Ubytování

Rychlorezervace ubytování s konzultací o cenách a volných pokojích je možná na tel. čísle 573 381 693 nebo na e-mailu matice@hostyn.cz

Hotelový rezervační formulář, jehož prostřednictvím je možno objednat ubytování přes internet na Svatém Hostýně

Informace o všech poskytovaných službách (vč. stravování) je možno si vyžádat na kontaktech matice

Popis ubytovacích a stravovacích možností viz další text

 

Pro ubytování poutníků a turistů na Svatém Hostýně jsou k dispozici tři poutní domy a Penzion Ovčárna.
Ceny jsou přijatelné i pro rodiny s dětmi a s menšími příjmy.
Celková ubytovací kapacita je 145 lůžek. Slouží jednak pro exercicie, které pořádá duchovní správa, farnosti a různá společenství a jednak pro individuální a rodinnou rekreaci, pro hromadné zájezdy, pro školy v přírodě a konají se zde i odborné semináře a školení. Ve všech poutních domech jsou společenské místnosti, herny a jednací sály o jejichž využití je nutno se předběžně dohodnout. Jurkovičův sál je vybaven plasmovým televizorem a přehrávačem DVD, je vhodný pro větší akce a je zde expozice hostýnského muzea. Pod sálem jsou další prostory (vhodné pro indorové akce v případě nepříznivého počasí).
Pokoje jsou vybaveny jednoduchým nábytkem. Společenské místnosti a jednací místnosti, recepce, většina pokojů  a restaurace v PD č.2 jsou pokryty signálem WiFi. V PD č.3 je kabelové připojení k internetu na všech pokojích ve třetím patře. Voda je v celém areálu pitná. Kotelny pro otop a pro přípravu teplé vody jsou plynové a pokoje jsou vytápěny radiátory.

Pro ubytované je k dispozici parkoviště v blízkosti poutních domů. Povolení k výjezdu na Svatý Hostýn je nutno vyžádat v dostatečném předstihu při objednávání noclehu a při vlastním výjezdu ho pak mít vyplněné sebou.

Některé další služby, které poskytujeme zdarma ubytovaným v poutních domech

Hlavní ubytovací kapacitou je Poutní dům č.3.
Tento poutní dům slouží zejména potřebám duchovních cvičení a exercicí a tak je zde nutno dodržovat klidový režim po celých 24 hod.
Je zde celkem 82 lůžek ve třech patrech. Všechny pokoje jsou s příslušenstvím (koupelna s umývadlem, sprchovacím koutem a WC). Celý objekt je bezbariérový a přístup do všech tří pater možný i výtahem, který je v samostatné věži za poutním domem. Vedle věže jsou dva vchody do objektu pro ubytované. V zimě se užívá jen ten bezbariérový (bez venkovního schodiště).

V prvním patře je 12 lůžek ve dvou a třílůžkových pokojích. Společenská místnost naproti recepce je určena i pro poutníky v případně nepříznivého počasí a pro matky s malými dětmi. Je zde i počítač s připojením k internetu a je bezplatně k dispozici ubytovaným. V kuchyňce a malé jídelně uprostřed patra si mohou ubytovaní připravit jednoduché jídlo.
Dva dvoulůžkové pokoje jsou vyhrazeny pro vozíčkáře s upraveným sociálním zařízením.

Na tomto patře je i recepce, kde se ubytovává pro všechny poutní domy. Jsou zde i kanceláře a technické místnosti Matice svatohostýnské.

     

Kapacita pokojů s příslušenstvím ve druhém patře je 30 lůžek (většinou jednolůžkové pokoje a několik třílůžkových). Je zde kuchyňský kout pro přípravu jednoduché stravy, jídelna propojená s restaurací výtahem na dopravu jídla a velký jednací sál.

Sal nad jidelnou v PD c 3 056.JPG (23364 bytes)

Ve třetím patře je 32 lůžek většinou ve dvoulůžkových pokojích a několik jednolůžkových. Uprostřed patra je kuchyňka s malou jídelnou s možností přípravy nebo ohřátí jednoduchého jídla. Jsou zde taky technické místnosti matice. Na tomto patře je taky kaple, ve které se mohou sloužit bohoslužby

     

 

Poutní dům č.1 je určen pro ubytování rodin s dětmi, kapacita je 44 lůžek. Jedná se o dvou a vícelůžkové pokoje se sociálním zařízením vždy pro dva pokoje a s možností využití kuchyněk a jídelen na patře. Pokoje jsou v horním patře, spodní patro obývají řádové sestry a jsou zde i technické místnosti a prodejna devocionálií.

Poutni dum c 1 054.jpg (37773 bytes) Chodba v PD c 1 082.JPG (16737 bytes)

 

Poutní dům č.2 - je zde 27 lůžek v prvním patře a je určen pro skupiny (mládež, skauti, společenství, školy). Noclehy jsou možné i ve spacích pytlích na postelích bez povlečení - viz ceník. Je zde i kuchyňka pro přípravu jednoduché stravy a jídelna. Sociální zařízení (zvlášť muži, ženy) je na patře a dostatečně dimenzované.

 

 

Ceník ubytování od 1. ledna 2022 (osoba/noc v Kč)

    1 - 2 noci 3 a více nocí
Poutní dům č.1 Dospělí 330 280
  Dítě do 15 let 230 200
Poutní dům č.2 Vícelůžkový pokoj 230 200
  Postel a spací pytel 170 150
Poutní dům č.3 Jednolůžkový pokoj s příslušenstvím 450 400
  Dvou a třílůžkový pokoj s příslušenstvím 400 350
  Přistýlka na pokoji s příslušenstvím 200 180
  Duchovní cvičení s knězem sleva 10% sleva 10%
       
  Spací pytel na karimatce 80 80

Pronájem sálů: 200 Kč/hod., max 1000 Kč/den.

K ceně je nutno připočítat poplatek obci, který činí 10 Kč/osoba/noc (od 1. ledna 2020).
Poplatek bude vybírán podle Obecně závazné vyhlášky obce Chvalčov č.4/2019 o místním poplatku z pobytu.

Ubytování v den nástupu je možné od 13:00 do 18:00. Pozdější nástup je nutné ohlásit telefonicky nebo písemně. V případě, že se host bez předchozí domluvy nedostaví k nástupu do 18:00 rezervace bude zrušena.
V den odjezdu je nutno opustit pokoj do 9:00. Možnost pozdějšího opuštění pouze po dohodě na recepci.

Provozní doba na recepci, která je v Poutním domě č.3, je pondělí až neděle 7:30 – 18:00.

Přesvědčte se telefonicky nebo e-mailem zaslaným alespoň tři dny předem na Matici, jestli je možno se ubytovat. S ohledem na zvýšený zájem o ubytování v poutních domech se stává, že je zejména o vikendech zcela obsazeno. Po předběžné dohodě o rezervaci je možno se ubytovat do 18:00.

Při ubytování je každý ubytovaný nad 15 let povinen předložit občanský průkaz nebo pas. Při přidělování pokojů se přihlíží ke stavu sezdaný(á) / nesezdaný(á). Platbu je nutno uhradit ihned po zapsání do ubytovací knihy. U hromadných zájezdů předloží vedoucí zájezdu seznam všech účastníků.
Při ubytování dodržujte čistotu a noční klid. Nikde se zde nekouří a je zakázána manipulace s otevřeným ohněm. Na pokojích není možnost přípravy teplé stravy. Je zde zákaz používání vařičů a topných těles.
Ve všech poutních domech jsou kuchyňky s možností přípravy a konzumace jednoduché stravy.
Noční klid je stanoven od 22:00 v zimním období (od 18.11. do 30.4.) a na 23:00 v letním období. Po ukončení ubytování odevzdejte klíče od pokojů na recepci Poutního domu č.3. do 9:00 (nebo po dohodě jinak).

Podmínky pro výjezd na Hostýn.

Domovní řád pro ubytování a pobyt v poutních domech

 

Penzion Ovčárna se nachází pod autobusovou točnou a slouží spíše turistům. Je vhodný taky pro déletrvající rodinné a společenské akce. Je zde možno dohodnout i dobu po 22 hod.

 

Stravování

V průběhu dne využijte stravovací služby v poutních domech č.2 a č.3, nově zrestaurovaného stánku vedle poutního domu č.1 s venkovní terasou a na Ovčárně.
Je si možno vybrat z více teplých jídel a polévek. Průměrná cena hlavního hotového jídla se pohybuje nad 140 Kč, minutky jsou dražší. Většina jídel je připravována podle receptů české kuchyně. Je zde možno snídat, obědvat a po dohodě i večeřet. Stravování při hromadných zájezdech je lépe objednat předem.
Při požadavku na plnou penzi v případě duchovního vzdělávání nebo i dalších hromadných akcí a požadavku na skromnější a hromadně vydávanou stravu je nutná v dostatečném předstihu osobní dohoda organizátora vzdělávání a nájemce restaurace nebo jídelny.

Upozornění - nemáte-li předem dohodnuto stravování jsou po většinu roku všechny restaurace na Hostýně po 16:00 uzavřeny.

Některé venkovní krámky rovněž poskytují rychlé občerstvení v průběhu dne podle poutní sezony. Jejich provozní doba je hodně ovlivněna počasím a předpokládanou návštěvností.

 

Kavárnička pod bazilikou

Po příchodu do poutního areálu je přímo pod bazilikou rekonstruovaný větší stánek s širokým sortimentem studených jídel přehledně vystaveným. Sortiment teplých jídel je omezený. Stánek neboli Kavárna pod bazilikou je vybavena čtyřmi stoly s posezením a součástí je otevřená venkovní terasa se střechou s výhledem do krajiny, kde je možno konzumovat i vlastní jídlo. Bývá v provozu i v pozdní odpolední době, kdy už jsou všechny další stravovací provozy uzavřeny. Tel. 725 744 788.

 

Restaurace v Poutním domě č.2
(tel.č. 608381134, sanitrak.LM@centrum.cz, dotazy jen ke stravování v této restauraci).
Je to restaurace s obsluhou, s kapacitou 60 míst plus 10 míst v částečně odděleném boxu. Je zde k dispozici denní tisk a časopisy.
Je možno využít i oddělený salonek pro 28 hostů vhodný i pro uzavřenou společnost.
Restaurace má i letní venkovní terasu s markýzou a vyhlídkou na Podhostýnsko.

 
   

 

Restaurace za Poutním domem č.3

 

Samoobslužná restaurace v Poutním domě č.3 má nového provozovatele a je v provozu od poloviny dubna 2022. Její interiéry byly zrekonstruovány a strop byl uveden do původního stavu ve stylu D. Jurkoviče. Kuchyň je nově vybavena a změnil a urychlil se výdej jídel a nápojů.

 

 

Penzion Ovčárna poskytuje taky stravování. Nachází pod autobusovou točnou a slouží spíše turistům. Je vhodný taky pro déletrvající rodinné a společenské akce. Je zde možno dohodnout i dobu po 22 hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dva snímky zachycují salonek pro 36 osob (vedle hlavní jídelny). Je vhodný i pro uzavřenou společnost.

Salonek013.JPG (26901 bytes) Salonek008.JPG (26326 bytes)