Listy svatohostýnské

Prosinec 2002
číslo 4
ročník VI

OBSAH

Editorial
  Požehnané Vánoce a celý rok 2003
Bude vás zajímat
  Chcete, aby se o vás vědělo, že jste byli na Hostýnku?
  Poděkování
  Vánoční bohoslužby na Svatém Hostýně
Papež vyzývá k modlitbě růžence
Duchovní slovo
Po stopách historie Svatého Hostýna a matice svatohostýnské
  Znovuobnovení hostýnského chrámu
Investiční akce na Svatém Hostýně v roce 2003
Stručně z jednání výboru Matice svatohostýnské
Zhodnocení poutní sezony
Rekonstrukce rozhledny
Vánoce a naše paní
Silvestrovská noc na Svatém Hostýně
Z vašich dopisů
  Jurkovičova křížová cesta na Svatém Hostýně
  Buďte pozdraveni na Svatém Hostýně
  Moje přání
  Pomozte v pátrání I
  Pomozte v pátrání II
Výtvarná soutěž pro děti a mladé
Kronika
Křesťanští podnikatelé se sešli s olomouckým arcibiskupem
Svatý Hostýn na internetu

 

 

EDITORIAL

Milí čtenáři, ctitelé Panny Marie,
přicházím za Vámi v tomto adventním čase s naším hostýnským časopisem. Dnešní číslo je pestré - historie, vánoční povídka, rekapitulace poutní sezony, informace o současném dění na Svatém Hostýně, pokračování soutěže pro děti.
Děkuji za první fotografie soch Panny Marie Hostýnské, děkuji i za Vaše dopisy.
Přikládám také Hostýnský kalendář s přehledem poutí na rok 2003, který vydáváme již počtvrté. Určitě se Vám bude líbit jeho nová podoba.
Josef Pala, šéfredaktor

POŽEHNANÉ VÁNOCE A CELÝ ROK 2003 PŘEJÍ
duchovní správa na Svatém Hostýně
výbor Matice svatohostýnské
redakční rada Listů svatohostýnských

 

BUDE  VÁS  ZAJÍMAT

Chcete, aby se o vás vědělo, že jste byli na Hostýnku?
Pak respektujte doporučení Matice svatohostýnské z roku 1910, které je stále aktuální

PROVOLÁNÍ
Veledůstojní páni a též pp. starší bratři vůdcové průvodů na Sv. Hostýn se uctivě žádají, aby se vždy průvod u vodní kapličky seřadil a tak za zpěvu písní do chrámu Páně vešel, používaje výstupu po levé straně schodiště,jakož aby se vždy předem processí u duchovní správy na Sv. Hostýné včas ohlásili, má-li se mu zvoniti a v ústrety jíti. Zároveň se uctivě žádá, aby se vůdcové průvodu zapsali do knihy v sakristii vyložené s udáním osady a počtu svých poutníků.
Duchovní správa na Svatém Hostýně, Hlasy svatohostýnské z roku 1910, č. 8

K tomuto téměř sto let starému oznámení připojujeme dnes:
Při akcích konaných v poutních domech si vyžádejte u našich pracovnic v kanceláři Matice svatohostýnské formulář, ze kterého se po jeho vyplnění více dozvíme o vaší akci a do kterého nám můžete napsat i své připomínky a doporučení.
Můžete se zapsat i do tamní kroniky. Zapisujte se vždy čitelně a pak se o vaši akci dovědí i ostatní, a to buď prostřednictvím Listů svatohostýnských nebo na internetu.
Jsou vítány i dodatečné fotografie a články.

 

Poděkování

V letošním prvním čísle Listů svatohostýnských jsme uveřejnili plán Matice svatohostýnské a duchovní správy postupně budovat nové hostýnské muzeum. Zároveň jsme žádali naše čtenáře o podporu této myšlenky, aby věnovali Svatému Hostýnu různé vkusné upomínkové předměty.
Děkujeme bystřickému starožitníkovi panu Františku Dohodilovi, který jako jeden z prvních na naši výzvu reagoval a věnoval hostýnskému muzeu cenný barokní korpus Ukřižovaného Krista, dva barevné obrazy - tisky z roku 1900, zobrazující Pannu Marii Hostýnskou, a drobné upomínkové předměty z korunovace v roce 1912.
Matice svatohostýnská

 

VÁNOČNÍ  BOHOSLUŽBY  NA  SVATÉM  HOSTÝNĚ

Mše svaté na Štědrý den: 7:00, 9:15, 11:00 hod. a také v 15:30 hod. V NOCI MŠE SVATÁ NENÍ!

Se starým občanským rokem se rozloučíme v úterý 31. prosince.
Mše svaté v 7:00, 9:15, 11:00 a ve 24 hod. Před půlnoční mší svatou je ve 22:30 hod. modlitba růžence, adorace a ve 23.45 hod. Te Deum a svátostné požehnání.
V zimním období (do 26. dubna 2003) jsou slouženy mše svaté na Svatém Hostýně:
ve všední dny: 7:00, 9:15 hod.
v neděli: 7:00, 9:15, 11:00 hod.
Každou neděli ve 13:00 hod. je svátostné požehnání.

 

PAPEŽ  VYZÝVÁ  K MODLITBĚ  RŮŽENCE

Tajemství světla modlitby růžence

Podle 21. článku apoštolského listu Rosarium Virginis Mariae, který vydal papež Jan Pavel II.
16. 10. 2002, vyhlásil předseda České biskupské konference olomoucký arcibiskup Jan Graubner znění nových tajemství modlitby růžence -
tzv. tajemství světla:
1. Ježíš, který byl pokřtěn v Jordánu
2. Ježíš, který zjevil v Káně svou božskou moc
3. Ježíš, který hlásal Boží království a vyzýval k pokání
4. Ježíš, který na Hoře proměnění zjevil svou slávu
5. Ježíš, který ustanovil eucharistii
Svatý otec podle čl. 38 apoštolského listu Rosarium Virginis Mariae doporučuje následující volbu tajemství:
  pondělí: tajemství radostná
  úterý: tajemství bolestná
  středa: tajemství slavná
  čtvrtek: tajemství světla
  pátek: tajemství bolestná
  sobota: tajemství radostná
  neděle: tajemství slavná

 

DUCHOVNÍ  SLOVO

Veselé Vánoce!

Rok 2002 neodvratně spěje ke svému konci. Zatím co se vracíme ze hřbitovů se vzpomínkami na naše zemřelé, večerní televize přehodí výhybku našich nálad a octneme se v prostředí příprav na veselé Vánoce. Obchody, ba i ulice měst se zaplňují vánočními světly, výzdobou a hlavně zbožím.
Do Vánoc je daleko, ale synové tohoto světa jsou prozíravější, než synové světla (Lk 16,8) a tak se s plným nasazením připravují na vánoční byznys, na veselé Vánoce. Vždyť všechno je jen obchod!
Synové světla však se svatým Pavlem poznávají, že všechno je milost, a to skrze Ježíše Krista. Ano, Vánoce to je Ježíš a to je i tajemství a milost jeho příchodu. Nedejme se zahanbit světem a připravujme se také s plným nasazením na trojí Ježíšův příchod!
Trojí příchod? Ano. Ten první do jesliček, ten druhý na konci světa a také třetí - v den našeho odchodu na věčnost. Liturgický advent je výzvou k přípravě na uvítání Ježíše v jesličkách. Máme možnost účastnit se radostí a všech milostí, jako kdybychom byli s pastýři před dvěma tisíci lety u jesliček v Betlémě. Můžeme pak rozjímat, že celý náš život je adventem a Vánocemi zároveň. Ty první Vánoce se všemi událostmi a okolnostmi kolem nich byly rozhodně spíše bolestné a dramatické, než veselé. Ale byly požehnané a milostiplné! Ani dnes nás tedy bolestné a dramatické události nemají odvádět od touhy po Kristu a od přípravy na jeho příchod. Ježíš ze své strany nám nabízí a dává všechno, i sám sebe.
Z jeho plnosti my všichni jsme přijali, a to milost na milost. (Jan 1,16) Bolestné na příchodu Ježíšově je, že na světě byl, svět povstal skrze něj, ale svět ho nepoznal. Do vlastního přišel, ale vlastní ho nepřijali. (Jan 1,10-11)
Toto je náš adventní a vánoční úkol: Poznat hlouběji Pána Ježíše a přijmout ho - ať už v jesličkách, či na kříži, do svého každodenního života.
Všem pak, kdo ho přijali, dal moc stát se dítkami Božími. (Jan 1,12)
Tak je to i spravedlivé: kdo přijímá přicházejícího Ježíše zde v pozemském životě, toho přijme Vykupitel do slávy svého vzkříšení při svém druhém, slavném příchodu.
A tak zase budou Vánoce. V mnoha domech bude napečeno, nazdobeno, budou se rozbalovat dárky. V kolika domech a srdcích i křesťanů nebude čas a místo pro Ježíše a jeho Matku. Jak je možno prožít Vánoce bez Krista, bez svatého příjímání? Jak je možno prožít Vánoce a přitom nedát místo Pánu Ježíši ve svém domě, ve vlastním srdci a v srdcích svých dětí. Ostatně o prvních Vánocích u zabydlených obyvatel v Betlémě také nebylo místa pro Marii a Ježíše.
Následujme betlémské pastýře, přijměme andělské zvěstování a s otevřeným srdcem spěchejme vstříc Spasiteli, který nás očekává v oltářním Betlémě v jesličkách svatostánku.
P. Jan Chromeček, SJ

 

PO STOPÁCH HISTORIE SVATÉHO HOSTÝNA A MATICE SVATOHOSTÝNSKÉ
25. pokračování

Znovuobnovení hostýnského chrámu

Největší zásluhy na znovuobnovení hostýnského chrámu měl především bystřický farář Bernard Reger, rajhradský benediktin Řehoř Wolný a holešovský děkan baron Ehrenburg.
S opravou kostela se začalo 10. května 1841 po 4. neděli velikonoční, na kterou se připomíná vpád Tatarů na Moravu před 600 lety. Stavební práce začaly opravou presbytáře, který byl zničen nejvíce. Zřícená klenba se stavěla nižší i jiného tvaru než byla původní, jak je patrné ze starých obrazů. Farář Reger nechal zazdít původní okno za oltářem, kde zamýšlel postavit milostnou sochu Panny Marie a snad k vůli nedostatku financí neobnovil ani okrouhlé okno nad ním, takže presbytář nebyl osvětlen přímým světlem a byla tam tma. Proto usiloval Regerův nástupce, farář Schubert, o dodatečné prolomení kulatého okna nad hlavním oltářem. Po mnoha komplikacích bylo toto povolení vydáno až v roce 1877 a dnes nám toto okno připomíná východ slunce, malované na skle E. Škardou z Brna.
Po obou stranách původního presbytáře byly sakristie s oratořemi, z nichž jedna sloužila duchovním správcům jako knihovna. Se zničeným presbytářem zanikly i obě sakristie a při těchto opravách byla obnovena pouze sakristie na evangelijní straně (vlevo). Druhá sakristie na epištolní straně byla postavena dodatečně až v roce 1857.
Odborné zednické práce vedli brněnští zedníci, které zajistil opat Šlossar, tesařské práce prováděl mistr František Solař z Bystřice. Potřebné dřevo darovaly obce Slavkov a Brusné, které materiál dovezly svými potahy až před kostel. Cihly a písek byly složeny u Lázní a ochotní poutníci v rancích a uzlíčkách je donášeli nahoru.
Dne 10. října 1841 byl presbytář včetně zastřešení opraven, proto se mohlo na jaře následujícího roku přistoupit k opravám hlavní chrámové lodě. Odborná stavební komise z Vídně, Brna a Hranic, která přijela posoudit stabilitu klenby, jež 50 let bez zastřešení odolávala všem povětrnostním pohromám, uznala, že klenba je stabilní, staticky únosná a vyžaduje pouze drobné dozdívky. Po opravách klenby se přistoupilo k tesařské vazbě krovu, kterou prováděl František Solař se svými pomocníky. Výkres této tesařské chrámové vazby byl tak pozoruhodný, že ho obdivovali mnozí odborníci a baron Laudon ho uchovával mezi památkami ve své knihovně. V roce 1843 byly vystavěny nové věže zakončené báněmi s pozlacenými kříži a střecha byla prozatímně zakryta šindelem. Zároveň také pilně pokračovaly práce v interiéru chrámové lodi. Vystřídalo se tady mnoho řemeslníků i nádeníků, kteří svou nezištnou pomocí chtěli přispět k uspíšení díla.
Na důkaz upřímné vděčnosti rodině Laudonů, která se hodně podílela na financování oprav, nechal farář Reger do nejvyššího vrcholu klenby nad chrámovou lodí zasadit laudonský erb.
O hlavní oltář a jeho výzdobu se postaral Řehoř Wolný, který se nechal inspirovat barokním oltářem brněnského dómu, podle něhož hostýnský oltář nechal postavit. Původní malý rottalovský obraz Panny Marie Vítězné byl nahrazen sochou Panny Marie s Ježíškem, stojící na půlměsíci s bohatou září paprsků kolem. Reliéfní obraz pod sochou zobrazuje Tatary, které usmrcují blesky vycházející s Ježíškových rukou a znázorňují tak pokoření pohanů a vítězství Matky Boží. Socha pochází z dílny brněnského řezbáře Benedikta Edeleho. Sochu ohraničují z obou stran dva korintské sloupy na vysokých soklech, které nesou mohutné kladí uprostřed přerušené, a nad ním ozdobný baldachýn s anděly. Malbu a zlacení sochy i obrazu provedl malíř Josef Hamann z Brna. Oba tito brněnští umělci se podíleli i na zhotovení nové kazatelny, která se stala důstojnou nástupkyní dřívější rottalovské. Nejstaršími sochami v chrámovém interiéru jsou 2,35 m vysoké sochy sv. Cyrila a Metoděje, umístěné na soklu retáblu. Sv. Cyril - na epištolní straně - má v ruce knihu s obrazem Panny Marie Tuřanské, sv. Metoděj drží v levici mušli jako atribut křtu. Sochy byly zhotoveny současně s novým hlavním oltářem z milodarů brněnských dobrodinců. O vydláždění presbytáře se postaral olomoucký probošt Jan Peteani. První nový zvon zasvěcený Panně Marii daroval František Pipal z Kroměříže. I když ještě chyběly varhany, dlažba v hlavní lodi, mešní roucha, kalichy a mnoho dalšího, byl chrám upraven natolik, že se v něm opět po 58 letech mohla přinášet nejsvětější oběť.
Dne 2. července 1845 posvětil opravený kostel rajhradský opat Viktor Šlossar za asistence probošta Peteaniho. Tato slavnost u příležitosti znovuvzkříšení Hostýna se stala pamětihodnou. Brzy ráno se v bystřickém kostele sloužila slavná mše svatá a po ní opat Šlossar vedl obrovský průvod na Hostýn. Počet poutníků se odhadoval na padesát tisíc. Opat Šlossar pak posvětil oltář a sochu Panny Marie. Slavnostní kázání pronesl holešovský děkan Ehrenburg. Obřady doprovázeli zpěváci a hudebníci pod skvělým vedením bystřického učitele Vendelína Lercha.
Krásná a zdařilá slavnost vlila do srdcí zbožných dobrodinců další silu a chuť pokračovat ve zvelebování jejich svatyně. V následujícím roce věnoval zdounský farář M. Vyskočil hostýnskému kostelu druhý zvon, který nechal zhotovit u olomouckého zvonaře W. Strauba. Jan Konečný se svým synem z Jarohňovic s přispěním kojetínského faráře Josefa Doubravy a jeho farníků nechali vysekat krásný kamenný kříž, který byl 2. července 1846 na Hostýně posvěcen. V tomto roce zmizela i poslední smutná připomínka na zpustošený chrám, když byla celá hlavní chrámová loď vydlážděna bílým vizovickým a modrým velkobystřickým kamenem. Nové varhany z dílny jičínského varhaníka Jana Neusera znovu mohly svým ušlechtilým zvukem doprovázet zpěvy poutníků a obohatit tak i bohoslužby.Kroměřížští a bystřičtí dárci se podíleli na znovuvybudování čtyř postranních oltářů a neustále přicházely ze všech končin země vzácné dary, jako např. mešní roucha, alby, rochety, antipendia, plachty na oltáře, monstrance, kalichy, ciboria apod., takže v poměrně krátké době byl původní rottalovský barokní inventář nahrazen novým.
Další velmi důležitou událost zažil opravený hostýnský chrám na první poutní den roku 1855, kdy olomoucký arcibiskup Fürstenberg se rozhodl tady oznámit věřícím dogma papeže Pia IX. o Neposkvrněném Početí Panny Marie. Památkou na tento mimořádný den měl zůstat třetí nový zvon.
Poslední velkým počinem vzkřísitele Hostýna, bystřického faráře Regera a Spolku čtenářské besedy z Bystřice, bylo vybudování mohutných soch svatých věrozvěstů před hostýnským kostelem, které před blížícím se tisíciletým výročím jejich příchodu na Moravu nechal bystřický farář zhotovit u známého kroměřížského sochaře A. Becka. Prostranství před kostelem bylo pro sochy vydlážděno a kolem bylo postaveno první kamenné schodiště. Svěcení těchto soch provedl v roce 1864 holešovský děkan Horecký.
Dne 16. dubna 1869 farář Reger zemřel. Jeho nástupce, farář J. Schubert, začal usilovat o znovuzřízení duchovní správy na Hostýně, neboť se často stávalo, že poutníci, kteří připutovali  zdaleka, nenašli na Hostýně kněze. Jeho žádost nebyla splněna, ale docílil alespoň po dobu letních měsíců jako výpomoc jednoho kaplana. Po jeho smrti nastoupil jako administrátor do Bystřice František Koutný, který pokračoval v úsilí svého předchůdce. Do 80. let 19. století zůstaly po celé jižní straně kostela z bývalého farního domu a ambitů pouze zříceniny. Kněží ani poutníci neměli žádné přístřeší k přenocování, kromě nevyhovující malé hospody. P. František Koutný tuto svízelnou situaci popisuje ve svých pamětech z roku 1881: Světnice u vchodu do hospody, to je "fara" - kněžský byt... O spaní ani řeči. Na chodbě hluk, křik, někdy hudba a zpěv, kopání do dveří, dupání, všude plno lidu a nepokoje. Ani slušného záchodu tu není. Třeba se prohrabávat hnojištěm vedle hospody do jakési budky ve slohu retirádovém, z desek sbité. Desky mezi sebou mají na palec prostory a vše je znečištěno...
P. František Koutný se proto spojil se zámeckým knězem P. Kynickým a společně sepsali žádost baronu Laudonovi postavit na základech starých ambitů malou kaplanku pro dva kněze a kostelníka. Po náročném jednání baron stavbu povolil s určitými výhradami. P. František Koutný si zajistil stavitele Zemana, který od roku 1877 prováděl téměř veškeré stavby na Hostýně, nečekal na povolení z olomoucké konzistoře a dal se do stavby tolik potřebné. Práce zednické i tesařské rychle pokračovaly a na svátek Andělů strážných v roce 1882 v kaplance přenocovali první kněží - poutníci. Dne 25. srpna 1882 pan arcibiskup stavbu kaplanky přece jen povolil. Stavba však byla již postavena.
Takové potíže a překážky museli často příznivci Hostýna překonávat, ale z lásky k Panně Marii všechno rádi podstoupili.
Olga Kozlová

 

INVESTIČNÍ AKCE NA SVATÉM HOSTÝNĚ V ROCE 2003

Vzhledem ke skutečnosti, že rok 2002 byl na Svatém Hostýně na investiční akce bohatý (rekonstruoval se poutní dům č.1, rozhledna), v roce 2003 neproběhne žádná větší investiční akce. Výbor Matice svatohostýnské se spíše zaměří na vylepšení ekonomické situace Matice svatohostýnské, popř. na drobné opravy stávajících objektů. Pokud by zbyly nějaké finanční prostředky, mohlo by se vybudovat menší hřiště pro malé děti za poutním domem č. 3.
Mgr. Aleš Dufek, předseda MSH

 

STRUČNĚ  Z JEDNÁNÍ  VÝBORU  MATICE  SVATOHOSTÝNSKÉ

27. září
- rozhodnuto vyhlásit výběrové řízení na restaurační zařízení
- výbor MSH projednal informaci o stavu investičních akcí podanou Petrem Jankem
- rekonstrukce rozhledny (1,5 mil. Kč) s financováním ze zdrojů Ministerstva vnitra ČR
- kanalizace (páteřní rozvod vrcholu Hostýna z úspory kalové nádrže)
- finanční situace - schváleno, že se už nebudou přijímat další půjčky

25. října
- proběhlo výběrové řízení zájemců na pronájem restauračních zařízení
- projednána zpráva Ing. Václava Lednického o Listech svatohostýnských
- výbor projednal informaci o stavu členské základny podanou Marií Loučkovou
- hospodaření MSH k 30.9.2002 se zaměřením na tržby - splácení půjček
- příprava setkání křesťanských podnikatelů

15. listopadu
- setkání křesťanských podnikatelů na Svatém Hostýně s otcem arcibiskupem
- prohlídka objektu poutního domu č. 1 - pro rodiny - po jeho celkové rekonstrukci
- ustavení přípravného výboru pro první pouť podnikatelů (8. 6. 2003)

29. listopadu
- zhodnocení setkání křesťanských podnikatelů
- projednání propagace Svatého Hostýna na videu a internetu jako poutního místa
- hospodaření MSH a stav finanční situace
- ustavení inventurních komisí k inventurám zásob a pokladen
- organizační a pracovní záležitosti
Mimo uvedených záležitostí je na každé schůzi výboru MSH prováděna kontrola plnění opatření a termínů ze zápisů výboru včetně připomínek členů.

Antonín Mužný, jednatel MSH

 

ZHODNOCENÍ  POUTNÍ  SEZÓNY

Už to tak bývá, že s přicházejícím koncem roku začneme bilancovat a ohlížet se za právě uplynulými měsíci. Radujeme se z toho, co se nám povedlo, ať už ve své rodině nebo v zaměstnání, mrzí nás, že jsme nesplnili všechna předsevzetí, která jsme si dali. A tak hodnotíme starý rok i my, kteří máme tu čest říkat, že naším pracovištěm je Svatý Hostýn. Myslím, že můžeme říci, že se nám letos opět podařil velký kus práce na poli zvelebování Svatého Hostýna.
Od března do konce srpna probíhala celková rekonstrukce poutního domu číslo 1, o které jsme vás průběžně informovali v Listech svatohostýnských. Druhou investiční akcí, započatou až v závěru roku, byla oprava rozhledny. Dále bylo zahájeno stavební řízení na vybudování páteřního rozvodu splaškové kanalizace, který bude realizován až v příštím roce. Ale investice, opravy a budování nového, jsou sice nutností, ale ne prioritou poslání Matice svatohostýnské.
K čemu by nám byly nově opravené poutní domy, kdyby v nich neměl kdo přespávat, k čemu krásně vyzdobená bazilika, kdyby v ní nebylo poutníků? A právě péče o poutníky, zvelebování a snaha, aby se každému návštěvníkovi u nás líbilo a rád se k Matičce Boží vracel, je naším prvořadým úkolem.Jsou lidé, kteří si dávají za cíl alespoň jedenkrát za rok Svatý Hostýn navštívit, jiní sem přicházejí třeba po dvacetileté přestávce, a jsou taky skupiny lidí, kteří zde mají "svou pouť ", která se pro ně stala již tradicí. Jednou z takových skupin jsou hasiči, kteří letos již podeváté zahájili poslední dubnovou sobotou naši poutní sezónu. Hned další týden se konala za účasti otce arcibiskupa pouť Klubu křesťanských žen spolu s valnou hromadou Matice svatohostýnské. Na ní byl zvolen nový výbor, který bude pracovat následující tři roky.
Sedmá neděle velikonoční a den sdělovacích prostředků je pravidelně vyhrazen pouti Radia Proglas. Na Svatodušní pondělí proběhlo setkání píšících křesťanů. V sobotu 1. června vyšel po mši svaté z Bystřice na Hostýn eucharistický průvod, kterým jsme oslavili svátek Těla a Krve Páně. Zakončen byl v bazilice svátostným požehnáním. Při dětské pouti k nám přicházejí oslavit děti začátek prázdnin a na konci prázdnin si opět vyprosit síly do nového školního roku. Letos byla na těchto obou poutích účast dětí slabší. Hlavní pouť - po svátku Nanebevzetí Panny Marie - letos připadla na 18. srpen - za tradičně vysoké účasti věřících. Neméně jich však bylo následující neděli na orelské pouti, kde se sjeli orli z celé vlasti.
První sobota v září je již tradičně vyhrazena pouti muklů. Hned další den, v neděli 8. září, se uskutečnila pouť členů Matice svatohostýnské, která byla spojena se schůzí důvěrníků. Při této slavnosti otec biskup Josef Hrdlička požehnal nově zrekonstruovaný poutní dům č. 1, a návštěvníci měli možnost si jej prohlédnout.
Dušičková pouť proběhla letos za velmi nepříznivého počasí, kdy neustávající déšť se okamžitě měnil v led. Přesto byla i tentokrát bazilika zaplněna téměř do posledního místa, ale z bezpečnostních důvodů byl zrušen průvod na hřbitov, a pobožnost za zemřelé se konala v kostele.
Letošní poutní sezonu na Svatém Hostýně ukončila čtvrtá svatohubertská pouť, při které byl posvěcen památník svatého Huberta, zbudovaný právě k připomínce mysliveckých poutí. Kromě těchto pravidelných velkých poutí sem přicházejí na soukromé poutě mnohé farnosti, skupiny, společenství, nebo jen samotné rodiny. V poutních domech se uskutečnilo několik exercicií nebo duchovních formací pro různé skupiny. Jsme rádi, že stále více poutníků využívá našich ubytovacích služeb v poutních domech. Doufáme, že i v příštím roce bude návštěvníků Svatého Hostýna stále přibývat a budou odsud odjíždět spokojeni a posíleni do dalšího života.
Naděžda Nováková, vedoucí hospodářské správy MSH

 

REKONSTUKCE  ROZHLEDNY

Návštěvníky Svatého Hostýna a tak trochu i nás, kteří tady pracujeme, zaskočilo, že ještě v letošním roce bude realizována po opravě poutního domu č.1. ještě jedna poměrně nákladná rekonstrukce, a to rekonstrukce rozhledny. Informace nás překvapila o to více, že investorem není Matice svatohostýnská ani duchovní správa na Svatém Hostýně, nýbrž Ministerstvo vnitra ČR, které mělo eminentní zájem na vybudování vysílače pro integrovaný záchranný systém. Ve velmi krátkém časovém úseku byly vyhotoveny stavební plány a povolení pro zahájení stavebních prací. Matici svatohostýnské se podařilo v rámci tohoto projektu dosáhnout toho, že investor nově vybuduje vyhlídkovou část rozhledny včetně nového betonového věnce pod touto částí rozhledny, který zpevní celý kamenný plášť. Samozřejmě budou vyměněna také všechna okna, provede se injektáž svislých prasklin, nové budou také všechny dřevěné a ocelové konstrukce a střecha včetně rýn a svodů. Tyto práce kromě ocelových konstrukcí provádí na Svatém Hostýně již léty ověřená firma Rapos. Objem prováděných prací je v řádu 1,1 mil. korun. Nebylo ale možné všechny práce, které jsou potřebné udělat, zahrnout do investice ministerstva vnitra.
Nutné je ještě opravit podlahu v mezipatře rozhledny a využít toho, že lešení kolem obvodového zdiva nám stavební firma ponechá zdarma až do jara, a opravit spáry a zakonzervovat kamenné zdivo proti povětrnostním vlivům a mechům. Nezbytné bude ještě provést nátěry dřevěné přístavby nad schodištěm. Finanční prostředky, které budou potřeba na tyto práce, odhaduji asi na 300 000 Kč.
Tato částka je velmi podobná výnosům, které Matice svatohostýnská získá z rozhledny za pronájmy vysílačů a ze vstupného za jeden rok. Zase bude na Svatém Hostýně stavba, která nebude delší dobu vyžadovat žádné další opravy a investice.
Petr Janek, technický administrátor na Svatém Hostýně

 

VÁNOCE  A  NAŠE  PANÍ

Vánoce! Láska, radost a naděje.
Hostýnský chrám vysoko září do odcházejícího dne. Panna Maria, ta naše Vítězná ochrana Moravy, se třpytí v posledních záblescích zapadajícího slunce.
Trochu mrzne a trochu nemrzne i sněhu je jakžtakž jen pro radost dětí. Tam nahoře pod bazilikou to bude ovšem jiné. Jsem nehodný a špatný křesťan, vždycky až dotiskne, ale přece jen občas musím k té naší Matce.
A právě teď je ten správný čas. Štědrý den přede dveřmi. Vůz spolehlivě šlape serpentinami vzhůru k vrcholu Hostýna. Sníh tíží větve stromů a vozovka už zmizela pod vrstvami rozježděné mrznoucí tříště. Z rozhlasu znějí koledy. Je to snad Proglas? Nebo z našeho ateistického rozhlasu znějí koledy? "Půjdem spolu do Betléma..." Tak to už jsou Vánoce skutečně na spadnutí a zítra Štědrý den.
"Ach, ty Štědrý večere, ty tajemný svátku..." - na okamžik odvracím oči z vozovky, abych zesílil hudbu. Vůz zakolísal, kola proklouzla na náledí pod vrstvou sněhu...
Ale to není námraza, jsem úplně jinde. Jiný okamžik a jiné místo mám před očima. Vracím se z Medžugorje od Matky Boží. Vedle mne moje žena, za zády dcera s dvěma dětmi. Prší nebo spíše lije. Stoupáme k vrcholu horského hřebenu a z rozhlasu zaznívají islámské melodie. Děti za zády zlobí, cesta je dlouhá a únavná. Pouť k Matce Boží je náročná a teď jen déšť a strmé serpentiny. Motor ve vysokých otáčkách. Vyjíždím na vrchol pásma a spouštíme se dolů. Silnice je úzká, příkrá, srázy po obou stranách, až se hlava točí.
Pozorně vybírám nepřehlednou zatáčku a v té chvíli se mi utrhlo srdce. Dvě havarovaná auta na okraji srázu, déšť se ještě odpařuje na rozpálených kapotách.
Brzda! Náš vůz se neovladatelně otáčí, nereaguje a dělá si, co chce. Rychlost kolem sedmdesátky, ke srázu zbývá sotva šest metrů. Vozy nad srázem visí jako v amerických filmech. Zdejší vozovky mají v sobě příměs vápenného prachu, aby v letních vedrech asfalt netál jako na našich silnicích. V dešti vápenec znamená náledí, kluziště, vůz nezastavíš.
To jenom srdce se zastavilo. Projel jsem mnohé země světa, vím, co to znamená. Jsme mrtví, tam dole je smrt. Skalnatý sráz, hluboký dvě stě až tři sta metrů!
"Matko Boží!" - vykřikl jsem v duchu zoufale. Tři děti za zády a žena vedle mne. Byli jsme přece na mariánské pouti.
Vůz zůstal stát na místě!
Všechny fyzikální zákony byly porušeny, všechno je porušeno. Vůz v té rychlosti na několika metrech vápencové vozovky nikdo nezastaví. Ale on stojí.
Zázraky se ovšem nedějí, samozřejmě, že se nedějí! To jenom Matka Boží nás zastřela svou dlaní.
Nárazník je sotva milimetr od oněch dvou havarovaných vozů. Ani jsme se nedotkli. Na druhé straně vozovky hlouček zděšených lidí...
Okamžik zhluboka dýchám a pak pomalu vytáčím vůz do správného směru. Už reaguje normálně, všechno je normální.
"Panna Maria," řekl jsem hlasitě své ženě.
"Já vím," odpověděla ona. To jenom teď už se mnou není a Hostýn mi září nad hlavou. Náledí pod nohama, vlastně pod koly. Vůz se poslušně rozjíždí. Jsou Vánoce, svátky narození, a tak jedu poděkovat - za všechno, za minulost i za přítomnost. Snad to ještě stihnu, už je skoro tma a na nic není čas. Jen ONA v té tmě tam nahoře září, Ta Hostýnská i Medžugorská, prostě NAŠE PANÍ.
Pavel Hejcman

 

SILVESTROVSKÁ  NOC  NA  SVATÉM  HOSTÝNĚ

Poslední den každého roku je velmi vhodný pro zamyšlení nad tím, co jsme v uplynulém roce vykonali dobrého, co se nám podařilo, ale i co se nepodařilo, kde nám zůstává prostor pro zlepšení v roce následujícím.
Jako křesťané víme, komu máme být za všechny dary uplynulého roku vděční, a proto máme povinnost děkovat. Proto se scházíme v poslední den v roce v každé farnosti k bohoslužbě - většinou v podvečer. A večerní čas posledního dne v roce je většinou plný zábavy, radovánek, vzájemných blahopřání do nového nastávajícího roku. Je to tak v pořádku, pokud jsou oslavy v mezích, kdy není narušena pohoda ostatních bližních.
Jedním z míst, která nabízí jiný způsob oslavy konce občanského roku, je Svatý Hostýn. Každoročně se tu schází před půlnocí kolem čtyř tisíc poutníků, aby prožili poslední hodiny starého roku a první téměř dvě hodiny roku nového u nohou "Vítězné Ochrany Moravy" a ve společenství jednoho z našich biskupů (Mons. Jan Graubner a Mons. Josef Hrdlička se pravidelně střídají).
Již několik let se také účastním této zvláštní poutě (s výjimkou loňského roku, kdy jsem byl upoután na lůžko v nemocnici), a tak mi dovolte, abych se s vámi podělil o dojmy. Je to opravdu výjimečná pouť, protože v tento večer sem připutují jen ti, kteří chtějí Bohu děkovat a prosit naši Nebeskou Matku o přímluvu u jejího Syna. Nejsou to žádní turisté, kteří jindy často přijíždějí na Svatý Hostýn ze zvědavosti nebo na výlet. Podle toho vypadá také atmosféra v bazilice. Přesto, že venku bývá často mráz a také v bazilice není nejtepleji, z tváří přítomných vyzařuje pohoda a vděčnost za to, že se mohli po roce opět zúčastnit tohoto výjimečného společenství, i když museli překonat řadu překážek, aby se na Svatý Hostýn vůbec dostali, a čeká je plno obtíží i při návratu domů.
Bazilika se začíná plnit již po deváté hodině večer. Při vstupu na vás dýchne atmosférou vánočních svátků její vánoční výzdoba, betlém a zpěv vánočních koled. Po desáté hodině začíná modlitba radostného růžence a v jedenáct hodin adorace před vystavenou Svátostí - je to poslední hodina roku plná díků za všechny dary uplynulého roku, v poslední čtvrthodině se připojuje přítomný biskup a je zakončena slavným Te Deum a požehnáním. S úderem půlnoci začíná slavná mše svatá, jejímž hlavním celebrantem je jeden z našich vrchních pastýřů. To už bazilika bývá zcela zaplněna. Homilie je vždy naplněna myšlenkami, ze kterých se dá čerpat po celý následující rok. Naprostá většina přítomných přistupuje ke stolu Páně - s touto posilou pro vstup do nového roku se poutníci vydávají na cestu k domovu. Jsem přesvědčen, že kdo zažil jednou tuto atmosféru, přijde na tuto pouť zase.
Václav Lednický

 

Z VAŠICH  DOPISŮ

Jurkovičova křížová cesta na Svatém Hostýně
Ad Listy svatohostýnské č. 2/2002

Mé přítelkyni se náhodou dostal do rukou zpravodaj Matice svatohostýnské, v němž žádáte pomoc pro dokumentaci jedenáctého zastavení Jurkovičovy křížové cesty na Svatém Hostýně. Před několika lety jsem byla u Vás se zájezdem pana faráře Kusého z Prahy 4, měl pečlivě připraven výklad o Svatém Hostýně, jen mne udivilo, že mluvil o Jurkovičově křížové cestě a neuvedl také jméno výtvarného umělce, mého tatínka, Jano Köhlera. Pan Dušan Jurkovič byl architekt a navrhoval kapličky, moravský akademický malíř Jano Köhler obrazy. Dokumentaci najdete na internetu pod Historie - Jurkovičova křížová cesta, v příloze Vám posílám návrh na XI. zastavení. Keramická mozaika mého tatínka byla provedena na mnoha místech, i na pomníku naší rodiny ve Strážovicích u Kyjova je Madona z této mozaiky... I když mnohá díla mého tatínka byla zničena a také zub času udělal své, přece se na něho nezapomíná (viz výstava Předávání světa v Praze v roce 2001).
Ludmila Starostová-Köhlerová, Praha 4 - Nusle

Buďte pozdraveni na Svatém Hostýně

Chtěl bych pozdravit nový výbor Matice svatohostýnské a popřát mu mnoho krásných úspěchů s novým předsedou Mgr. Alešem Dufkem. S upřímným srdcem děkuji panu Ing. Václavu Lednickému za jeho dlouholetou ušlechtilou práci, kterou věnoval Svatému Hostýnu...
Na dálku se na Svatý Hostýn a Královnu Moravy dívám a s láskou k ní snívám... Morava je krásná zem a já jsem s ní navždy spojen... Pán Bůh zaplať za všechny dary, ať je Královna nebes navždy s námi...
Ladislav Zapletal, Olšany u Prostějova

Moje přání

Proto v roce 2003 - dva tisíce tři -
ať hoří v každém věřícím srdci
velký plamen Díkůvzdání
a Svatohostýnská Panna ať nás všechny chrání!
Jiří Zaorálek, Boršice

 

Pomozte v pátrání
Ad Listy svatohostýnské č. 3/2002

V našem farním kostele v Bochoři máme "krásnou" Pannu Marii Hostýnskou (na snímku vlevo). Že je opravdu krásná, to tvrdí nejen farníci, ale také náhodní návštěvníci našeho kostela...
Jan a Stanislava Juráňovi, Bochoř

 

Pomozte v pátrání
Ad Listy svatohostýnské č. 3/2002
V naší obci - Zámrsky, okres Přerov, farnost Kelč, děkanát Valašské Meziřící - máme malou kapličku Panny Marie Svatohostýnské (na snímku vpravo). Kaplička je asi pro patnáct lidí. Před ní je prostranství s lavičkami, kde jsme se scházeli k májovým pobožnostem a několikrát do roka i ke mši svaté... Kaplička byla opravena v roce 1995...
Milena Pajdlová, Zámrsky

 

VÝTVARNÁ  SOUTĚŽ  PRO  DĚTI  A  MLÁDEŽ

V dnešním vánočním čísle Listů svatohostýnských přinášíme druhý úkol naší výtvarné soutěže, kterou pro školní rok 2002/2003 vyhlásila Matice svatohostýnská.
Nakresli betlém, který tě nejvíce osloví o Vánocích v kostele nebo doma v rodině!
V prosinci budete mít všichni více volného času a tak jej využijte naplno. Sedněte a pokud jste plni dojmů z Vánoc, začněte malovat. Ať vaše obrázky přinesou potěšení i druhým lidem, kteří si je budou prohlížet v poutním domě č. 1 na Svatém Hostýně, kde budou vystaveny.
Své práce nám mohou zaslat i ti, kteří se nezapojili do naší soutěže v prvním kole.
Obrázky zasílejte do 15. února 2003 na adresu:
Matice svatohostýnská, Svatý Hostýn 115, 768 61 Bystřice pod Hostýnem
Na hotový obrázek nezapomeňte napsat do pravého dolního rohu své jméno, příjmení, věk a přesnou adresu.
Obrázky je možno také předat osobně v kanceláři Matice svatohostýnské při návštěvě na našem poutním místě.
Soutěžící jsou rozděleni do tří kategorií:
  I.   6 - 10 let
 II. 11 - 14 let
III. 15 - 18 let
V každé kategorii budou nejlepší vyhodnoceni a odměněni věcnými cenami. Absolutní vítěz obdrží poukázku pro sebe a rodiče na bezplatné ubytování na Svatém Hostýně v době víkendu.
Vzhledem k tomu, že žáci, kteří mají zájem o naši výtvarnou soutěž, jsou zapojeni do více soutěží a nestihli v termínu odeslat své práce, požádali o prodloužení termínu do konce listopadu. Jejich požadavku jsme vyhověli a z tohoto důvodu vítěze 1. a 2. kola soutěže uveřejníme až v 1. čísle Listů svatohostýnských v březnu 2003.
Kreslete a posílejte všichni. Těšíme se na vaše díla.
Marie Loučková

 

KRONIKA

Září 2002
10. 9. • P. František Král s poutníky z Uherského Brodu • P. Slawomir Sulowski s poutníky z Vlkoše u Přerova, Říkovic a Staré Vsi
14. 9. • P. Tomáš Caha s poutníky z Blanska • P. Pavel Horký s poutníky ze Stonařova • P. Jerzy Walczak s poutníky z Bílovic • farníci z Kojetína, Měrovic, Křenovic, Lobodic, a Polkovic s P. Pavlem Ryšavým • poutníci z Moravské Ostravy
15. 9. • autobus poutníků z Tvarožné Lhoty
16. 9. • Pouť církevních škol s biskupem Josefem Hrdličkou • pouť Charity Rožnov (6 autobusů) a Charity Holešov (2 autobusy)
18. 9. • dva autobusy poutníků z Ostravy-Poruby s P. Josefem Gazdou • autobus poutníků ze Šumic s P. Vincencem Svákem
21. 9. • P. Jiří Kovář s poutníky z Buchlovic • P. Josef Pekárek s poutníky ze Slušovic • P. Josef Švéda s poutníky z Bohuňovic • P. Boh. Baran s poutníky z Brna - Žabovřesk
25. 9. • P. Petr Dokládal s poutníky ze Starého Jičína a Bernatic
27.9. • P. Karel Houdek s poutníky z Petř-valdu u Nového Jičína
28.9. • P. Marcel Javora s poutníky z Bohdalic • P. Oldřich Ulman s poutníky z Troubek • P. Jan Můčka s poutníky z Újezdu u Valašských Klobouk a z Horní Lhoty
29.9. • Autobus poutníků z Dolní Bečvy
Říjen 2002
2. 10. • P. Pavel Štefan a 160 starších a nemocných poutníků z Valašského Meziříčí
3. 10. • Autobus poutníků z Ústí, Opatovic a Skaličky
5. 10. • P. Miroslav Hřib a 80 poutníků z Ivanovic na Hané, Chvalkovic na Hané a Orlovic • autobus poutníků ze Střelic
u Brna • františkánská pouť
7. - 9. 10. • Optický kurz zaměřený na práci studentů s optickými přístroji a spojený s poznáváním poutního místa i nejbližšího okolí za účasti 103 osob z Integrované střední technické školy z Přerova
12. - 13. 10. • Tradiční dušičková pouť
13. 10. • Autobus poutníků z Vlčnova
14. - 18. 10. • Studijně formační kurz pořádaný Sekcí pro mládež ČBK pro 55 účastníků, kteří pracují s mládeží
16. 10. • autobus poutníků z Hladkých
Životic
17. 10. • Pouť Charity Otrokovice • P. Vladimír Jahn s poutníky z Hustopečí nad Bečvou a okolí
18. 10. • Na Svatém Hostýně zasedala již podvaadvacáté redakční rada Listů svatohostýnských
19. 10. • Svatohubertská myslivecká pouť proběhla za nevlídného počasí, ale za veliké účasti poutníků i turistů, mši svatou celebroval a svatohubertský památník požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner
22. 10. • Autobus poutníků z Trenčína
29. - 30. 10. • Setkání ředitelů oblastních charit olomoucké arcidiecéze
Listopad 2002
10. - 12. 11. • Pracovní setkání děkanů olomoucké arcidiecéze s arcibiskupem
Janem Graubnerem a biskupem Josefem Hrdličkou
4. 11. • První sníh na Svatém Hostýně
(jpa)

 

KŘESŤANŠTÍ PODNIKATELÉ SE SEŠLI S OLOMOUCKÝM ARCIBISKUPEM

Již podruhé v letošním roce se sešli na Svatém Hostýně křesťanští podnikatelé a živnostníci. Na setkání s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem jich přijela 15. listopadu více než stovka z celé Moravy.
Po mši svaté následovala prohlídka poutního domu č. 1, který byl letos rekonstruován nákladem devíti milionů korun. Hlavním bodem programu, připraveného Maticí svatohostýnskou, byla přednáška vedoucího Centra pro sociální vzdělávání v Ostravě JUDr. Bedřicha Vymětalíka (přednášející na snímku) na téma Etika v podnikání. Rozdělil ji do tří tématických částí, které aktuálně aplikoval na současný stav podnikání u nás:
a) Mohu být v podnikání poctivý a nezkrachovat?
b) Je možno úspěšně podnikat při dodržování etických zásad a principů?
c) Jaký je můj vztah jako podnikatele k zaměstnancům?
O činnosti, poslání a letošních stavebních aktivitách Matice svatohostýnské hovořil její předseda Mgr. Aleš Dufek. Zdůraznil mj. že právě pravidelná setkávání křesťanských podnikatelů mají společný cíl, kterým je vzájemná podpora a povzbuzení ve společných duchovních otázkách souvisejících s podnikatelskou činností.
Na závěr setkání byl z řad podnikatelů zvolen tříčlenný organizační výbor pro přípravu první pouti podnikatelů, která se uskuteční na Svatém Hostýně 8. června 2003.
Josef Pala

 

SVATÝ  HOSTÝN  NA  INTERNETU

www.hostyn.cz
Internetové stránky se zabývají zejména současností našeho poutního místa. Dovídáme se z nich, co se zde děje a co se připravuje. Stránky přinášejí chronologický přehled toho, co se událo v bazilice i v poutních domech, jaké zde byly poutní zájezdy a jaké významné osobnosti se akcí zúčastnily. Vše je bohatě fotograficky dokumentováno. Nechybějí ani dokumenty o činnosti Matice svatohostýnské, o možnostech ubytování a ceny za ubytování a stravování.
Rozsáhlá pozornost je věnována duchovnímu životu na Svatém Hostýně i duchovnímu životu v obecnější poloze. Součástí stránek je týdenní výhled bohoslužeb, kalendář poutí a jejich program a rovněž kalendář exercicií. Jsou zde i články z historie Svatého Hostýna s dobovými fotografiemi a kresbami. Své místo zde má i křesťanský humor, koutek pro děti, básníky a malíře.
Stránky se rovněž zabývají přípravou a průběhem oprav a rekonstrukcí objektů na Hostýně.
Velikým magnetem, který zvyšuje návštěvnost internetových stránek a ve svém důsledku i návštěvnost Hostýna, jsou dvě internetové kamery přenášející trvale obraz i zvuk z dění vně i uvnitř baziliky. Je možnost poslechu všech mší svatých v bazilice. Naši krajané ze zámoří nebo i nemocní lidé mohou být virtuálními poutníky na Svatém Hostýně.
Některé příspěvky jsou vysloveně sekulární - turistické trasy a turistické možnosti v létě i v zimě, popisy přírodních zajímavostí, jsou zde mapy, jízdní řády, popis možnosti výjezdu dopravními prostředky, okolní obce atd. Je zde i denní informace o stavu počasí na Hostýně a jeho předpověď včetně stavu sněhu. Stránky mají i množství odkazů na internetové stránky s podobnou tématikou.
Při tvorbě stránek se více zaměřujeme na obsah a aktuálnost a méně na to, aby měly co nejmódnější vzhled. Vše je uspořádáno logicky do určitých celků a každý návštěvník si zde může najít požadovanou informaci o Hostýně. Na aktualizaci poskytovaných informací a na jejich doplňování se mimo správce stránek podílejí i kněží, pracovnice z kanceláře Matice svatohostýnské, členové redakční rady Listů svatohostýnských a příznivci našeho poutního místa. Často se aktuality objevují na internetu ještě týž den, kdy se na Svatém Hostýně udály.
První hostýnská stránka se objevila na internetu 15. července 1999. Obsahovala dvě strany popisného textu a šest obrázků a fotografií s motivy Svatého Hostýna.
Ing. Ivo Buráň, správce internetových stránek Svatého Hostýna
tel.: 596 117 536, e-mail: ivobn@iol.cz