Listy svatohostýnské

číslo 3
říjen 2005
ročník IX

OBSAH

Pomozte malomocným
Změny na Svatém Hostýně
Návštěva u olomouckého arcibiskupa
Duchovní slovo
Mimořádná valná hromada Matice svatohostýnské
Před sto lety začaly vycházet Hlasy Svatohostýnské
Ohlédnutí za orelskou poutí
Školní pouť z Hradce nad Moravicí
Muklovská pouť
Stručně z jednání výboru MSH
Dětská pouť a pouť rodin
Zemřel P. Jaroslav Pilík
Nová kniha – Jezuité na Velehradě
Z vašich dopisů
Kronika
Bude vás zajímat

Zemřelí členové Matice svatohostýnské

 

Pomozte malomocným

Rozhovor s P. Františkem Kuběnou, novým kaplanem na Svatém Hostýně

Otče, můžete se představit našim čtenářům?
Jmenuji se František Kuběna, mám 57 let, narodil jsem se v Hukvaldech. Jsem řeholní kněz a od září letošního roku kaplanem na Svatém Hostýně. Po absolvování Vysoké školy ekonomické v Praze v roce 1971 následovalo 19 let práce ekonoma ve Státní bance. Do Tovaryšstva Ježíšova mě tajně přijal tehdejší provinciál P. Jan Pavlík v září 1980. Kněžské svěcení mně udělil otec biskup, nyní kardinál, Ján Chryzostom Korec v srpnu 1987 v Bratislavě. Svou řeholní formaci jsem zakončil třetí probací ve španělské Salamance a posledními sliby složenými do rukou otce generála 6. července 1995 v kostele sv. Ignáce v Praze. Jako kněz jsem dosud pracoval v Českém Těšíně, Praze a deset let v jedinečné valašské farnosti Lidečko.
Jaké máte nyní poslání?
Z rozhodnutí mých řeholních představených a otce arcibiskupa Graubnera mám jednak jako kaplan vypomáhat na Svatém Hostýně, jednak se mám ve spolupráci s Nadací Likvidace lepry podílet na sociálním apoštolátu v Indii.
Co to pro vás znamená?
Koncem října mám odcestovat k druhému pracovnímu pobytu do Indie, tentokrát již na půl roku. Jedním z mých úkolů bude zprovoznit “Zdravotní středisko pro malomocné”, které buduje Nadace Likvidace lepry a zahrnuje ambulanci, lůžkový pavilon s 30 postelemi a operačním sálem, konvent pro řeholní sestry s kaplí, “Český dům” pro pracovníky a stážisty z Česka, mobilní kliniku pro preventivní vyhledávání malomocných přímo ve vesnicích. Rovněž navštívím cizí střediska pro malomocné, kam Nadace Likvidace lepry dlouhodobě zasílá léky.
A co další vaše plány?
Pokud všechno půjde dobře, bude-li dostatek českých dárců a peněz, chceme začít stavět druhé středisko pro malomocné v Západním Bengálsku. Zde bych chtěl být přítomen od samého počátku akce.
A vaše dojmy z první cesty?
Nesmírně hodné indické děti, i ty dospívající, jejich touha se vzdělávat. Dále obrovské úsilí a aktivita Církve v sociálních a výchovných projektech.
Aleš Dufek

 

Změny na Svatém Hostýně

K 1. 9. 2005 byl jmenován novým superiorem (představený řeholního domu) na Svatém Hostýně P. Jiří Šolc (1945) z Českého Těšína, který bude na našem poutním místě zároveň působit jako kaplan duchovní správy. Dosavadní hostýnský superior ThDr. ICLic. P. František Brázdil, který působil na Svatém Hostýně šest let, odchází do Českého Těšína.
Druhým novým kaplanem na Svatém Hostýně je P. Ing. František Kuběna (1948), dosavadní farář v Lidečku.
Josef Pala

 

Návštěva u olomouckého arcibiskupa

V úterý 23. srpna se vypravili členové výboru Matice svatohostýnské do Olomouce. Setkali se zde na tradiční schůzce s otcem arcibiskupem Janem Graubnerem. Delegaci vedl předseda MSH Mgr. Aleš Dufek.
Na pracovním setkání s protektorem MSH se projednávaly otázky týkající se činnosti MSH na Svatém Hostýně. Mgr. Dufek informoval o nutnosti přepracovat stanovy Matice svatohostýnské. Otec arcibiskup byl seznámen s průběhem a výsledky výběrového řízení pro realizaci projektu rekonstrukce poutních domů č. 2 a 3. Zajímala ho situace kolem změny územního plánu na Svatém Hostýně, kterou bude provádět OÚ Chvalčov na základě připomínek výboru MSH. Zrušeny budou v budoucnu nevyhovující dřevěné stánky a MSH vybuduje kamenné stánky splňující veškeré hygienické předpisy. Dále se počítá s vybudováním nové přístupové cesty k poutním domům za stánky. Otec arcibiskup se přiklání k vybudování meditační stezky zhotovené z přírodních materiálů, která by vedla po valech k rozhledně a byla by místem odpočinku poutníků.
Informovali jsme otce arcibiskupa o jednání se stánkaři, které proběhlo v srpnu. Při debatě o stavu projektové dokumentace, týkající se úpravy zeleně na našem poutním místě, byl zmíněn nápad uskutečnit v příštím roce konfesní pouť zahradníků na Svatém Hostýně. Otec arcibiskup je příznivě nakloněn této myšlence a na nás je, abychom ji realizovali. Na závěr našeho setkání jsme projednali přípravu mimořádné valné hromady Matice svatohostýnské.
Lubomír Vývoda zapisovatel MSH

 

Duchovní slovo

Nechte děti přijít ke mně a nebraňte jim
Třetí číslo Listů svatohostýnských spadá již do období dušičkové pouti, ale chci se ještě vrátit k dětem a mládeži. Dětská pouť na konci prázdnin se zdařila a byla hojně navštívena. Jde jen o to, aby si děti odnesly z pouti něco víc než perníkové srdce, samopal, nebo meč: s těmi nákupy přicházely i do baziliky.
V úvaze o výchově dětí začneme starou otázkou: Proč je na světě tolik zlých lidí, když všechny maminky mají hodné děti? Snad proto, že se v rodinách podceňuje nutnost cílevědomé výchovy, dobrého příkladu a modlitby.
Do náboženství chodila Lucka z páté třídy. Malovánky v sešitě na jedničku, odpovědi při zkoušení taky na jedničku. “Ale jak ti nemohu dát jedničku z náboženství, když nechodíš v neděli na mši svatou?”
Upřímná odpověď zněla: “Mně se nechce!”
Ani se nevymlouvala na to, že rodiče také nechodí. Přijala zodpovědnost sama za sebe. Ale co teď s tím? – Člověk je stvořen dobrý, ale projevuje se u něho také náklonnost ke zlému. Proti tomu zlému v nás se nám nabízí ono Kristovo: zapři sám sebe a následuj mne!
Dítě může mít vlohy, ale musí cvičit. Sportovec, budoucí tenisová hvězda, trénuje mnohdy už od útlého dětství. Být charakterním, čestným, získat náklonnost k dobrému – to nespadne samo od sebe z nebe. Je to celoživotní dílo výchovy a sebevýchovy. Děti často nemají ještě dost vyvinutou schopnost zodpovědnosti za své jednání a tak u nich platí především ono: “Mně se chce a mně se nechce!”
Dospělý a charakterní člověk si však umí poručit. “Mně se nechce, ale konám to, co mám konat.”
Umět si poručit! Zapři sám sebe! To je jakoby základ a zároveň cíl křesťanské askeze a také základní podmínka k výchově a získání potřebné mravní síly.
Děti potřebují motivaci, dobrý příklad a modlitbu vlastní i jejich vychovatelů. Nejúčinnější je motivace náboženská a příklad rodičů.
Uvažte jednoduchý příklad. Do chrámu přijde otec se sotva šestiletým chlapcem. Tatínek při pozdvihování poklekne, chlapec také. Když otec stojí jakoby nic, chlapec se dívá, proč ostatní kolem klečí, má v kolenou cukání, ale nakonec zůstane stát – vždyť taťka také stojí. Nejde však jen o to pokleknutí. Často se nedoceňuje to, že dítě se učí a roste napodobováním dospělých nebo starších v prostředí, ve kterém se zrovna nachází.
Uvažme zodpovědnost za správný příklad, když se zamyslíme nad výrokem Pána Ježíše, jak čteme v evangeliu: A kdo by pohoršil jednoho z těchto maličkých, kteří ve mne věří, tomu by bylo lépe, aby byl uvázán mlýnský kámen na jeho hrdlo a s ním byl uvržen do moře. (Mk 9,42)
Tak tedy: výchova k sebeovládání, dobrý příklad a modlitba.
Modlitba je nábožný rozhovor s Bohem. Většinou to bývá prosebný rozhovor. V záležitosti výchovy a sebevýchovy máme oč prosit. Nejméně tři roky poučoval Pán Ježíš své apoštoly a dával jim božský příklad. Víme, že ani to jim nestačilo. Teprve oheň, síla a dary Ducha Svatého přetvořily a změnily rozum i srdce apoštolů a učedníků, když dleli na modlitbách spolu s Pannou Marií, Matkou Ježíšovou a Matkou naší.
P. Jan Chromeček SJ, duchovní správce na Svatém Hostýně

 

Mimořádná valná hromada Matice svatohostýnské

V neděli 11. září se uskutečnila při příležitosti pouti členů Matice svatohostýnské mimořádná valná hromada a po ní setkání důvěrníků za účasti protektora Matice svatohostýnské Mons. Jana Graubnera, který předtím celebroval slavnostní poutní mši svatou.
Proč byla mimořádná valná hromada MSH svolána?
Při poslední řádné valné hromadě jsme odsouhlasili drobné úpravy stanov (viz minulé číslo Listů svatohostýnských) a tyto byly zaslány k odsouhlasení na Ministerstvo vnitra ČR tak, jak jsme to dělali v minulosti již několikrát, ministerstvo změny vždy bez připomínek formálně schválilo.
Tentokrát se tato naše žádost dostala do rukou pečlivé úřednice, která si celé stanovy pozorně přečetla a vrátila nám je s řadou připomínek. Některé z nich byly formální, ale byly tam i takové, které jsou zásadní – zejména specifikování pravomocí orgánů sdružení (protektor – výbor – statutární zástupce sdružení). Vzhledem k tomu, že jde o základní dokument sdružení, který musí být schválen valnou hromadou, byla svolána mimořádná valná hromada a využili jsme k tomu termín naplánované pouti Matice svatohostýnské, při které pravidelně děláme i setkání důvěrníků.
Valná hromada MSH byla řádně svolána v souladu se stanovami, dostavilo se na ni dle prezenčních listin 155 členů, byla tedy usnášeníschopná. Návrh úpravy stanov byl také jediným bodem jejího programu. Po vysvětlení problému a přednesení změn a celého znění stanov předsedou MSH Mgr.Dufkem se rozproudila živá diskuze, ale dospěli jsme k jednoznačnému znění stanov a v usnesení bylo zakotveno schválení nového znění stanov podle předloženého návrhu. Toto znění stanov je přílohou k usnesení mimořádné valné hromady. Zásada je taková, že výbor Matice svatohostýnské je zavázán, aby před svým rozhodnutím o zásadních majetkových záležitostech měl souhlas protektora a předseda nebo místopředseda, kteří jsou statutárními zástupci sdružení, musí mít zásadní záležitosti projednány a odsouhlaseny výborem.
Po schválení usnesení pokračovala schůzka s důvěrníky, kterou řídila Marie Loučková. Ing.Lednický informoval o postupu vyřizování příspěvku pro MSH z EU na rozvoj cestovního ruchu – do konce září by měla být podepsána smlouva s Centrem pro regionální rozvoj Olomouc, o průběhu výběrového řízení dodavatele, o rozsahu předpokládaných prací. Pokud vše bude pokračovat podle našich představ, tak v říjnu by měly být zahájeny práce na dalších rekonstrukcích poutních domů (záměr je popsán v čísle 1/2005 našeho časopisu). Následně Petr Janek informoval o jednání se stánkaři a o záměru vybudování nových stánků. Paní Loučková podala zprávu o vývoji členské základny a Ing. Buráň o propagační činnosti. O přednesených zprávách se pak diskutovalo a závěr celého setkání provedl otec arcibiskup, který udělil všem požehnání na cestu domů i do další práce.
Václav Lednický

 

Před sto lety začaly vycházet Hlasy Svatohostýnské

III. ČÁST
Dne 10. dubna 1913 byly na Svatý Hostýn přivezeny pamětní korunovační desky s korunovačním dekretem a brzy na to osazeny v blízkosti milostné sochy po obou stranách presbytáře tak, aby byly jako velmi významný dokument a mimořádná historická událost přístupny současným i budoucím poutníkům. Byly zhotoveny podle návrhu Jano Köhlera, za dozoru prof. Antonína Jandy v kroměřížské dílně sochaře R. Neumanna. Desky z bílého mramoru o velikosti přibližně 2 x 1 m a vážící 3 centy, byly pořízeny hostýnskou duchovní správou z darů, věnovaných na korunovační slavnosti, a zůstávají trvalou památkou na slavnou papežskou korunovaci sochy Panny Marie Svatohostýnské.
V roce 1913 založili hostýnští jezuité Muzeum svatohostýnské. Po opakovaných výzvách poutníkům o přispění všeho, co nějakých způsobem souvisí se Svatým Hostýnem, se sbírky začaly utěšeně rozšiřovat, takže během krátké doby budilo zasloužený obdiv přes 100 exemplářů. Významným přírůstkem byla mimo jiné i sbírka starých svatohostýnských písní z roku 1773. Velkému zájmu odborníků se těšily zejména nálezy archeologické, jako např. šípy, kopí, úlomky z popelnic a tuhových nádob na obilí, brousky, kamenné koule apod. Sbírku obohatil i zajímavý nález před IV. zastavením křížové cesty, kde byl vykopán velký žernov a pod ním 10 vojenských kosířů. V muzeu bylo také uloženo fotoalbum z korunovačních slavností, pamětní kniha s podpisy významných návštěvníků našeho poutního místa, mj. i císaře Františka Josefa I. Zakladatelé muzea věřili, že sbírky přispějí k poznávání minulosti této hory, a proto opakují své prosby o věnování listin, medailí, obrázků, soch a jakýchkoliv upomínkových předmětů.
V Hlasech Svatohostýnských z roku 1914 se dočítáme o velmi hodnotných darech věnovaných muzeu. Byl to např. portrét světitele hostýnského kostela v roce 1845 P. Šlosara, obraz Svatého Hostýna z roku 1886, dva obrazy sutin zpustošeného chrámu od prof. Veselého z roku 1827, obraz Zakončení poutí roku 1883 od bystřického rodáka Františka Ondrušky, dále starý obrázek nemocné matky barona Laudona konající pouť v roce 1842, obraz blahoslaveného Jana Sarkandera a několik dalších obrazů, malovaných na skle i na plechu. Sbírka se rozšířila i o vzácné staré pohlednice, medailky, dřevorytiny, sošky a jiné umělecké předměty.
V 8. čísle X. ročníku je posmrtná vzpomínka na arcivévodu Ferdinanda a jeho manželku Žofii, kteří se stali 28. června 1914 obětí sarajevského atentátu. Arcivévodu charakterizují jako člověka hluboké víry, který jako zbožný katolík působil všude svým příkladem. Byl velkým ctitelem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a Matky Boží, denně byl přítomen na mši svaté a každoročně o svátku Srdce Ježíšova se s celou rodinou účastnil procesí, které nařídil. Medailku Panny Marie a Božského Srdce, kterou nosil pod vojenským kabátem, mu nechali i do hrobu. Politicky si přál mocné, jednotné a nezávislé Rakousko, které nic nežádá od svých sousedů a očekává totéž od nich. V sociální sféře byl přesvědčen o nezbytnosti autority, která musí být uznávána od všech. Rodinu, založenou na křesťanských základech, považoval za základní kámen společenského řádu. Tak vzpomínal na svého zemřelého přítele hrabě Clam-Martinic.
Manifest čili provolání císaře Františka Josefa I. ze dne 28. července 1914, kterým ohlašuje svým poddaným válku se Srbskem, je uveřejněn v plném znění. Císař mj. prohlašuje, že jeho vláda podnikla poslední pokusy ukončit nesnesitelné krvavé řádění mírovou cestou. Protože Srbsko tyto spravedlivé požadavky odmítlo respektovat, bylo nutné pomocí zbraní zabezpečit trvalý mír mým národům…
V této vážné chvíli jsem si plně vědom celého dosahu svého rozhodnutí a své zodpovědnosti před Všemohoucím. Vše jsem prozkoumal a uvážil. S klidným svědomím nastupuji cestu, kterou mně povinnost vykazuje. Spoléhám na statečnou, obětavým nadšením naplněnou brannou moc Rakousko-Uherska…
Na dalších stránkách si můžeme přečíst “Závěť míru papeže Pia X.” z 3. 8. 1914.
Ježto téměř celá Evropa se řítí do víru přesmutné války, jejíž nebezpečí, ztráty a výsledky, kdo uvažuje si představí, nemůžeme ani My nebýt dojati a sevřeni nejtrpčím zármutkem, majíce péči o spásu a život tolika občanů, tolika národů…. Vyzýváme tudíž všechny katolíky světa a zvláště duchovní, nechť nařízením biskupů v každé farnosti konají pobožnosti, aby Milosrdný Bůh co nejdříve neblahou pochodeň války odstranil a milostivě vnukl vládnoucím myšlenky pokoje, nikoli soužení…
Ve své promluvě k vojákům povolaným do války 6. srpna 1914 olomoucký arcibiskup kardinál František Bauer zdůraznil, že zvláště katoličtí Moravané na mnohých poutních místech vzývají Nejsvětější Rodičku Boží o pomoc a ochranu, majíce v živé paměti, že “nebylo slýcháno, aby koho opustila, kdo pod její ochranu se utíká”. Mnoho mužů i se svými rodinami přicházeli se smířit s Pánem, světit růžence, medailky i obrázky a prosit Pannu Marii o ochranu v nejisté budoucnosti.
Při druhém výročí hostýnské korunovace rozhodlo asi tisícové shromáždění na valné hromadě Matice svatohostýnské, aby se na Svatém Hostýně konala velká hromadná kající a prosebná pouť celého národa, aby milostivý Bůh vyslyšel prosby věřících a odvrátil od nich trestající metlu války i s jejími hroznými následky. Tato pouť se uskutečnila následující sobotu a neděli za velké účasti věřících. Mše svaté za padlé vojíny, za raněné i bojující se sloužily v přeplněné svatyni, kázání se konala na několika místech venku, na prostranství před Románskou kaplí i v ambitech. Probošt Stojan ve své promluvě slíbil, že Matice svatohostýnská postaví všem padlým vojínům v této válce pomník a každoročně bude za ně obětována mše svatá.
XI. ročník Hlasů Svatohostýnských začíná prosbou Pod ochranu Tvou se utíkáme, sv. Panno Maria svatohostýnská. P. Černý jako představitel současné redakce, vzpomíná na zakladatele P. Zimmerhackela a radost z prvních 8 stránek textů 1. čísla, na P. Vídenského a jeho Dějiny, v nichž zajímavě a srozumitelně popisuje historii Svatého Hostýna, archeologické zajímavosti od P. Schmidta a jiné.
V uplynulých deseti ročnících bylo uveřejněno 362 článků, především o Svatém Hostýně, a 282 obrázků. Pro druhé desetiletí má redakce připraveno mnoho zajímavých článků a kolem 100 nových fotografií.
Hlasy Svatohostýnské otiskly také Mírové provolání papeže Benedikta XV. válčícím státům a jejich představitelům z 28. 7. 1915, z něhož citujeme: Když jsme beze své zásluhy byli povoláni převzíti na apoštolském trůně následnictví nadmíru mírného papeže Pia X., jehož svatý a dobročinný život zkrátila bolest nad bratrovražedným bojem krátce před tím v Evropě vzplanuvším, cítili jsme také vzhledem na krvavé bojiště muka otce, jenž vidí svůj dům zpustošený zuřící bouří, a zatím co jsme vzpomínali s nevýslovným utrpením našich mladých synů, kteří po tisících byli usmrceni, naplňovala naše srdce prodchnuté láskou Kristovou celá žalost matek, předčasných vdov a nevěst a celá bezútěšná starost dítek, příliš záhy oloupených o otcovské vedení. Z naší účasti na úzkostech četných rodin a z našeho názoru na povinnosti vznešeného poslání míru a lásky, příslušejícího nám zvláště v tak smutné době, vyplynulo u nás záhy pevné rozhodnutí, věnovati celou naši činnost a celou naši moc smíření bojujících národů. To jsme slavnostně slíbili Spasiteli, jenž chtěl cenou své krve zachránit všechny bližní. O míru a lásce mluvila také naše první slova, která jsme pronesli jako nejvyšší duchovní pastýř k národům a jejich představeným. Avšak naše láskyplná a důtklivá rada jako otce a přítele nebyla vyslyšena. Přesto jsme se ustavičně s důvěrou obraceli k Všemohoucímu, v jehož rukou spočívají duch i srdce jak poddaných, tak i králů, a modlili jsme se k Němu za konec strašného utrpení a krveprolití…. Požehnán buď ten, který první pozdvihne olivovou ratolest a podá nepříteli pravici…. To je volání po míru, jež hlasitě propuká z naší duše a zveme všechny přátele míru, aby nám podali ruku k urychlení konce války.
Připravila Olga Kozlová

 

Ohlédnutí za orelskou poutí

Na letošní orelskou pouť se vypravili i členové východočeské župy Brynychovy, jednoty Orel Třebechovice pod Orebem. Historický prapor třebechovických Orlů byl ztracen v dobách totality. Protože nebyl nalezen a jednota dosud nemá nový, oblékli třebechovičtí Orlové k této příležitosti jako stejnokroj žlutá trička s modrým emblémem Orel a nápisem domovského města. Někteří, zvlášť mladí členové, dosud na Svatém Hostýně nebyli, proto bylo pro ně poznání nejvíce navštěvovaného poutního místa naší republiky nejen duchovním, ale i kulturním zážitkem. Starší členové se tam však rádi vracejí s díky a prosbami k Panně Marii Svatohostýnské.
Při mši svaté v přímluvách zazněla od ambonu i jejich prosba za právě zavražděného bratra Rogera z Taizé, za umučené členy Orla i všechny pronásledované v době nacistické i komunistické zvůle. Pocit sounáležitosti k velké orelské rodině posílily po bohoslužbě přátelské rozhovory a účast na orelském shromáždění.
Ze Svatého Hostýna odjížděli třebechovičtí Orlové jako praví poutníci, vděčni za vybočení z denního koloběhu, obohaceni o krásné, ničím nerušené duchovní zážitky. K pocitu pohody přispěla i skutečnost, že předpovídaný déšť se spustil až ve chvíli, kdy jejich autobus už bezpečně mířil k domovu.
Bohu díky za zdařilou, požehnanou pouť a za rok na shledanou!
M. Štěrbová

 

Školní pouť z Hradce nad Moravicí

V den církevního školství a v den svátku patronky naší školy svaté Ludmily jsme se vypravili na školní pouť na Svatý Hostýn. Celá naše škola, 135 žáků a 15 učitelů a vychovatelů, nastoupila do tří připravených autobusů a vyrazila směrem do Bystřice pod Hostýnem. V 11 hodin jsme prožili v mariánské bazilice na Svatém Hostýně společně s otcem Bonaventurou a naším spirituálem Josefem Janštou krásnou mši svatou. Poté jsme zasvětili naši školu Panně Marii a svěřili ji svaté Ludmile. Prožili jsme den plný Boží blízkosti a milosti.
Ing. Tomáš Honěk, ředitel CZŠ v Hradci nad Moravicí

 

Muklovská pouť

Již potřinácté se někdejší vězni totalitních režimů sešli na Svatém Hostýně. Zde u památníku obětí komunistického režimu uctili své kamarády a známé, kterým vzala život bolševická ideologie. Lidí, jimž komunisté v zařízeních jako byl Leopoldov, Jáchymov či Bory sebrali nejlepší léta života a svým vězněním jim navždy podlomili zdraví, sice postupem času ubývá. V žádném případě se ale neztenčuje jejich vůle a odhodlání hájit svobodu a demokracii.
“V životě je třeba zaujímat pevný postoj, neschovávat se. Jinak po nás na světě nezůstane žádná stopa. Proto jsem rád, že jsem tu s politickými vězni, lidmi, kteří tohle ve svém životě dokázali,” řekl v homilii při mši svaté hlavní celebrant opat Strahovského kláštera v Praze P. Michael Josef Pojezdný.
Na letošní muklovskou pouť přišli na Svatý Hostýn také zástupci státní správy, například lidovečtí ministři zahraničí a dopravy Cyril Svoboda a Milan Šimonovský, exministr Vilém Holáň, poslanec ODS Marek Benda, náměstek hejtmana Zlínského kraje Vojtěch Jurčík či starostové Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek a Chvalčova Antonín Stodůlka.
K památníku obětí komunistického teroru poslal věnec také prezident republiky Václav Klaus. Politický mítink na závěr pouti zakončila česká a slovenská státní hymna.
Jaromír Němec

 

Stručně z jednání výboru MSH

8. července
– seznámení s výběrovým řízením na realizaci projektu rekonstrukce poutních domů č. 2 a 3 na Svatém Hostýně, do výběrového řízení se zapojilo šest firem
– výbor MSH vzal na vědomí kritické připomínky k projektové dokumentaci týkající se úpravy zeleně na Svatém Hostýně
– výbor MSH obdržel připomínky ke stanovám MSH a požádal o prodloužení lhůty k úpravě stanov o 120 dní
– projednal návrh na možnost vydání nových průkazů pro členy MSH
– zamítl vstup do volného sdružení Pro rozvoj cestovního ruchu Kroměříž
– stanovil termín schůzky se stánkaři na 19. 8. 2005 v 15 hod.
15. července
– po zasedání hodnotící komise proběhla mimořádná schůze výboru MSH, kterému byla předložena zpráva hodnotící komise
– na doporučení hodnotící komise se stala vítězem výběrového řízení firma RAPOS Holešov
19. srpna
– proběhlo jednání se stánkaři o formách dalšího prodeje na Svatém Hostýně
– byla vytvořena pracovní komise na koordinaci činnosti MSH a stánkařů
– termín setkání výboru MSH s olomouckým arcibiskupem je 23. 8. 2005
– bylo rozhodnuto o výstavbě nového pódia dle již připraveného projektu
– proběhlo jednání se zástupci Konfederace politických vězňů – péče o pomník politických vězňů na Svatém Hostýně
– výbor MSH souhlasí s rozšířením nové technologie na přenos dat a jejím umístění na vrcholu rozhledny dle koncepce  Podhostýnského mikroregionu
– výbor MSH schvaluje smlouvu o partnerství s Podhostýnským mikroregionem
– výbor MSH svolává na neděli 11. 9. 2005 mimořádnou valnou hromadu MSH (schválení upravených stanov)
11. září
– proběhlo jednání se starostou OÚ Chvalčov ve věci změny územního plánu na Svatém Hostýně
– firma RAPOS předložila návrh smlouvy na realizaci projektu rekonstrukce poutních domů na Svatém Hostýně
– výbor MSH vzal na vědomí návrh na zakoupení nového traktoru pro správu Svatého Hostýna
– výbor MSH zamítl žádost o příspěvek na vydání nové knihy o Podhostýnském kraji
– výjezdní zasedání výboru MSH bude ve farnosti Vacenovice v pátek 14. 10. 2005
Lubomír Vývoda, zapisovatel

 

Dětská pouť a pouť rodin

V sobotu 27. srpna proběhla na Svatém Hostýně již mnoha lety prověřená pouť dětí a mládeže, která byla již podruhé spojena s poutí rodin olomoucké arcidiecéze. Letošní účast dětí byla rekordní, protože bylo vydáno 411 poukázek na zmrzlinu a občerstvení, které dětem jako dárek věnuje každoročně duchovní správa.
Mši svatou v 9 hodin sloužil brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle. Ve své promluvě vzpomněl svatou Moniku, která se mnoho let modlila za svého nevěřícího manžela a syna, jenž žil prostopášným životem, a vymodlila oběma víru v Boha. Ze syna Augustina se dokonce stal horlivý biskup a světec.
Zaujala mne jeho úvaha o matkách, jejichž dítě žije podobně, jako žil svatý Augustin před svým obrácením, aby neprolévaly své slzy za ně u sousedky, ale před Hospodinem. Ten jediný může proměnit srdce kamenné v srdce hořící láskou k Bohu a bližním.
Odpoledne proběhlo několik soutěží pro děti a dokonce se představili se svým vystoupením dva klauni. Před závěrečnou volnou zábavou, která trvala do 16 hodin, se ještě uskutečnilo interview s otcem biskupem Cikrlem.
Myslím si, že děti odjížděly ze Svatého Hostýna spokojeny a rády se budou k Matce Boží vracet. A to je hlavní smysl dětských poutí.
Petr Janek

 

Zemřel P. Jaroslav Pilík

Na Svatém Hostýně zemřel 8. července ve věku nedožitých 79 let jezuitský kněz P. Jaroslav Pilík.
Zesnulý pocházel z Nechvalic u Sedlčan, kde se narodil 26. září 1926. Po maturitě vstoupil v Praze do kněžského semináře. V době teologických studií byl obviněn z tzv. protistátní činnosti a v roce 1949 byl odsouzen na 16 let do vězení. Tento trest si postupně odpykával ve věznicích na Mírově, v Ostrově nad Ohří a v Leopoldově. Ve vězení v Leopoldově se setkal s tehdejším jezuitským provinciálem P. Františkem Šilhanem. Zde také v roce 1957 vstoupil tajně do Tovaryšstva Ježíšova. Kněžské svěcení přijal tajně v leopoldovské věznici 26. prosince 1958 z rukou řeckokatolického biskupa Pavla Gojdiče. Po odpykání trestu pracoval manuálně jako dělník. Teprve v době pražského jara 1968 mohl veřejně působit jako kněz. Byl jmenován kooperátorem ve Vnorovách, později v Zábřehu na Moravě a ve Šternberku. Od 1. 7. 1974 byl administrátorem farnosti Hradisko u Kroměříže, kde působil až do svého odchodu do důchodu v roce 1981. V roce 1990 nastoupil jako kněz důchodce na Svatý Hostýn, kam byl vybrán jako zpovědník.
P. Jaroslav Pilík byl pohřben na Svatém Hostýně 12. července.
Josef Pala

 

Nová kniha – Jezuité na Velehradě

Počátkem září odešel ze Svatého Hostýna na nové působiště v Českém Těšíně P. František Brázdil. Přejeme mu, aby ho Panna Maria Svatohostýnská zahrnovala svou přízní i v jeho novém domově. Při této příležitosti je dobré připomenout, že v minulých dnech vyšla zajímavá publikace Jezuité na Velehradě, jejímž autorem je právě P. František Brázdil.
Autor ve své nové knize výstižně a fundovaně popisuje a hodnotí činnost Tovaryšstva Ježíšova od jeho založení, hlavně však jeho působení na Velehradě. Jezuité zde převzali duchovní správu již v roce 1890 a snažili se tady navázat na velmi živou cyrilometodějskou tradici.
Úvodní část knihy pojednává o počátcích křesťanství na Moravě v době působení slovanských apoštolů sv. Cyrila a Metoděje a zároveň zmiňuje také historii cisterciáckého kláštera na Velehradě. V knize se dále dočteme o velehradských unionistických sjezdech, u jejichž zrodu stál nám dobře známý Antonín Cyril Stojan, pozdější olomoucký arcibiskup. Tady se scházeli katoličtí i pravoslavní teologové, aby řešili neobyčejně těžké problémy. Při jednáních byla použita metoda, které se dnes říká dialog.
Novou knihu ThDr. Františka Brázdila vřele doporučuji všem, kdo mají vztah k největšímu poutnímu místu na Moravě.
František Ulrich

 

Z vašich dopisů

Ohlas z Francie
Náš časopis se dostává také do Francie. Ozval se nám pan Ladislav Schovanec – malíř, rodák ze Strážovic, který emigroval v roce 1972 a nyní žije se svou ženou a dvěma dětmi v Alfortville u Paříže. On i jeho žena Běla, která publikuje básně (její sbírky básní byly vydány ve Francii i v České republice a byly oceněny řadou diplomů, cen a medailí), jsou křesťansky angažovaní umělci a ctitelé Panny Marie. Paní Běla pochází z rodu Andrýsků, její předek Jan Andrýsek založil roku 1633 chrám Navštívení Panny Marie, dnešní baziliku na Svatém Kopečku u Olomouce.
Z tvorby Běly Schovancové, která letos 22. listopadu oslaví 60. narozeniny (srdečně blahopřejeme), jsme vybrali ze sbírky Písně lesa a víry následující báseň.

Slovanské nebe
Maria Královno Slovanů,
Královno Moravy a země české,
pros za nás
svoje Děťátko nebeské,
aby nás zbavilo všeho zlého,
víru nám chránilo
i naši řeč
a jednou nás vzalo
do Království svého.

V poslední době jsme dostali do redakce několik zajímavých dopisů, a protože jsou většinou obsáhlejší, vybíráme z nich několik myšlenek a postřehů, které by mohly zajímat ostatní naše čtenáře.

Dva dopisy nám poslal pan Jaromír P. z Lubiny, který nám sděluje, že byl zázračně – nečekaně – uzdraven z těžké nemoci, a právě prostřednictvím Listů svatohostýnských by chtěl veřejně poděkovat za své uzdravení Panně Marii Svatohostýnské. Na závěr dopisu píše: Nevím, jestli tato poděkování uveřejňujete… Domnívám se, že by tato zveřejněná poděkování měla povzbudit jiné…Nežádám zveřejnění celým jménem, postačí jen uvést – z farnosti Lubina…

Důvěrník Matice svatohostýnské z Frýdku Mgr. Ing. Otakar Adámek ve svém dopisu vzpomíná na nedávno zemřelou členku MSH Annu Němcovou z Paskova: U nás ve Frýdku vedla společenství “živého růžence”. Do kostela chodívala denně na mši svatou, a to až do doby, kdy byla nějakým mladíkem přepadena, povalena na zem a okradena… Byla vždycky velice milá a její úsměv doprovázel i její pohled ve stáří…

Paní Anežka (neuvedla ani adresu, ale podle rukopisu lze usoudit, že už má vysoký věk) napsala mj.: Matičko moje drahá, už se spolu na Svatém Hostýně nesejdeme. Jezdila jsem na Svatý Hostýn pravidelně každým rokem spolu s manželem až do roku 1984. Když mi manžel zemřel, tak jsem jezdila už sama, naposledy jsem byla na Svatém Hostýně na pouti Radia Proglas v roce 1996… Uchovávám si v srdci krásné vzpomínky na naše poutní místo. Děkuji Pánu Bohu za všechna přijatá dobrodiní, která jsem od něho v životě dostala…

Poslední list z 30. 8. 2005 – zapsaný v kronice MSH – od paní Julie:
Před 15 lety jsem zde na Svatém Hostýně slíbila Panně Marii, že za ní “někdy” přijdu pěšky. A léta letěla a stále to nevycházelo… Až letos se mi dostalo té milosti, že jsem mohla navštívit Svatou zemi – a v Betlémě, v Nazaretě i v Jeruzalémě jsem slyšela jen tak tichounce: “Do Svaté země letíš a za mnou nepřijdeš…”
Na “sněhové” pouti Proglasu jsem slyšela hlas: “Cesta z parkoviště není tak dlouhá.”
A v červenci v Římě v bazilice Santa Maria Maggiore opět: “Sem můžeš jet a za mnou je to daleko...”
Nejvyšší čas splnit slib – pěšky na Svatý Hostýn!
A tak jsem vyšla – v úterý 22. 8. 2005 v 6.30 hodin z Velkého Meziříčí – směr Velehrad a v neděli 27. 8. 2005 z Velehradu směrem na Svatý Hostýn. A díky Bohu a mnoha hodným lidem, kteří mne podporovali modlitbou i skutkem, postrkována svými bolestmi, které jsem měla předložit Matce Boží, díky Marii, která mne k sobě nesla přes moji únavu a bolavé nohy, jsem zde, plná štěstí, před očima Panny Marie Svatohostýnské a jejího Syna, našeho Pána.
Je to radost – na pouť kráčet vedrem, deštěm, blátem, s puchýři, s žízní…200 km, věk 56 let.
Vážení čtenáři, tolik pro dnešek z Vašich dopisů… Pište dále, už se těším na další Vaše příspěvky.
Josef Pala

 

Kronika

Červen 2005
2. 6. • Autobus dětí z farnosti Kunovice
3. – 4. 6. • Školní výlet Základní speciální školy z Hranic
4. 6. • Salesiánská pouť bývalých žáků a žákyň Dona Boska • pouť rodin ze
vsetínské farnosti • pouť rodin z Přerova • pouť rodin s dětmi z Lidečka, Francovy Lhoty a Valašské Polanky
5. 6. • Autobus poutníků z Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic • autobus poutníků z Neubuzi • 50 poutníků z farnosti Hluk • třetí pouť podnikatelů
6. 6. • P. Josef Říha s poutníky z Hradiska a Zlobic
6. – 8. 6. • Poutní zájezd gymnázia z Wojkowitz z Polska
7. 6. • Dva autobusy farníků z Veselí nad Moravou • tři autobusy poutníků z Charity Vsetín • pěší poutníci z farnosti Kunovice a okolí
8. 6. • Poutníci z Napajedel a Spytihněvi
9. 6. • Dva autobusy poutníků a nemocných ze Strážnice a Petrova
11. 6. • Autobus poutníků z Hostišové • poutníci z Tečovic • poutníci ze Želechovic • poutníci z Osvětiman a Stříbrnic • dva autobusy poutníků z farností Jeseník nad Odrou , Suchdol nad Odrou a z Vražného • dva autobusy poutníků z farností Dobromilice, Klenovice na Hané a Pivína • dva autobusy poutníků z Melče, Moravice, Nových Zublic, Radkova a Kružberka • dva autobusy poutníků z Rokytnice, Brodku u Přerova, Citova a Majetína
12. 6. • Autobus poutníků z Hradčovic
13. 6. • Poutní zájezd farníků z Metylovic
15. 6. • 40 vojáků z Vyškova spolu s vojenským kaplanem P. Martinem Vařekou • autobus poutníků z Popovic a Podolí • autobus poutníků z Boršic a Tučap
17. 6. • Poutní zájezd domova důchodců z Loučky u Valašských Klobouků
18. 6. • Dva autobusy poutníků z Machové, Míškovic a Mysločovic • farníci z Tasovic • pouť farníků ze Sebranic u Litomyšle • pouť farníků ze Starého Jičína a Bernartic nad Odrou
18. – 22. 6. • Soustředění studentů Střední umělecké školy z Ostravy
19. 6. • Autobus poutníků z Nové Lhoty • 200 poutníků z Uherského Brodu
20. 6. • Farní pouť z Kroměříže • autobus poutníků z Mutěnic
21. 6. • Autobus poutníků ze Střítěže
22. 6. • P. Pavel Krejčí a 60 dětí z Prostějova • 180 poutníků z Hroznové Lhoty • poutníci ze Supíkovic
23. 6. • Autobus s poutníky z Bochoře • čtyři autobusy poutníků z Vyškova
25. 6. • Tři autobusy poutníků z Kašavy a Lukova
26. 6. • Poutníci z Bohuslavic nad Vláří a poutníci ze Šanova • autobus poutníků z Větřkovic a Jančí • autobus z farnosti Kvasice • 20 dětí z Moravského Písku
27. 6. • 50 poutníků z Velkých Karlovic
28. 6. • Pouť dětí z Ostravy–Třebovic
29. 6. • Autobus poutníků z domova důchodců z Kostelce na Hané

Červenec 2005
1. 7. • Poutníci z Hustěnovic
2. 7. Autobus poutníků z Tovačova a Brankovic • poutníci z Blazic a Zahnašovic • poutníci z Vracova, Mokrých Lazců a Štítiny • pouť farnosti Jankovice
3. 7. Každoroční pouť z Texasu, 85 poutníků v doprovodu Mons. Emiliána Foltýna • poutníci ze Štítné, Rackové a Lechotic
4. 7. • Čtyři autobusy poutníků z Ostravy
6. 7. • Dva autobusy poutníků z farnosti Kokory • dva autobusy poutníků z farnosti Kunštát • 140 poutníků z Kunovic–Míkovic
7. 7. • Autobus poutníků z Ostravy–Staré Bělé • dva autobusy poutníků z Babic u Uherského Hradiště • autobus poutníků z Metylovic • autobus poutníků z Beňova a Prus
9. 7. • Tři autobusy poutníků z farnosti Trnava u Zlína • poutníci z farnosti Hradec nad Moravicí a Březová
12. 7. • Tři autobusy poutníků z Halenkova • autobus poutníků z Vnorov • autobus poutníků z domova důchodců z Radkovy Lhoty
13. 7. • Autobus poutníků ze Slušovic
14. 7. • Poutníci z Břestku
15. 7. • Autobus poutníků z farnosti Sazovice • městský autobus poutníků z obce Mrlínek
15. – 16. 7. • Pěší pouť farnosti Všemina
16. 7. • Poutníci z Lipovce u Blanska • dva autobusy poutníků z farnosti Všemina • dva autobusy poutníků z Věteřova a Želetic u Kyjova
17. 7. • Dva autobusy poutníků z Vlachovic • dva autobusy poutníků ze Lhoty a Karlovic
19. 7. • Poutníci z Domaželic, Čech, Líšně a Ústí
20. 7. • Autobus poutníků z Kostelan nad Moravou
21. 7. • Autobus poutníků z Makova ze Slovenska • poutníci ze Skaličky a Opatovic
22. 7. • Čtyři autobusy poutníků z Nivnice a Korytné
23. 7. • Autobus farníků z Francovy Lhoty a Valašské Senice • poutníci z Olomouce • dva autobusy poutníků z Čejkovic, Nového a Starého Podvorova • pěší pouť poutníků z Brumova–Bylnice
24. 7. • Farníci z Ostravy–Staré Bělé
28. 7. • Výroční slavnost posvěcení baziliky na Svatém Hostýně proběhla za veliké účasti poutníků
30. 7. • Farní pouť z Dolních Bojanovic • autobus poutníků z Vacenovic a Ratíškovic • autobus poutníků ze Střílek, Cetechovic a Chvalnova • poutníci z Milotic • poutníci z Halenkovic • autobus poutníků z Újezdu u Brna a Žatčan • autobus poutníků z Kralic na Hané, Hrubčic, Bedihošti, Otonovic, Čehovic, Biskupic

Srpen 2005
3. 8. • Poutníci z Napajedel a ze Žlutav
4. 8. • Autobus poutníků z Ostrožské Lhoty a Blatnice pod Svatým Antonínem
5. 8. • Poutníci z Vidče, Loučky, Kunovic a Podolí
6. 8. • Autobus poutníků z Kuželova • autobus poutníků z Pozděchova, Bratřejova a Valašské Polanky • dva autobusy poutníků z Rychaltic, Hukvald a Hájova • poutníci z Čeladné
7. 8. • 114 poutníků z Těšovic, Slatinic a Drahanovic • poutníci ze Sidonie a Horního Srní
8. 8. • Dva autobusy poutníků z Holešova • čtyři autobusy poutníků z Kozlovic
9. 8. • Tři autobusy poutníků Nedašova • autobus starších poutníků s doprovodem z domova důchodců ze Zlína
10. 8. • Autobus poutníků ze Žďárné
13. 8. • Poutníci z Dubu nad Moravou • poutníci z farnosti Konice • farníci z Nemotic u Koryčan • poutníci z Tišnova • poutníci z Chropyně • poutníci z farností v Prostějově • poutníci z Třince • poutníci z Břeclavi a podivínské farnosti • autobus farníků ze Zdounek
14. 8. • Hlavní pouť, celebroval otec arcibiskup Jan Graubner • poutníci ze Všechovic
15. 8. • Slavnost Nanebevzetí Panny Marie za velké účasti poutníků
15. – 19. 8. • Letní seminář Unie křesťanských pedagogů ČR na téma Rámcový školní program a výchova
17. 8. • Pouť 20 ministrantů ze Šumperka
19. 8. • Autobus poutníků z Kudlovic • dva autobusy poutníků ze Všeminy
20. 8. • 120 poutníků ze Štípy • poutníci ze Žarošic, Lovčic, Ždánic • pouť farnosti Soběchleby • autobus farníků z Fulneku • dva autobusy poutníků z Lipova
22. 8. • Dva autobusy poutníků z farnosti Zubří • autobus poutníků z Buchlovic
25. 8. • Autobus poutníků z Nedakonic • dva autobusy poutníků z Lidečka • 60 poutníků z Nezamyslic a Tištína
26. 8. • P. Jiří Houkal a 44 dětí z Prahy–Strašnic
27. 8. • Pouť farnosti Tlumačov • autobus poutníků z farnosti Budišov u Třebíče • poutníci z Lužic u Hodonína • 
poutníci z Nitry ze Slovenska • pouť farnosti Uherské Hradiště–Sady
28. – 31. 8. • IV. provinční setkání jezuitů české provincie Tovaryšstva Ježíšova
29. – 31. 8. • Umělecké soustředění Pěveckého sboru gymnázia Vsetín za účasti 38 osob
30. 8. • Pouť rodin farnosti Moravské Prusy a Hoštice na Hané • pouť dětí z Napajedel • pouť ministrantů z Frýdlantu nad Ostravicí
31. 8. • Autobus poutníků z Troubek • 80 poutníků z farnosti Vlkoš u Přerova

Září 2005
1. 9. • 136 studentů 1. ročníku Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži
2. 9. • Pouť na zahájení školního roku – Vřesovice, Myslejovice, Krumsín, Prostějovičky, Vincencov, Výšovice, Kelčice, Vranovice
4. 9. • Pouť farníků z Pitína a Hoštětína • farníci z Kolačna na Slovensku
6. 9. • Poutníci z Albrechtic • poutníci ze Svitav
10. 9. • Pět autobusů poutníků z Valašských Klobouků • dva autobusy poutníků ze Slušovic • autobus poutníků
z Rýmařova a Staré Vsi • poutníci z Petřvaldu u Nového Jičína, Mošnova a Skorotína • autobus farníků ze Zděchova • dva autobusy farníků z Kojetína, Měrovic na Hané, Křenovic, Polkovic, Lobodic • autobus farníků z Bohuňovic, Hlušovic a Lašťan

 

Bude vás zajímat

Duchovní cvičení pro členy Matice svatohostýnské povede na Svatém Hostýně ve dnech 25. až 27. listopadu olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner.
Všechny informace a přihlášky získáte na adrese: Matice svatohostýnská, Svatý Hostýn 115, 768 61 Bystřice pod Hostýnem, tel. 573 381 693, e-mail: hostyn.msh@ado.cz

Vánoční bohoslužby na Svatém Hostýně:
Mše svaté na Štědrý den: 7:00, 9:15, 11:00 a také v 15:30 hod.
V NOCI MŠE SVATÁ NENÍ!
Se starým občanským rokem se na Svatém Hostýně rozloučíme v sobotu 31. prosince.
Mše svaté: 7:00, 9:15, 11:00 a ve 24:00 hod. Před půlnoční mší svatou ve 22:30 hod. je modlitba růžence, ve 23 hod. adorace a ve 23:45 hod. Te Deum a sv. požehnání.

V zimním období jsou slouženy mše svaté na Svatém Hostýně: všední dny: 7:00, 9:15 hod., neděle: 7:00, 9:15, 11:00 hod., každou neděli ve 13:00 hod. je svátostné požehnání

Našli jste také chybu v novém hostýnském kalendáři na rok 2006?
Až po rozeslání nového kalendáře na rok 2006 našim důvěrníkům jsme zjistili, že asi u deseti procent výtisků chybí jeden list (obvykle měsíc červen nebo říjen) a naopak v některých výtiscích je některý list dvakrát. Za tuto chybu se velmi omlouváme, byla způsobena v tiskárně při skládání jednotlivých listů.
Prosíme tedy všechny, kdo si zakoupili tento kalendář, aby si překontrolovali, zda jim některý měsíc neschází (pokud nadbývá, tak obraťte, prosím, dvakrát). Pokud máte tu smůlu a obdrželi jste vadný výtisk, vraťte nám jej buď prostřednictvím vašeho důvěrníka nebo přímo na Svatý Hostýn – bude Vám vyměněn a případné poštovní náklady nahrazeny.
Děkujeme za pochopení.

 

Zemřelí členové Matice svatohostýnské

Josef Kukelka, Sudoměřice (73 let)
Alois Petrůj, Smolina (75 let)
Alois Michalec, Kroměříž (79 let)
Ludmila Jiříčková, Kelč (74 let)
Aloisie Koutná, Vlachova Lhota (83 let)
Anna Vaňharová, Holešov (77 let)
Marie Glogarová, Starý Jičín (77 let)
Božena Kobertová, Beňov (70 let)
Vladimír Přehnal, Majetín (73 let)
Ludmila Stoklásková, Míškovice (79 let)
Marie Ridlová, Nový Jičín (74 let)
František Husák, Stará Bělá (83 let)
Ludmila Jakobová, Vsetín (82 let)
Antonín Dočkal, Mysločovice (78 let)