Listy svatohostýnské

červen 2003
číslo 2
ročník VII

OBSAH

Výbor MSH na cestách
Zahájení poutní
sezony
Po stopách historie Svatého Hostýna a Matice svatohostýnské
 Počátky duchovní správy (27. pokrčování)
Investiční akce duchovní správy na Svatém Hostýně
 Krátce z hospodaření
Výtvarná soutěž pro děti a mládež
Duchovní slovo
 Přijedeme na Svatý Hostýn
Z jednání valné hromady MSH
 Usnesení valné hromady z 4. května 2003
 Stručně z jednání výboru MSH
Ocenění bývalého předsedy MSH
Z poutí na Svatém Hostýně
 Desátá pouť hasičů
 První pouť podnikatelů
 První celorepubliková pouť včelařů
 Skauti na Svatém Hostýně
 Pouť sdělovacích prostředků - Radia Proglas a Telepace
 Třetí pouť píšících křesťanů
Z vašich dopisů
 Ještě slovo ke stánkům
 Placené parkování na Svatém Hostýně
Kronika
Bude vás zajímat
 Zemřelí členové Matice svatohostýnské

 

 

Výbor MSH na cestách

Asi 12 km na jih od Prostějova je farnost Brodek u Prostějova, která sousedí s farností Želeč, ve které je devět členů Matice svatohostýnské. O dění na Svatém Hostýně tam všechny dobře informuje paní Jana Večeřová, důvěrnice MSH. Trápí ji však skutečnost, že v Brodku, ze kterého každý rok jezdí pravidelně autobus poutníků na Svatý Hostýn, není ani jeden člen Matice svatohostýnské. Proto požádala zástupce výboru MSH a hospodářské správy, aby přijeli na setkání seniorů do Brodku a pověděli jim něco o historii Matice svatohostýnské a o členství v ní. A tak ve středu 11. června odpoledne navštívili zástupci Matice svatohostýnské setkání seniorů. Začali jsme společně mší svatou v kostele, kterou sloužil P. Petr Hofírek. Po bohoslužbě jsme se přemístili na faru.
Na začátku setkání pověděla v krátkosti Marie Loučková, členka výboru, o vzniku Matice svatohostýnské před 108 lety a připomenula, že podle přání zakladatelů sdružuje Matice svatohostýnská ctitele Panny Marie do její "hostýnské rodiny", která se má starat o všestranný rozvoj poutního místa. Matka Boží nám vyprosila možnosti nové svobodné práce v duchu "nové evangelizace". K tomu je potřeba ochotné srdce i ruce mnoha pomocníků. Je třeba pomoci duchovní, to je modliteb a obětí, pomoci finanční na opravy a údržbu všeho, co MSH patří. Je třeba i pomoci pracovní, jako je úklid a údržba celé hory, zvláště na jaře, i pomoci řemeslníků při různých opravách. Členové Matice svatohostýnské by měli být na Svatém Hostýně jako doma, protože jim patří i právně. Mgr. Aleš Dufek informoval přítomné o činnosti MSH za uplynulý rok. Ing. Václav Lednický seznámil s propagací našeho poutního místa prostřednictvím Listů svatohostýnských. O hospodaření Matice svatohostýnské informovala na závěr Naděžda Nováková, vedoucí hospodářské správy MSH. V 50. letech - před násilným přerušením činnosti - měla Matice svatohostýnská okolo 20.000 členů. Po znovuobnovení činnosti v roce 1990 začínala s osmi členy. Za pět let v roce 1995, jich měla již 6041. Za posledních sedm a půl let jich přibylo 1348, takže dnes má 7389 členů.
V roce 2001 se přihlásilo 270 nových členů, zemřelo 248, členská základna vzrostla o 22 osob.
V roce 2002 se přihlásilo 215 nových členů, zemřelo 138, členská základna vzrostla o 77 osob.
V roce 2003 se přihlásilo 100 nových členů, zemřelo 68, do dnešního dne přibylo 32 osob.
Průměrný věk členů je 65 let.
Měli jsme dobrý pocit z toho, když si senioři se zájmem vyslechli naše zprávy, a velkou radost z toho, že někteří se hned na místě rozhodli přihlásit se za členy MSH. Vy všichni, kteří si dnes přečtete tyto řádky, staňte se nebojácnými apoštoly a hlásejte ve svém okolí a hlavně ve svých rodinách, jak by to bylo krásné, kdyby se v našich farnostech podařilo získat nové členy podle starého hesla: "Co poutník, to člen Matice!" Přihlášky za členy je možné vyzvednout si osobně v kanceláři MSH v poutním domě č. 3 při návštěvě Svatého Hostýna a nebo objednat písemně na adrese:
Matice svatohostýnská, Svatý Hostýn 115, 768 61 Bystřice pod Hostýnem,
tel. 573381693, e-mail: hostyn.msh@ado.cz
Marie Loučková

 

Zahájení poutní sezony

Již tradičně s valnou hromadou Matice svatohostýnské bývá na nejznámějším moravském poutním místě zahajována poutní sezona. Letos ji zahajoval v neděli 4. května mší svatou olomoucký generální vikář Mons. Milán Kouba, který zastupoval arcibiskupa Jana Graubnera.
Při jednání valné hromady členové výboru MSH a místní duchovní správce P. Jan Chromeček poukázali na to, co se na Svatém Hostýně zbudovalo za poslední rok. Především to byla generální oprava poutního domu č. 1 a rekonstrukce hostýnské rozhledny.
Z plánovaných akcí pro letošní rok je páteřní rozvoz kanalizace na Svatém Hostýně a zahájení přípravných prácí k výměně dlažby v bazilice s podlahovým vytápěním. Do budoucna se připravuje také obnovení hostýnského muzea, které bylo v padesátých letech zlikvidováno bývalým komunistickým režimem.
Zahájení poutní sezony na Svatém Hostýně natáčeli ostravští filmaři ze studia
TELEPACE pro připravovaný film o našem poutním místě. Jeho hlavní náplní bude současné dění s barvitou charakteristikou zdejších poutí. Film zachytí hlavní události na Svatém Hostýně v průběhu celého roku. S jeho natáčením začali ostravští filmaři při půlnoční bohoslužbě na začátku letošního roku. Film zároveň ukáže také hlavní pamětihodnosti nejen na hostýnské hoře, ale i v nejbližším okolí, a vedle internetu bude plnit i propagační funkci.
Josef Pala

 

Po stopách historie Svatého Hostýna a Matice svatohostýnské
27. pokračování

Počátky duchovní správy

Z oslovených řádů, které byly ochotny přijmout náročnou správu na Svatém Hostýně, kladli nejmenší požadavky a nároky jezuité. Jejich tehdejší provinciál P. Josef Milz předložil Družstvu svatohostýnskému svou představu "klášteříku" a Družstvo svatohostýnské následně požádalo církevní představitele a majitele pozemku barona Laudona o povolení stavby řeholního domu. Dne 19. 12. 1883 odpověděl Laudon: "Ku zřízení vhodného obydlí pro budoucí výpomocné kněze hostýnské ponechám zadarmo Družstvu svatohostýnskému onu prostoru, jež je označena zříceninami dřívějších kněžských příbytků kolem kostela ještě se nacházejícími ..." Domníval se totiž, že klášter chtějí postavit poblíž stávající kaplanky. Nakonec přece jen se stavbou východně od kostela souhlasil a povolil překročení původní hranice o sedm metrů.
Dne 13. 5. 1884 se sešli k poradě členové výboru Družstva svatohostýnského s bystřickým stavitelem Otou Zemanem, který byl požádán o vypracování plánů a rozpočtu na klášter, jehož dispozice měla obsahovat pokojíky pro čtyři kněze a dva řádové bratry, dvě hovorny, pohostinské pokoje s kuchyní a v suterénu sklepy. Průčelí budovy od kostela mělo být jednopatrové, zezadu od zahrady dvoupatrové. Za deset dní po této schůzce už Zeman posílá vrchnímu ing. Kybastovi do Kroměříže plány k odsouhlasení, aby se koncem června mohlo začít se stavbou. Jednalo se tenkrát o nejstarší střední část budovy kláštera, která byla dokončena v roce 1886. Celkové náklady stavby i s vnitřním vybavením činily 21.260 zlatých a 60 krejcarů rakouské měny. Jižní křídlo kláštera začal Zeman přistavovat už v roce 1895, severní křídlo v roce 1911.
Začátkem května 1887 pak postupně připutovali na Hostýn tři členové jezuitského řádu - první to byl P. František Xaver Zimmerhackel, za tři dny P. Jan Cibulka a po něm laický bratr Jan Houf. Podle dohody olomouckého arcibiskupa kardinála Fürstenberga s jezuitským řádem byli zde prozatím řeholníci instalováni pouze pro poutní dobu, to znamená od 4. neděle po Velikonocích do 2. neděle říjnové.
Ihned po svém příchodu se jezuité s velkým elánem dali do potřebných oprav kostela zevnitř i zvenčí. Nejprve nechali chatrnou střechu pokrýt frýdlantským pocínovaným plechem za 12 tisíc zlatých, které na opravu věnoval bystřický farář P. Kremel. Hned od svého příchodu na Hostýn si P. Cibulka uvědomoval, že hostýnský kostel byl sice od rajhradského opata benedikován, ale stále mu chybělo biskupské svěcení. Proto chtěl především vynaložit všechno své úsilí na to, aby kostel byl důstojně připraven na tak důležitý církevní úkon. Kromě kostela bylo potřebné obnovit tzv. Svatojilskou kapli, která ležela v rozvalinách, stejně jako severní ambity, aby zase mohly sloužit poutníkům v době nepohody a nepřízně počasí. Všechny tyto práce chtěl P. Cibulka dokončit k 650letému výročí porážky Tatarů do roku 1891.
Byla velká škoda, že z původní rottalovské výzdoby chrámu se nic nezachovalo, poněvadž bylo známo, že hrabě Rottal svěřoval výzdobu svých staveb významným umělcům. Hlavní myšlenkou P.Cibulky, která jej provázela při veškeré své činnosti na Hostýně, bylo všem návštěvníkům a poutníkům tohoto posvátného místa představit a přiblížit co možná nejlépe historii, osudy a děje, kterými se může tato hora pochlubit. Inspiroval se nejen velkými uměleckými díly minulosti, ale radil se i se spolubratry, umělci i intelektuály. Sám potom navrhl veškeré výjevy nástěnných maleb i ornamentální výzdobu. Protože neměl k dispozici řádnou finanční hotovost a byl odkázán pouze na došlé milodary a na peníze, které si sám vyžebral, musel hledat takové umělce, o kterých věděl, že jejich finanční nároky je schopen akceptovat. Ve svém předchozím pražském působišti poznal nadaného malíře a restaurátora Jana Zapletala, s kterým v Praze spolupracoval. Věděl, že jako rodák z Kroměříže má vřelý vztah k Hostýnu, takže očekával, že pro hostýnský kostel bude pracovat s láskou a pílí a nároky na honorář nebudou přehnané. Jako jeho pomocníka pozval P. Cibulka jezuitského řádového bratra Františka Obdržálka.
Před započetím prací na nástěnných malbách bylo nutné vnitřní špinavou omítku, místy i mechem pokrytou, očistit, důkladně opravit a opatřit základním nátěrem - barvu smíchanou s olejem a voskem. Teprve na takto připravené zdi a stropy mohli začít malíři pracovat. Na figurálních malbách pracoval malíř Zapletal, o dekorativní výzdobu se zasloužil bratr Obdržálek.
Výmalba kostela začala v presbytáři. Nad vchody do obou sakristií to byli andělé, vlevo na evangelijní straně obraz Panny Marie Ochranitelky, uctívaný na Hostýně už před rokem 1620, na protější straně nástěnný obraz Panny Marie Vítězné, který v roce 1625 nechala upravit hraběnka Rottalová. Nad římsami presbytáře je šest obrazů českých patronů - sv. Jana Sarkandra, sv. Metoděje, sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého, sv. Cyrila a sv. Hedviky. Na stěně po obou stranách milostné sochy je zlatými písmeny na červeném podkladě napsána celá loretánská litanie. Na obou stranách jsou naznačeny tři pilíře s ozdobami z říše rostlinstva. Růže znázorňuje odznak svátosti pokání, lilie obraz nevinnosti, pšeničné klasy a réva s hrozny jsou symboly oběti mše svaté.V klenbovém pásu vítězného oblouku, ukončující presbytář, jsou v pěti obrazech znázorněny dějiny Hostýna. Představují sv. Cyrila a Metoděje jak káží evangelium a křtí, další obrazy ukazují výjevy z tatarského obléhání Hostýna, na posledním obraze arcibiskup Fürstenberg žehná poutníkům. Malba presbytáře stále pouze 2000 zlatých, které byly většinou od dobrodinců z Prahy.
Následující tři roky se malovala hlavní chrámová loď. Nejprve bylo provedeno modré klenutí s 360 zlatými hvězdami, uprostřed se znakem Laudonů. Na vlysu pod klenbou je nápis: Zdrávas vítězná ochrano Moravy! Zůstaň Matkou lidu svému.
Všechny boční kaple a oltáře doplňuje ideově a ikonograficky řada nástěnných maleb ze života světců. V lodi kostela jsou čtyři menší kaple s oltáři zasvěcenými sv.Josefovi vlevo, sv. Valentýnu vpravo, sv. Jáchymu a Anně vzadu vlevo a sv. Šebestiánovi vzadu vpravo. U severního vchodu je malý oltář Božského Srdce Páně, u jižního vchodu oltář sv. Ignáce Loyoly. Oba malé oltáře jsou z dílny kroměřížského sochaře Ferdinanda Neumanna. Mezi vlysem a výklenkem oltářů sv. Valentýna sv. Josefa jsou vyobrazeni čtyři evangelisté se svými atributy. Nad oltářem sv. Šebestiána vidíme sv. Athanasia s kacířem Ariem a sv. Cyrila z Alexandrie s kacířem Nestoriem. Uprostřed mezi světci se vznáší Bohorodička jako Matka dobré rady. Nad oltářem sv. Anny vidíme církevní Otce, sv. Augustina a sv. Jarolíma. Mezi nimi je Panna Maria s lilií v ruce. Protože původní oltáře rottalovské měly jiné zasvěcení, pamatoval na tuto skutečnost P.Cibulka ve svých ideových návrzích a nechal je zvěčnit na nástěnných malbách. Oltář sv. Valentýna byl původně zasvěcen sv. mučedníkům, proto je zde obraz sv. Jana Sarkandra, oltář sv. Josefa býval zasvěcený sv. Janu Nepomuckému, proto jeho vyobrazení. U oltáře sv. Šebestiána vyobrazení sv. kříže a očistec. U severního východu jsou události z posledních dnů Nejblahoslavenější Rodičky , naproti zase Vítězná Matka Boží na památku dvojitého hlavního oltáře z doby Rottalů. Uprostřed klenebního pásu hudebního kůru je Panna Maria s anděly, prorok Izaiáš, král David s harfou, sv. Řehoř Veliký s holubicí a sv. Ambrož. Oba světci byli i mimo jiné reformátory církevního zpěvu. Sv.Cecílie napravo jako patronka církevního zpěvu a polský princ sv. Kazimír. Nechybí na obrazech skupiny českých světců a patronů, významní představitelé jezuitského řádu, mnozí dobrodinci kostela svatohostýnského. Malíř Zapletal v celém kostele namaloval celkem kolem 900 postav a obličejů a věrně zachytil a zobrazil dobové oblečení a kroje. I když odborníci namítají, že původní klasicistní atmosféru bílých zdí nástěnné malby ruší a obrazy nemají velkou uměleckou hodnotu, přesto zůstaneme vděčni P.Cibulkovi, že ctitelům Matky Boží toto místo přiblížil a tak se hostýnská hora stala útočištěm i cílem poutníků v dalších časech.
Olga Kozlová

 

 

Investiční akce duchovní správy na Svatém Hostýně

V současné době probíhají na Svatém Hostýně dvě investiční akce. První, v současné době již téměř hotovou, je generální oprava mozaiky Panny Marie na průčelí baziliky.
Probíhají závěrečné práce jako je zlacení a stříbření "vysleplých" kamínků, spárování a konečná konzervace celé mozaiky. Do konce června by měla proběhnout kolaudace, předání díla, fotodokumentace a odstranění lešení.
V měsíci květnu jsme také začali s opravou Vodní kaple. Statika celé stavby je za více než 300 let od jejího dokončení ve velmi dobrém stavu, protože je postavena na skále. Nevýhodou postavení na skále ale je nemožnost provedení hydroizolace klasickým způsobem, protože skála ze zadní strany stavby sahá až do výše 2,5 metru nad podlahu. Proto bude nutné odborného posouzení stávajícího stavu a zřejmě bude nutné použít parafinové injektáže. Poté budou ve vnitřním prostoru kaple provedeny sanační omítky a zhotovena nová dlažba.
Dále ještě budeme pokračovat v čištění a impregnaci proti vodě a mechům na Jurkovičově křížové cestě a na staré křížové cestě chceme zabránit nepříznivému působení povětrnostních vlivů na plastiky osazením krytů z plexiskla.
Po novém roce plánujeme velmi náročnou akci výměny dlažby a instalaci podlahového topení v bazilice. Probíhají velmi náročné materiálové zkoušky dlažby, aby vyhověla náročným podmínkám, které máme na Svatém Hostýně, např. mrazuvzdornost, otěruschopnost, nízká nasákavost vody a dilatační schopnost kvůli podlahovému topení.
Firma RAKO Rakovník velmi pečlivě tyto zkoušky provádí i s pomocí italských specialistů, kteří mají větší zkušenosti s touto problematikou z italských kostelů. Také je velmi náročná výroba forem pro výrobu dlaždic, z nichž některé budou muset být vyráběny ručně pro svoji atypičnost. Proto doufám, že se podaří všechny problémy dořešit tak, aby se dlažba stihla vyrobit nejpozději do konce ledna příštího roku. Pokud by se to nepodařilo, bylo by nutné ještě rok počkat. Snad se to nestane, ale je nutné preferovat kvalitu nad rychlostí tak, aby dlažba vydržela i generacím, které přijdou na Svatý Hostýn po nás.
Petr Janek, technický administrátor na Svatém Hostýně

Krátce z hospodaření

O hospodaření MSH za rok 2002 jste byli podrobně informováni v prvním čísle Listů svatohostýnských a na valné hromadě. Od konce loňského roku do dnešního dne se naše číselné ukazatele opět změnily k lepšímu. Především se snížilo celkové zadlužení o jeden a půl milionu korun, které jsme zaslali firmě RAPOS, a tím jsme s touto firmou vyrovnáni. Kromě toho se snažíme umořovat půjčky od členů. Za prvních 6 měsíců letošního roku jsme vrátili celkem 14 půjček v celkové částce 445000 korun. Z tohoto počtu sedm členů převedlo půjčky na dar, a tím jsme získali částku 120000 korun. Těmto i všem ostatním dárcům děkujeme.
Samotné tržby za ubytování za měsíce leden až květen 2003 jsou o 75% vyšší než v loňském roce. Z toho je zřejmé, že poutní dům č.1 plní již svou funkci a vydělává si na sebe. Je pravda, že oba poutní domy nejsou prozatím stoprocentně vytíženy, ale v prázdninových měsících už mnoho volného místa nezbývá. Během zimních měsíců jsou obvykle plně obsazeny hlavně víkendy, přes týden je vytíženost asi padesátiprocentní.
Naděžda Nováková, vedoucí hospodářské správy MSH

 

 

Výtvarná soutěž pro děti a mládež

Dnes vám přinášíme poslední úkol naší výtvarné soutěže:
Nakresli příběh z Bible, který tě zaujal

Na zadní stranu obrázku napište své jméno, příjmení, věk a přesnou adresu.
Své práce zasílejte do 15. září 2003 na adresu:
Matice svatohostýnská, Svatý Hostýn 115, 76861 Bystřice pod Hostýnem
Děkujeme všem, kteří se do soutěže zapojili a svými pracemi potěšili druhé.

Zároveň upozorňujeme, že po dobu prázdnin budou v poutním domě č. 2 vystaveny všechny výtvarné práce, které byly od začátku zaslány do naší soutěže a nebyly odměněny cenami. Návštěvníci Svatého Hostýna, kteří si výstavu prohlédnou, mají možnost sami vyhodnotit práci, která se jim nejvíce líbila. Výsledek vyhodnocení přineseme v příštím čísle Listů svatohostýnských.
Do 3. kola soutěže zaslalo své práce 133 žáků.

VÍTĚZOVÉ 3. KOLA

I. kategorie
1. místo
Dominik Sehnal, Kroměříž; Anna Sehnalová, Kroměříž
2. místo
Lucie Zrůstová, Brno; Renata Šenková, Uničov; Klára Hoňková, Hradec nad Moravicí; Milada Mesrlová, Hradec nad Moravicí
3. místo
Jana Capíková, Rymice; Tadeáš Cícha, Všechovice; Patrik Šenk, Uničov; Magdaléna Pleváková, Staré Město; Anna Seidlerová, Zlín

II. kategorie
1. místo
Věra Fialová, Křtomil; Dominika Ditrichová, Ostrava-Zábřeh; Alexej Sorokin, Ostrava-Zábřeh; Klára Kvitová, Ostrava-Zábřeh
2. místo
Adéla Jančeková, Prostějov; Veronika Tobolová, Prostějov; Kristýna Kupečná, Prostějov; Terezie Imrichová, Ostrava-Zábřeh; Silvia Klučková, Kroměříž; Lenka Krčmařová, Dobrotice
3. místo
Marta Koukalová, Všechovice; Georges Slugeň, Kroměříž; Martin Cigánek, Ostrava-Zábřeh; František Sehnal, Kroměříž; Markéta Pivodová, Brno

III. kategorie
1. místo
Ondřej Sovík, Prostějov
2. místo
Pavlína Huczerová, Radkovy
3. místo
Iveta Svozilová, Vlkoš u Přerova; Tomáš Cícha, Všechovice
Marie Loučková

 

 

Duchovní slovo

Přijedeme na Svatý Hostýn
V poutním období zvedáme mnohokrát telefon, je to tenkrát, když nám z farností oznamují den, ve kterém přijedou na pouť.
Proč pouť, proč putovat?
V modlitbě k Panně Marii máme jednoduchým a přitom vrcholným způsobem definován a objasněn smysl lidského života jakožto životní pouti, která má nezaměnitelný cíl: "Ježíše, požehnaný plod života svého nám po tomto putování ukaž!" - Dnešní poutě mají vesměs mariánský charakter a z uvedené modlitby snadno vycítíme, proč to tak je: svěřujeme se na pozemské pouti k Ježíši do rukou Panny Marie. Tak se zároveň dostáváme i k pravzoru všech zbožných poutí, k pouti Svaté rodiny do Jeruzaléma. Panna Maria a sv. Josef doprovázejí chlapce Ježíše do domu nebeského Otce. Skrze Marii k Ježíši a skrze Ježíše k Otci. Taková je trasa naší životní poutě a jde jen o to, aby i naše poutě na mariánská místa nám pomáhaly nasměrovat celý náš život k tomuto jedinečnému cíli.
Kromě mariánských poutí známe pouť k sv. Jakubu do Compostely, poutě do Svaté země, poutě do Assisi. Navštěvovat místa, která lidé považují za posvátná, také není pouze věcí křesťanů. My však jen stručně si připomeňme aspoň to základní z celé křesťanské historie. Podle starobylé tradice Panna Maria v Jeruzalémě navštěvovala cestu, po níž její Syn nesl kříž, a asi na dvanácti místech se zastavovala a modlila. Pochopíme, že zde může být začátek pobožnosti křížové cesty. Jistě i ostatní učedníci Páně s úctou a láskou přicházeli k místům utrpení a oslavení Pána Ježíše.
Když se Evropa stává křesťanskou, vyvinou se poutě do Jeruzaléma k Božímu hrobu a do Říma ke hrobu sv. Petra. Chodit sám nebylo však dost bezpečné - a když chodit a putovat ve skupinách, tak potom zbožně s modlitbami, se zpěvem a s knězem a třeba i s korouhvemi. V prvotní církvi, zvláště v Římě, bylo zbožným zvykem navštěvovat v katakombách hroby mučedníků a dovolávat se jejich přímluvy u Pána Boha. Docházelo i k zázračným uzdravením. Dobrý Bůh tím potvrzoval svatost zemřelého nebo umučeného i správnost úcty k světcům a světicím.
Jak je tomu dnes?
Před sesláním Ducha Svatého se Panna Maria modlila uprostřed apoštolů a učedníků a dnes obnovuje tohoto ducha společenství. Tím, že se zjevuje na tolika místech, nabízí své společenství v modlitbě a pokání dostupným způsobem všem lidem a všem národům. Společenství s Pannou Marií v modlitbě a pokání dává pravý smysl dnešním poutím. Modlit se můžeš i sám a doma, ale poutní místa nám pomáhají vyjít ze soukromí a utvářet celocírkevní a světové společenství s Pannou Marií k duchovní obnově celého světa.
P. Jan Chromeček, SJ, duchovní správce na Svatém Hostýně

 

Z jednání valné hromady MSH

Letošní valné hromady, konané 4. května, se zúčastnilo dle prezenčních listin 246 členů Matice svatohostýnské, což odpovídá průměrné účasti v minulých letech. Jednání se konalo v Jurkovičově sále. Výbor MSH pověřil řízením jednání valné hromady Dr. Juráně.
Po zahájení, společné modlitbě za zemřelé členy MSH a volbě nezbytných pracovních orgánů valné hromady bylo dáno úvodní slovo rektoru baziliky P. Janu Chromečkovi, který informoval přítomné o stěžejních akcích duchovní správy na Svatém Hostýně (dokončení opravy mozaiky nad vchodem do baziliky a připravované instalaci podlahového topení v bazilice, oprava Vodní kaple).
Zprávu o plnění usnesení z minulé valné hromady přednesla paní Marie Loučková, bylo konstatováno, že usnesení bylo splněno.
Poté následovala zpráva předsedy o činnosti MSH od poslední valné hromady. Ve své zprávě zdůraznil zejména poděkování všem členům MSH a příznivcům Svatého Hostýna za obětavou podporu při zajišťování finančních prostředků na dokončení rekonstrukce poutního domu č. 1 a také firmě RAPOS Holešov, která tuto rekonstrukci provedla v dobré kvalitě a v termínu. Dík patří zejména všem členům, kteří na výzvu výboru MSH zapůjčili MSH téměř pět milionů korun a díky tomu jsme mohli tuto rekonstrukci uskutečnit. Nyní má MSH dluhy, které je třeba postupně splácet, ale předseda MSH vyjádřil přesvědčení, že pod ochranou Panny Marie se nám to podaří a po dvouleté investiční přestávce se opět pustíme do dalšího zvelebování nejnavštěvovanějšího poutního místa na Moravě. Jako velmi zdařilá akce byla hodnocena také oprava rozhledny.
Zprávu revizní komise MSH přednesl její předseda Ing. Josef Ševčík. Konstatoval, že hospodaření Matice svatohostýnské skončilo v roce 2002 se ziskem a navrhl valné hromadě MSH schválení jeho převedení na účet rezervního fondu. Dále konstatoval, že i v minulém roce Matice svatohostýnská hospodařila tak, že její provoz nebylo třeba dotovat z příspěvků a darů - na tom má podíl i dokončená rekonstrukce poutního domu č. 1.
Následující diskuze k předneseným zprávám i k dalším problémům se letos soustředila na problém stánků, placení poplatků za pronájem pozemků pod stánky, problém závory omezující výjezd až na vrchol Svatého Hostýna - tyto náměty byly zakotveny také do usnesení. V diskuzi se objevily také další náměty na zvelebování, výbor MSH je vzal na vědomí, ale jejich uskutečnění je vázáno na finance, v letošní a následně i příštím roce je třeba především splatit dluhy, a tak se bude provádět jen to nejnutnější.
Výbor MSH vyslovil zvláštní poděkování brigádníkům z Brumova za pomoc při odklízení dřeva po vichřici v minulém roce, dále panu Studeníkovi za dodání laviček na parkovišti autobusů a dále členkám z farnosti Zubří, které již tradičně dodávají bezplatně výborné frgály na občerstvení na valné hromadě MSH.
Usnesení z valné hromady Matice svatohostýnské bylo jednomyslně odhlasováno.
Závěr valné hromady patřil zástupci arcibiskupa, Mons. Milánu Koubovi, který pak následně udělil všem přítomným požehnání na cestu domů i do další práce.
Václav Lednický

Usnesení valné hromady z 4. května 2003

Valná hromada, které se zúčastnilo 246 členů MSH, schvaluje
- zprávu o činnosti a hospodaření MSH za rok 2002
- rozdělení zisku vytvořeného v roce 2002 ve výši 3.240.680,81 Kč k zaúčtování na účet 421, tj. jeho převedení na účet rezervního fondu
Valná hromada bere na vědomí
- zprávu o činnosti kontrolní a revizní komise MSH za rok 2002
Valná hromada ukládá výboru MSH
- řešit problém závory a ve spolupráci s Olomouckým arcibiskupstvím problém pronájmů pozemků pod stánky
- usilovat o rozšiřování členské základny
Valná hromada vyzývá členskou základnu k plnění základní povinnosti každého člena platit členský příspěvek ve výši 100 Kč za rok

Stručně z jednání výboru MSH

28. března
- pojištění objektů Matice svatohostýnské (nová pojistka, výběr pojišťovny)
- finanční situace (úhrada části dluhu firmě RAPOS za opravu poutního domu č. 1)
- pronájem stánků (podání žalob u nezaplacených nájmů)
- projednání návrhu na vybudování muzea a expozice PaeDr. Tronečka
- hospodaření Matice svatohostýnské a připomínky členů výboru
25. dubna
- zveřejnění dárců nad 150 tisíc korun u opravy poutního domu na vývěsce
- vydání brožury o Svatém Hostýně
- příprava valné hromady MSH
- hospodaření MSH a finanční situace, přednostní řešení splátek půjček
- kolaudace oprav rozhledny, kanalizace, vzduchotechnika v poutním domě č. 3
30. května
- zhodnocení valné hromady MSH (nejvíce připomínek ke stánkům)
- prohlídka celého hostýnského areálu (řešení kotelny a prádelny)
- svolání schůzky s vlastníky a uživateli stánků na 20. 6. 2003
- finanční situace a hospodaření MSH, splátka dluhu 500 tisíc korun firmě RAPOS
- projednání připomínek členů výboru a vedoucí hospodářské správy
Mimo uvedených záležitostí je na každé schůzi výboru MSH prováděna kontrola plnění opatření a termínů ze zápisů výboru MSH včetně připomínek členů.
Antonín Mužný, jednatel MSH

 

 

Ocenění bývalého předsedy MSH

U příležitosti arcidiecézní pouti k sv. Janu Sarkandrovi udělil 10. května arcibiskup Jan Graubner v katedrále sv. Václava v Olomouci 71 zasloužilým farníkům z olomoucké arcidiecéze medaile sv. Jana Sarkandra a arcibiskupa ThDr. Františka Vaňáka.
Vybraní farníci, navržení duchovními správci, byli oceněni za aktivní a nezištnou pomoc, kterou poskytují svým farnostem, zvláště při vedení schol, sboru, zpěvu, varhanické služby, katechetickou práci s dětmi, se seniory, organizování poutí, misijní činnost, vedení společenství, květinovou výzdobu v kostelích a za práci ve farních knihovnách.
Mezi vyznamenanými byl také Ing. Václav Lednický, zasloužilý předseda Matice svatohostýnské, kterou vedl v letech 1996 až 2002.
Do této nelehké funkce nastoupil v hektické době (byl v pořadí již šestým předsedou obnovené Matice svatohostýnské od roku 1990). Za šest let se pod jeho vedením Matice svatohostýnská plně zkonsolidovala a začala aktivně pracovat pro naše poutní místo.
Církevní vyznamenání obdržel Ing. Václav Lednický u příležitosti 60. narozenin, které oslavil již 9. dubna.
Josef Pala

 

Z poutí na Svatém Hostýně

Desátá pouť hasičů
Konala se v sobotu 26. dubna. Počasí této pouti přálo, a tak i účast poutníků (1950 v hasičských uniformách a asi 3000 v civilu) byla veliká.
Hasičské sbory (bylo jich 60) se registrovaly od časného rána. V 8 hodin začala na louce podél cesty k rozhledně výstava historické hasičské techniky z Luhačovic, ze Zlína-Prštného, ze Vsetína a z Kroměříže s obsluhou v dobových uniformách. V Jurkovičově sále se současně konala výstava hasičského zboží a výzbroje. V 9 hodin se seřadil průvod, v jehož čele byly neseny tradiční hasičské prapory (bylo jich 49).
Jedinečnou událostí v průběhu letošní pouti bylo žehnání památníku s plastickým dřevěným
reliéfem sv. Floriána umístěném na kamenném podstavci vlevo pod bazilikou. Reliéf daroval olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který také památník požehnal. Vzápětí po žehnání byla předána hasičská vyznamenání a to Řád svatého Floriána otci arcibiskupovi (na snímku) a Odznak svatého Floriána P. Janu Chromečkovi, rektoru baziliky.
Mši svatou celebroval v bazilice arcibiskup Jan za účasti dalších osmi kněží. Z dalších významných hostů uvádíme ministra zahraničních věcí ČR Cyrila Svobodu a krajského hejtmana Františka Slavíka. Rovněž bylo přítomno deset hasičů z družebního Daruvaru v Chorvatsku a také zakladatel tradice hasičských poutí na Svatém Hostýně pan Antonín Zaoral z 9. okrsku ve Zlíně.
Po bohoslužbě pak následovala ukázka historické i soudobé hasičské techniky, která zaujala především děti. Mnoho členů hasičských sborů i dalších účastníků akce v družných hovorech nejen diskutovalo o současnosti, ale zavzpomínalo i na minulá léta.
Ivo Buráň

 

První pouť podnikatelů
Minulý rok se uskutečnily z iniciativy Matice svatohostýnské dvě setkání podnikatelů na Svatém Hostýně. Na posledním setkání bylo navrženo, aby byla uspořádána také pouť podnikatelů, obdobně jak se již konají poutě některých spolků a organizací. Jako termín poutě byla stanovena druhá neděle v měsíci červnu. Ta letos padla na 8. červen - Slavnost Seslání Ducha Svatého.
A tak se v tento den sešlo na Svatém Hostýně na mši svaté v 10.15 hod. více jak stovka podnikatelů, kteří si přišli vyprosit požehnání do jejich další nelehké činnosti. Hlavním celebrantem mše svaté byl rektor Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci P.Vojtěch Šíma, kterého přivítal člen přípravného výboru podnikatelů Ing. Martinka. Ani jeden z biskupů se nemohl této první pouti zúčastnit, protože udělovali svátost biřmování.
Otec Šíma v homilii připomněl podnikatelům svatodušní Kristovu výzvu apoštolům o jejich vyslání do světa, aby obdobně brali svou podnikatelskou činnost jako poslání, jejich podnikání založené na křesťanských zásadách by mělo být zárodkem nové morálky v podnikatelské činnosti. Zdůraznil také, že je přesvědčen, že tímto dnem vzniká na Svatém Hostýně nová tradice pravidelných podnikatelských poutí.
Václav Lednický

 

První celorepubliková pouť včelařů
Uskutečnila se na Svatém Hostýně v neděli 25. května. Od rána zahájilo činnost včelařské informační centrum a byl zahájen stánkový prodej včelařských potřeb, včelích produktů, medoviny, medového pečiva, včelařských odznaků a příležitostného sborníku. Počasí bylo včelařům a jejich rodinám příznivě nakloněno, a tak celkovou účast bylo možno odhadnout asi na sedm tisíc osob.
Před devátou hodinou začala na venkovním prostranství koncertovat krojovaná dechová hudba Lidečanka, která rovněž doprovázela mši svatou v bazilice. Pontifikální mše svatá, kterou celebroval olomoucký arcibiskup Jan Graubner, měla slavnostní zahájení v 10.15 hod. spojené s projevy včelařských činovníků a s předáním darů, plodů usilovné práce včelařů. Při mši svaté ve zcela zaplněné bazilice zazpívala schola z Lidečka, přímluvy byly zakončeny modlitbami za včelaře, živé a zesnulé, a za požehnání při práci s včelstvy.
V odpoledních hodinách pokračoval koncert dechové hudby. Kdo se chtěl zúčastnit volné odborné besedy včelařů, mohl tak učinit zejména v Jurkovičově sále. Ve 14 hod. se uskutečnily odborné přednášky, které se zabývaly moderními způsoby nástavkového včelaření, a celá pouť byla ukončena kolem 16 hodin.
Touto zdařilou poutí byl určitě položen základ pro vznik tradice další profesní poutě - poutě včelařů, která se bude opakovat určitě i v dalších letech.
Ivo Buráň

 

Skauti na Svatém Hostýně
Blankytné nebe - bez jediného mráčku - uvítalo na Tesáku kolem tří set skautů a skautek ČR a členů Klubu českých turistů, kteří se zde sešli v sobotu 24. května na tradičním pochodu Memoriálu RNDr. Rudolfa Plajnera, vedeného po turistických značkách přes Kyčeru, Holý vrch, Klapínov a Skalné na Svatý Hostýn. Akci každoročně od roku 1989 zajišťuje holešovské skautské středisko a spolupodílí se na ní Klub českých turistů podhostýnského regionu.
V hostýnské bazilice byla sloužena mše svatá, při níž asistovala družina skautských ministrantů v stejnokrojích z řad poutníků z Novojičínska. Entrée k XIV. ročníku "Tátova memoriálu" zahájili po bohoslužbě trubači odtroubením slavnostní intrády u jeho pamětní desky instalované předloni poblíž lesního hřbitůvku.
Letošní akt pietních vzpomínek otevřel Stanislav Štěpán z Holešova, který spolu s moderátorem Aloisem Reimerem uvítali skautskou a turistickou "rodinu".
František Cigánek

 

Pouť sdělovacích prostředků - Radia Proglas a Telepace
Sedmá neděle velikonoční, kterou slaví církev jako Den modliteb za sdělovací prostředky, byla na Svatém Hostýně už tradičně pouť Radia Proglas a televizního studia Telepace Ostrava. Přes ranní lehký deštík bylo rozhodnuto, že se mše svatá bude konat jako tradičně u venkovního oltáře. Tento záměr vyšel, v průběhu celé pouti už počasí přálo.
Mši svatou celebroval biskup ostravsko-opavské diecéze František Václav Lobkowicz společně s P. Martinem Holíkem, ředitelem Radia Proglas z Brna.
Ve své promluvě připomněl otec biskup význam sdělovacích prostředků a jejich působení na lidi jak v kladném, tak i záporném vztahu. V dnešní době, která nám nabízí obě možnosti, se musíme naučit rozlišovat to, co nás duchovně obohacuje. Neměla by to být jenom bezduchá konzumace televizních programů, která většinou působí záporně. Popřál nám, abychom dokázali najít ten správný malý knoflík, kterým se dá televize vypnout, a věnovat se jiné činnosti ve prospěch zejména rodinného života.
Otec biskup poděkoval pracovníkům Radia Proglas za jejich práci při hlásání radostné zvěsti a taky kladně ohodnotil práci ostravského televizního studia Telepace.
V další části promluvy se zaměřil na význam Středoevropských katolických dnů, které byly právě zahájeny a jsou spojeny se zajímavým poutním programem zakončeným závěrečnou poutí do Mariazell v Rakousku v květnu příštího roku. Rozvedl rovněž hlavní ideu celé akce: Kristus naděje Evropy.
Po polední modlitbě Vesel se, nebes Královno, která byla současně přenášena Radiem Proglas, následoval program soutěží a her Rozhlasové městečko, který byl určen zejména dětem, ale nakonec se ho aktivně zúčastnili i oba celebranti. Po slavnostním požehnání ve 13 hodin program pokračoval odpoledním koncertem na venkovním pódiu.
Ivo Buráň

 

Třetí pouť píšících křesťanů, 9. červen na Svatém Hostýně
Nebývá zvykem, aby na poutníky čekal i prostřený stůl. Při tom je naše pouť upnuta k šíření víry v Boha mezi lidmi. Cítíme, že musíme cosi změnit, aby nastal obrat v klesání počtu věřících. Potřebujeme dostat náboženství z dlouhé izolace a neživotnosti.
Pán Ježíš své veřejné působení začal zázrakem v pozadí stolu v Káni Galilejské. Jak putoval se slovem, stůl byl viditelným programem jeho cest. Zázraky s jídlem zvýrazňovaly jeho působení. Apoštolové tento způsob šíření víry také praktikovali. U našich předků bývaly poutě dlouhé, stolování k nim patřilo. Je nemyslitelné, že by oni vymazali ze svých poctivých životů pojmy pouť, oběť - teprve my, lehce živi vlivem techniky, místo víru zviditelňujících skutků si vynalézáme slova: NENÍ ČAS, JSOU TU OBTÍŽE!
Kdy budeme mít čas a vůli obětovat? Přitom chceme, aby Bůh žehnal naší práci. Tak mizí i šíření víry. Pokud je postaven nový kostel, je to zázrak a my se bojíme, aby, až opadne nadšení, nebyl poloprázdný. Jiným aktivitám chybí často vytrvalost.
Někteří prorokovali, že takových akcí už bylo! Měli na mysli naši pouť. Nebylo. Pouť není akce, je vzkříšení oběti. Akcemi jsou schůze, srazy, přednášky, semináře, konference. Pouť je spjata mší svatou s Pánem Ježíšem. Trvá od dob apoštolů a prvních křesťanů.
My neobětaví a bezradní se jim málo podobáme, uhýbáme stále víc. Víru šířit nepůjdeme na chodníky, stali bychom se divnými. Svět získáme PŘIROZENOSTÍ A LÁSKOU. V člověku je přirozenost znetvořená, nebo náboženstvím zvedána ke kráse. Co tu píši, všichni známe. Změna nastává, sejdou-li se lidé u stolu. My nebojujeme, pro nás je stůl tím pravým místem pro zakládání a rozšiřování přátelství. Přátelství pak nese víru, naději a lásku. Působí kruhy na hladině světa - jen to pochopit, začít s tím a vytrvat! V kostele jsme upnuti k Bohu - u stolu člověk k člověku. Takto jsou zcela přirozeně naplňovány první dva články naší víry. Kdo začíná cokoliv a staví od začátku, staví dobře. Na co všechno jsme v takzvaném moderním věku zapomněli pyšní na lesk, Bože!
Těchto pár slov o stolu je jistě jen malé sdělení. Postata však je v něm vyslovena. Naše tři poutě jsou skutky, v nichž můžeme vidět zahájenou cestu. Apoštolové nebyli učení, pláli vírou. Duch Svatý je zpodobněn nad jejich hlavami plamínky. Pomáhal jim, pomůže nám. V to věřme! Kdo neuvěří, i kdyby náboženskou frazeologií přetékal, jiné nezapálí, nenadchne! Věřme - přirozenost člověka je dnes stejná jako v době Pána Ježíše Krista. Jen ji umět naplnit!
Ze srdce děkuji všem, kteří přišli potřetí na pouť píšících křesťanů. Jistě se cítíme šťastni, a já věřím, že Duch Svatý dá sílu našim slovům pro skutky, které na Svatém Hostýně obětavě přinášíme Bohu Otci.
Karel Vysloužil

 

Z vašich dopisů

Ještě slovo ke stánkům
Na poslední valné hromadě se kromě jiného znovu diskutovalo také o prodejních stáncích na Svatém Hostýně. Zdá se, že je to problém aktuální a že se k němu budeme vracet.
Vedení baziliky i Matice svatohostýnské by už rádo vidělo stánky někde jinde než jsou nyní, ale okolnosti tomu brání. Bylo slyšet hlasy i o radikálním řešení. Chápu je. Musím ale přiznat, že po schůzi bylo v kuloárech slyšet i hlasy proti.
Výše poplatků za pronájem místa je nízká, jedni stánkaři platí, druzí neplatí ani to minimum! Zatím se situace jeví jako patová.
Jak z ní v budoucnu ven?
Nabízí se i takové řešení: Postavit nejdříve stánky nové na vhodných místech a s patřičným vybavením (a v majetku Matice svathostýnské). Pak by vedení baziliky i Matice svatohostýnské, dále hygienická služba a obchodní orgány mohly proti současným stánkům tvrději zasáhnout.
Ale vnucuje se také otázka, jak by měly nové stánky vypadat. Mons. Kouba zmínil na valné hromadě stánky na Svaté Hoře u Příbrami. Svatohorské stánky znám a myslím, že v takovémto provedení by pro Svatý Hostýn nebyly vhodné. Jsou to zděné kotce, jeden jako druhý, bez fasády, monotónní, tvořící dvě řady proti sobě. Splňují prodejní účely, ale za takovou stavbu bych se na Svatém Hostýně styděl, stejně jako se z hlediska architektury stydím za boudu (čekárnu) na hostýnské autobusové točně.
Svatý Hostýn i jeho lesní okolí si zasluhuje architekturu zasazenou do krajiny. Po celém Valašsku - a Svatý Hostýn je na jeho okraji - je dost podnětných příkladů (i na řešení přístřešků autobusových zastávek). Architekt Dušan Jurkovič nám na hostýnské křížové cestě (ale i jinde) ukázal, jak se to má dělat. Doufám, že si z toho budoucí návrháři stánků vezmou příklad.
Ing. František Rýznar, Vsetín

Placené parkování na Svatém Hostýně
Výbor Matice svatohostýnské na své schůzi konané 30. května 2003 rozhodl, že na vrcholu Svatého Hostýna je s okamžitou platností zaveden celodenní poplatek za parkování osobního automobilu ve výši 20 Kč a 100 Kč za autobus. Vybírající jsou řádně označeni. Matice svatohostýnská k tomuto opatření přistoupila z důvodu chaotického a bezohledného parkování některých řidičů, kteří někdy prakticky znemožňují plynulý provoz na našem poutním místě.
Nadále platí, že na Svatý Hostýn je zákaz vjezdu motorových vozidel a případná výjimka ze zákazu nestačí jako doklad k bezplatnému parkování. Parkovací poplatek nebude vyžadován po sanitních a požárních vozidlech, po duchovních a po majitelích čipů, kteří si jej zakoupili od MSH k obsluze závory.

 

Kronika

Březen 2003
1. - 3. 3. • Duchovně sportovní soustředění skautů z Domanína
7. - 9. 3. • Víkend pro muže, pořadatelé: YMCA Manželská setkání a Centrum pro rodinu Zlín
11. 3. • P. Jaroslav Polách z Kunovic, děti z náboženství a dospělí ze Základní školy Hostašovice
14. - 16. 3. • Duchovní obnova farnosti Bolešov ze Slovenska pod vedením P. Ivana Kňaze
26. - 30. 3. • Duchovní cvičení Nadace pro radost - obrácení hříšníků, P. Petr Piler z Českých Budějovic a 35 exercitantů, účastníků z celé ČR
28. 3. • Autobus seniorů z Povážské Bystrice ze Slovenska
28. - 30. 3. • Víkendová duchovní obnova pro studenty Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži pod vedením P. Kopřivy a P. Hráčka
29. 3. • Celonoční pouť 51 poutníků ze Svatého Kopečka u Olomouce včetně sedmi kněží a jáhnů.

Duben 2003
3. - 6. 4.• Psychoterapeutický výcvik - vzdělávání odborníků pomáhajících profesí (lékaři, sestry, psychologové, pedagogové,
sociální pracovníci atd.) v psychoterapii, garant akce: občanské sdružení SUR
12. - 13. 4. • Soustředění pěveckého sboru "Basové G" gymnázia Fr. Palackého ve Valašském Meziříčí
12. 4. • Zahájení provozu ubytovacího hostince Ovčárna po jeho převzetí novým nájemcem
20. - 24. 4. • Duchovní soustředění farnosti z Prahy pod vedením P. Kellnara spojená s rekreací
21. 4. • P. Jaroslav Vracovský s mládeží ze Zlína
25. - 27. 4. • Setkání seniorů s duchovním zaměřením pořádané Centrem pro rodinu z Ostravy
27. 4. • Dva autobusy poutníků z Drahotuš
29. - 30. 4. • P. Miroslav Kratochvíl, P. Januš Romanský a 45 poutníků z Chodska, pořádala KDU-ČSL Domažlice

Květen 2003
1. 5. • Brigádnici z Tvarožné Lhoty, Kněždubu, Radějova a Strážnice oslavili Svátek práce prací při úklidu na vrcholu Hostýna • dva autobusy poutníků z Uherského Hradiště, Sadů a z Vések • P. Marek Jaroslav a skupina poutníků z Ostravy • P. Jiří Sedláček
a P. Luboš Pavlů a 45 poutníků z Brna- Starého Lískovce • P. Miroslaw Michalak
 s dvěma autobusy poutníků z Přibyslavi a Polné • P. Piotr Wardecki a dva autobusy poutníků z farnosti Kelč
2. - 4. 5. • Víkend určený pro ženy, které prožívají "třetí věk" svého života, pořádalo Centrum pro rodinný život v Olomouci • Psychoterapeutický výcvik - VOŠ Caritas z Olomouce
4. 5. • Poutníci z Broumova a Bylnice s dechovou kapelou
5. 5. • Dva autobusy poutníků z Hovězí
7. 5. • Autobus poutníků z Brušperka • autobus poutníků z Prusinovic
8. 5. • Padesát poutníků ze Soběchleb s P. Antonínem Kupkou • padesát poutníků ze Staříče a P. Brhel • 150 poutníků z Moravské Nové Vsi • 50 poutníků z Petřvaldu a P. Houdek • 50 poutníků z Prušánek a P. Doležal • 40 pěších poutníků ze Vsetína a P. Batory, dva autobusy rodin z Ostravy-Poruby • 60 poutníků z Bohumína • 36 pěších poutníků z Vlkoše u Přerova, Říkovic a Staré Vsi a P. Sulowski
9. 5. • Dva autobusy poutníků z Nového Jičína
10. 5. • 100 poutníků z Lichnova a Vlčovic • 45 poutníků (rodiny s dětmi) z Březnice a s P. Pavlem Cahou • 33 poutníků z Katolické jednoty důchodců z Bratislavy-Dúbravky
11. 5. • Autobus poutníků ze Zubří a Újezdu
11. - 13. 5. • Setkání děkanů olomoucké arcidiecéze s oběma biskupy a generálním vikářem
12. 5. • Oslava 80. narozenin P. Karla Říhy, které se účastnilo 30 dalších jezuitů
13. 5. • Autobus poutníků ze Zlechova • poutníci z Ostravy Poruby a P. Gazda • 15 poutníků z Chicaga USA (farnost Panny Marie Svatohorské) a P. Dušan Hladík
14. 5. • Pouť farnosti Žeranovice, Ludslavice a Kurovice • autobus poutníků ze Slušovic
15. 5. • Pouť pro staré a nemocné pořádaná Charitou Zlín, šest autobusů s P. Vojtěchem Glogarem
17. 5. • Dva autobusy poutníků z Mutěnic a P. Čekal • autobus poutníků z Osvětiman a ze Stříbrnic • 90 ministrantů z děkanátu Uherské Hradiště a P. Kapuš z Hluku
18. 5. • Pouť z Mořkova
20. 5. • Farníci a 31 dětí z Čejkovic a Starého Poddvorova a P. Merta
22. 5. • Autobus poutníků z Domova důchodců Lukov u Zlína
23. 5. • Na Svatém Hostýně se konalo 24. zasedání redakční rady Listů svatohostýnských
23. - 25. 5. • Tradiční pěší pouť farnosti Nedašov, celková trasa 62 km přes několik horských hřebenů, noc z pátku na sobotu strávili poutníci v rodinách v Kašavě
25. 5. • 110 poutníků z farnosti Hluk, Boršic u Blatnice a Suchova a P. Jaroslav Kapuš • P. Milan Urbančok z Bratislavy • pouť jáhnů ze semináře z Krakova v Polsku
27. 5. • Čtyři autobusy - farnosti: Hustopeče nad Bečvou, Černotín, Bělotín a Špičky • čtyři autobusy farníků z farností: Bánov, Suchá Loz, Bystřice pod Lopeníkem a P. Petr Bulvas • tři autobusy z Veselí nad Moravou s P. Václavem Vrbou
28. 5. • 58 dětí z farnosti Velké Bílovice se svým knězem
29. 5. • Dva autobusy poutníků z farnosti Vnorovy • poutníci z Veselíčka, Dolního Újezdu a Oseku nad Bečvou
30. 5. • Dva autobusy poutníků z Partutovic
30. - 31. 5. • Zastávka 16 polských poutníků - vytrvalostních běžců a jednoho kněze na trase "Biegu do Unii Europejskiej szlakiem Sanktuariów Maryjnych Europy" z Opole do Santiaga de Compostela ve Španělsku
31. 5. • Farníci ze Štítné, z Popova • Farnost Ostrožská Nová Ves • V bazilice proběhl neobvyklý církevní sňatek dva roky civilně sezdaného páru z Jakarty v Indonésii, žena, Maria Admandatine Soedarso, je vyznání římskokatolického a muž, Chandra Hendriawan, uvádí vyznání "Islám". Vlastní svatební obřad byl v anglickém jazyce a provedl ho P. Měsíc. Mši svatou sloužil P. Chromeček.
(jpa)

 

Bude vás zajímat

Duchovní cvičení pro členy Matice svatohostýnské s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem se uskuteční od pátku 28. do neděle 30. listopadu. Přihlášky posílejte na adresu Matice svatohostýnské.

Redakční rada Listů svatohostýnských uvítá jakékoliv informace, vzpomínky, fotografie a písemnosti o tom, co se dělo na Svatém Hostýně od roku 1947, kdy bylo násilně přerušeno vydávání Hlasů svatohostýnských.

Duchovní správa děkuje patnácti mužům z Brumova-Bylnice, kteří pod vedením pana Holby zpracovávali dvě soboty od rána do večera poražené stromy na Svatém Hostýně.

Doplnění kalendáře poutí
Z kroniky událostí na Svatém Hostýně je zřejmé, že se zde koná mnoho poutí, které se v průběhu let opakují. Nejdůležitější z těchto poutí jsou součástí kalendáře. V budoucnu chceme tento kalendář rozšířit a doplnit o další významné poutě, u kterých je zaručeno, že se budou konat i nadále.Víme, že některé farnosti konají poutě na Svatý Hostýn i v období mimo hlavní poutní sezonu. Do kalendáře chceme uvést rovněž větší poutě, kterých se zúčastňují poutníci v krojích, s hudbou, prapory, vlastní schólou a podobně. Váš návrh zašlete písemně nebo e-mailem na adresu Matice svatohostýnské.

Výbor Matice svatohostýnské vzpomíná na svého člena Josefa Adamce z Chvalčova, který zemřel náhle před rokem 15. května ve věku 54 let.

 

Zemřelí členové Matice svatohostýnské

Ve věku 96 let zemřela 26. února Jenovefa Jaskulová z Těškovic, byla pohřbena 2. března na místním hřbitově.

Ve věku 73 let zemřel 8. března v Holešově Ladislav Loučka, emeritní středoškolský profesor. Pohřeb zesnulého se konal 15. března v Holešově.

Ve věku 90 let zemřel 15. března Petr Heinz, učitel v Újezdu u Valašských Klobouk, kde byl také 20. března pohřben.