce v poutním domě č. 3 a v dalších objektech ve správě MSH
- přepracovat ORGANIZAČNÍ řád MSH v návaznosti na nové STANOVY
 

 

Investice MSH na Svatém Hostýně

Poutní dům č. 3
- rekonstrukce III. patra (1996) 673 507,40
- rekonstrukce restaurace (1996) 107 817,40
- rekonstrukce vytápění III. patra (1998) 681 865,50
- celková rekonstrukce II. patra (1999) 5 622 433,25
- rekonstrukce vytápění restaurace (1999) 267 810,20

poutní dům č. 3 – celkem 7 353 433,75
Rekonstrukce vodovodu (1992–1997) 4 923 489,60
Větrná elektrárna (1993–1996) 10 860 458,05
Déšťová kanalizace (1993–1996) 1 061 809,—
Ovčárna - rekonstrukce (1994–1995) 6 774 867,25
Ovčárna plynofikace (1998) 184 585,60
Výstavba plynovodu (1997) 1 035 000,—

Investice MSH celkem 32 193 643,25