Ubytování

Rychlorezervace ubytování s konzultací o cenách a volných pokojích je možná na tel. čísle 573 381 693 nebo na e-mailu matice@hostyn.cz

Informace o všech poskytovaných službách (vč. stravování) je možno si vyžádat na kontaktech matice

Popis ubytovacích a stravovacích možností viz další text

 

Pro ubytování poutníků a turistů na Svatém Hostýně jsou k dispozici tři poutní domy a Penzion Ovčárna.
Ceny jsou přijatelné i pro rodiny s dětmi a s menšími příjmy.
Celková ubytovací kapacita je 145 lůžek. Slouží jednak pro exercicie, které pořádá duchovní správa, farnosti a různá společenství a jednak pro individuální a rodinnou rekreaci, pro hromadné zájezdy, pro školy v přírodě a konají se zde i odborné semináře a školení. Ve všech poutních domech jsou společenské místnosti, herny a jednací sály o jejichž využití je nutno se předběžně dohodnout. Jurkovičův sál je vybaven plasmovým televizorem a přehrávačem DVD, je vhodný pro větší akce a je zde expozice hostýnského muzea. Pod sálem jsou další prostory (vhodné pro indorové akce v případě nepříznivého počasí).
Pokoje jsou vybaveny jednoduchým nábytkem. Společenské místnosti a jednací místnosti, recepce, většina pokojů  a restaurace v PD č.2 jsou pokryty signálem WiFi. V PD č.3 je kabelové připojení k internetu na všech pokojích ve třetím patře. Voda je v celém areálu pitná. Kotelny pro otop a pro přípravu teplé vody jsou plynové a pokoje jsou vytápěny radiátory.

Pro ubytované je k dispozici parkoviště v blízkosti poutních domů. Povolení k výjezdu na Svatý Hostýn je nutno vyžádat v dostatečném předstihu při objednávání noclehu a při vlastním výjezdu ho pak mít vyplněné sebou.

Některé další služby, které poskytujeme zdarma ubytovaným v poutních domech

Hlavní ubytovací kapacitou je Poutní dům č.3.
Tento poutní dům slouží zejména potřebám duchovních cvičení a exercicí a tak je zde nutno dodržovat klidový režim po celých 24 hod.
Je zde celkem 82 lůžek ve třech patrech. Všechny pokoje jsou s příslušenstvím (koupelna s umývadlem, sprchovacím koutem a WC). Celý objekt je bezbariérový a přístup do všech tří pater možný i výtahem, který je v samostatné věži za poutním domem. Vedle věže jsou dva vchody do objektu pro ubytované. V zimě se užívá jen ten bezbariérový (bez venkovního schodiště).

V prvním patře je 12 lůžek ve dvou a třílůžkových pokojích. Společenská místnost naproti recepce je určena i pro poutníky v případně nepříznivého počasí a pro matky s malými dětmi. Je zde i počítač s připojením k internetu a je bezplatně k dispozici ubytovaným. V kuchyňce a malé jídelně uprostřed patra si mohou ubytovaní připravit jednoduché jídlo.
Dva dvoulůžkové pokoje jsou vyhrazeny pro vozíčkáře s upraveným sociálním zařízením.

Na tomto patře je i recepce, kde se ubytovává pro všechny poutní domy. Jsou zde i kanceláře a technické místnosti Matice svatohostýnské.

     

Kapacita pokojů s příslušenstvím ve druhém patře je 30 lůžek (většinou jednolůžkové pokoje a několik třílůžkových). Je zde kuchyňský kout pro přípravu jednoduché stravy, jídelna propojená s restaurací výtahem na dopravu jídla a velký jednací sál.

Sal nad jidelnou v PD c 3 056.JPG (23364 bytes)

Ve třetím patře je 32 lůžek většinou ve dvoulůžkových pokojích a několik jednolůžkových. Uprostřed patra je kuchyňka s malou jídelnou s možností přípravy nebo ohřátí jednoduchého jídla. Jsou zde taky technické místnosti matice. Na tomto patře je taky kaple, ve které se mohou sloužit bohoslužby

     

 

Poutní dům č.1 je určen pro ubytování rodin s dětmi, kapacita je 44 lůžek. Jedná se o dvou a vícelůžkové pokoje se sociálním zařízením vždy pro dva pokoje a s možností využití kuchyněk a jídelen na patře. Pokoje jsou v horním patře, spodní patro obývají řádové sestry a jsou zde i technické místnosti a prodejna devocionálií.

Poutni dum c 1 054.jpg (37773 bytes) Chodba v PD c 1 082.JPG (16737 bytes)

 

Poutní dům č.2 - je zde 27 lůžek v prvním patře a je určen pro skupiny (mládež, skauti, společenství, školy). Noclehy jsou možné i ve spacích pytlích na postelích bez povlečení - viz ceník. Je zde i kuchyňka pro přípravu jednoduché stravy a jídelna. Sociální zařízení (zvlášť muži, ženy) je na patře a dostatečně dimenzované.

 

 

Ceník ubytování od 1. ledna 2023 (osoba/noc v Kč)

    1 - 2 noci 3 a více nocí
    sezóna mimosezóna sezóna mimosezóna
Poutní dům č.1
rodiny s dětmi, vždy dva pokoje mají společné příslušenství
Dospělí 430 400 380 340
Dítě do 15 let 260 240 230 205
Poutní dům č.2
mládež, skupiny,
vícelůžkové pokoje, toalety a sprchy společné muži/ženy
Dospělí 300 270 250 240
Dítě do 15 let 180 165 150 145
Postel a vlastní spacák 220 200 200 180
Vlastní spacák
a karimatka na podlaze
100 80 90 70
Poutní dům č.3
duchovní vzdělávání, jednotlivci
všechny pokoje s vlastním příslušenstvím
Jednolůžkový pokoj 600 530 520 480
Dvou a třílůžkový pokoj při plné obsazenosti 520 470 450 420
Přistýlka na pokoji 300 280 230 210
Slevy není možno sčítat Duchovní cvičení s knězem - sleva 10%
Členové Matice svatohostýnské se zaplaceným čl. příspěvkem - sleva 20%
  Pronájem sálů: 300 Kč/hod., max 1500 Kč/den.

K ceně je nutno připočítat poplatek obci, který činí 10 Kč/osoba/noc.
Poplatek je vybírán podle Obecně závazné vyhlášky obce Chvalčov č.4/2019 o místním poplatku z pobytu.

Ceník ubytování podle výše uvedené tabulky platí při plně obsazených pokojích. Pokud není pokoj plně obsazen tak hotelový rezervační systém vykalkuluje odpovídající cenu, se kterou budete seznámeni nejpozději při zahájení pobytu, kdy je ji nutno uhradit.

Sezóna je od 1.dubna do 31.října a od 25.prosince do první neděle v lednu.

Stravování ubytovatel (recepce v PD č.3) nezajišťuje, platí ceny jídel podle jídelních lístků provozovatelů restaurací. V případě hromadných akcí je s nimi možno dohodnout slevy na jednotná a jednoduchá jídla v rámci polo nebo plné penze.

 

Přesvědčte se telefonicky nebo e-mailem zaslaným alespoň tři dny předem na Matici, jestli je možno se ubytovat. S ohledem na zvýšený zájem o ubytování v poutních domech se stává, že je zejména o vikendech zcela obsazeno. Po předběžné dohodě o rezervaci je možno se ubytovat do 18:00.

Při ubytování je každý ubytovaný nad 15 let povinen předložit občanský průkaz nebo pas. Při přidělování pokojů se přihlíží ke stavu sezdaný(á) / nesezdaný(á). Platbu je nutno uhradit ihned po zapsání do ubytovací knihy. U hromadných zájezdů předloží vedoucí zájezdu seznam všech účastníků.
Při ubytování dodržujte čistotu a noční klid. Nikde se zde nekouří a je zakázána manipulace s otevřeným ohněm. Na pokojích není možnost přípravy teplé stravy. Je zde zákaz používání vařičů a topných těles.
Ve všech poutních domech jsou kuchyňky s možností přípravy a konzumace jednoduché stravy.
Noční klid je stanoven od 22:00. 
Po ukončení ubytování odevzdejte klíče od pokojů na recepci Poutního domu č.3. do 9:00 (nebo po dohodě jinak).

Domovní řád pro ubytování a pobyt v poutních domech

Podmínky pro výjezd na Hostýn

 

Penzion Ovčárna se nachází pod autobusovou točnou a slouží spíše turistům. Je vhodný taky pro déletrvající rodinné a společenské akce. Je zde možno dohodnout i dobu trvání akce po 22 hod.

 

Stravování

V průběhu dne využijte stravovací služby v restauracích poutních domů č.2 a č.3, restauračního stánku (kavárničky) vedle poutního domu č.1 s venkovní terasou a v penzionu Ovčárna.
Je si možno vybrat z více teplých jídel a polévek. Průměrná cena hlavního hotového jídla se pohybuje nad 140 Kč, minutky jsou dražší. Většina jídel je připravována podle receptů české kuchyně. Je zde možno snídat, obědvat a po dohodě i večeřet. Stravování při hromadných zájezdech je lépe objednat předem.
Při požadavku na polo nebo plnou penzi v případě duchovního vzdělávání nebo i dalších hromadných akcí a požadavku na skromnější a hromadně vydávanou stravu je nutná v dostatečném předstihu osobní dohoda organizátora vzdělávání a nájemce restaurace nebo jídelny.

Upozornění - nemáte-li předem dohodnuto stravování jsou po většinu roku všechny restaurace na Hostýně po 16:00 uzavřeny.

Některé venkovní krámky rovněž poskytují rychlé občerstvení v průběhu dne podle poutní sezony. Jejich provozní doba je hodně ovlivněna počasím a předpokládanou návštěvností.

Na Svatém Hostýně je možno parafrázovat i to známé biblické, že Nejen Slovem Božím živ je člověk, někdy to ale tak dobře nedopadne. I nahoře vedle baziliky jsou restaurace, kde se slušně najíme

 

Kavárnička pod bazilikou

Po příchodu do poutního areálu je přímo pod bazilikou rekonstruovaný větší stánek s širokým sortimentem studených jídel přehledně vystaveným. Sortiment teplých jídel je omezený. Stánek (Kavárna pod bazilikou) je vybavena čtyřmi stoly s posezením a součástí je otevřená venkovní terasa se střechou s výhledem do krajiny, kde je možno konzumovat i vlastní jídlo. Bývá v provozu i v pozdní odpolední době, kdy už jsou všechny další stravovací provozy uzavřeny. Tel. 725 744 788.

 

Restaurace v Poutním domě č.2
(tel.č. 608381134, sanitrak.LM@centrum.cz, dotazy jen ke stravování v této restauraci).
Je to restaurace s obsluhou, s kapacitou 60 míst plus 10 míst v částečně odděleném boxu. Je zde k dispozici denní tisk a časopisy.
Je možno využít i oddělený salonek pro 28 hostů vhodný i pro uzavřenou společnost.
Restaurace má i letní venkovní terasu s markýzou a vyhlídkou na Podhostýnsko.

 
   

 

Restaurace za Poutním domem č.3

 

Je to samoobslužná restaurace. Její interiéry byly zrekonstruovány a strop byl uveden do původního stavu ve stylu Dušana Jurkoviče. Kuchyň je nově vybavena a změnil a urychlil se výdej jídel a nápojů.

 

 

Penzion Ovčárna poskytuje hlavně stravování. Nachází pod autobusovou točnou a slouží spíše turistům. Je vhodný taky pro déletrvající rodinné a společenské akce. Je zde možno dohodnout i dobu konání akce po 22 hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dva snímky zachycují salonek pro 36 osob (vedle hlavní jídelny). Je vhodný i pro uzavřenou společnost.

Salonek013.JPG (26901 bytes) Salonek008.JPG (26326 bytes)